Saint-Tropez – zwiedzanie śladami Brigitte Bardot i Louisa de Funes

Saint-Tropez to niewielkie miasteczko położone na Lazurowym Wybrzeżu znane z przepychu i filmów z Brigitte Bardot i Louis de Funes. Jedni nazywają je miastem lansu, a inny lazurową perełką. 

Kiedyś ta mała miejscowość była zwykłym portem rybackim, który swą nazwę zawdzięczał św. Tropesowi, chrześcijańskiemu męczennikowi z czasów Nerona, którego ciało odnaleziono w pobliskiej zatoce. Dziś Saint-Tropez przemieniło się w pełen przepychu kurort, który co roku przyciąga tłumy turystów, milionerów, celebrytów i paparazzi. Miasteczko choć trochę kiczowate ma swój niepowtarzalny urok i na pewno jest miejscem, do którego warto zajrzeć choć na chwilę.

Jak dojechać do Saint-Tropez?

Z Polski chyba najłatwiej dolecieć do Nicei lub Marsylii, a następnie wynająć samochód lub skorzystać z publicznego transportu i udać się dalej do Saint-Tropez.

Wybierając samochód warto już na lotnisku wypożyczyć auto. Pomimo tego, że sporo jest punktów wynajmu to w trakcie sezonu bywają spore problemy z wypożyczeniem samochodu. Najbezpieczniej zarezerwować go jeszcze przed wyjazdem, a szczegółowych informacji o warunkach wynajmu szukać można na rentalcars.com.

Na miejscu, w Saint-Tropez, nie wszystkie uliczki dostępne są dla ruchu kołowego, ale miasto dysponuje kilkoma wygodnymi parkingami. Jednym z nich jest obszerny parking ulokowany tuż przy porcie, do którego dojechać można Av. General de Gaule. Z tego miejsca już bardzo blisko do głównych atrakcji miasta.

Skorzystać można też z transportu autobusowego.

Zobacz także: Autobus – z Nicei do Saint-Tropez >>

Do Staint-Tropez nie dojeżdża pociąg, ale można dojechać kolejką do Saint-Raphael, a następnie wsiąść w autobus lub prom. Promy wypływają też z Nicei.

Zobacz także: Prom z Saint-Raphael – cena i rozkład >>
Zobacz także: Wynajem samochodu w Saint-Tropez >>

Hotele w Saint-Tropez

Hotele w Saint-Tropez są drogie, a nawet bardzo drogie. Rozpoczynają się najczęściej od 500 zł za noc, jednak zdecydowana większość jest kilka razy droższa. Pocieszające jest to, że z reguły pokoje są ładne i reprezentują wysoki standard. Najwięcej miejsc noclegowych znajduje się w centrum miasta i w okolicach portu, ale najfajniejsze pokoje rezerwowane są z bardzo dużym wyprzedzeniem, szczególnie w szczycie sezonu. Szukając noclegu warto zapoznać się z bieżącymi ofertami na stronach tj.: booking.com, gdzie pojawiają się oferty specjalne, które pozwalają zarezerwować pokój z odczuwalną zniżką. Sporo osób szuka też noclegu w okolicznych miejscowościach i dojeżdża do miasta.

Zobacz także: Hotele w Saint-Tropez >>
Zobacz także: Hotele w Nicei >>
Zobacz także: Hotele na Lazurowym Wybrzeżu >>


Saint-Tropez zwiedzanie miasta

Ogólnie Saint-Tropez to labirynt wąskich uliczek oddających klimat czasów, w których kurort był jeszcze mało znanym, portowym miasteczkiem. Szczególnie widać to oddalając się od centrum i gubiąc w uroczych zaułkach. Warto wysilić wyobraźnię i zobaczyć dawny port, położony „gdzieś na końcu świata”, klimatyczny i dający wenę twórczą francuskim malarzom i pisarzom, uwielbiany przez takie gwiazdy, jak Greta Garbo. Trzeba użyć wyobraźni, gdyż dawny urok został trochę przysłonięty przez neony luksusowych butików i wszechobecny szpan 😉

Miasteczko chyba najbardziej kojarzone jest z Louisem de Funes, grającym znanego na całym świecie francuskiego żandarma, stacjonującego właśnie w Saint-Tropez. Do promocji miasta dołożyła się także Brigitte Bardot, która odegrała tu swoją znakomitą rolę w filmie „I Bóg stworzył kobietę”. Ekranizacje te przyczyniły się do przemiany niewielkiego portu w znany na całym świecie wakacyjny kurort.

Budynek żandarma z Saint-Tropez

Będąc na miejscu koniecznie trzeba zajrzeć do słynnego posterunku policji, w którym rządził kultowy już żandarm z Saint-Tropez. W budynku jest też Muzeum Żandarmerii i Kina. Muzeum to połączenie historii o żandarmie (nie tylko tym filmowym) z kilkoma innymi motywami charakterystycznymi dla Saint-Tropez. Wnętrze jest multimedialne i dość ciekawe, szczególnie dla najmłodszych, gdyż większości eksponatów można dotknąć. Da się też uścisnąć dłoń pełnowymiarowej figurze Louisa de Funes i zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie 😉

Zobacz także: Wynajem samochodu w Saint-Tropez >>

Posterunek Żandarmerii | Saint-Tropez

Posterunek Żandarmerii | Saint-Tropez

Plaża Pampelonne

Na uwagę zasługuje też pobliska plaża Pampelonne, gdyż na niej kręcono wiele scen „Żandarma z Saint-Tropez”. Była również planem zdjęciowym do „I Bóg stworzył kobietę”. Obecnie jest to bardzo popularne miejsce, które przyciąga najbogatszych ludzi z całego świata. Plaża znajduje się kilka kilometrów od miasta, jest długa, szeroka i piaszczysta, co nie jest standardem na Lazurowym Wybrzeżu. Ciekawe jest to, że od kilkudziesięciu lat, czyli czasu, gdy kręcono tu kultowe sceny, niewiele się zmieniła. Powstało w pobliżu tylko kilka luksusowych rezydencji, klubów i restauracji.

W okolicy znajduje się bardzo popularny plażowy klub – Club 55. Gości najbogatszych ludzi świata, arystokratów, gwiazdy kina i modelingu oraz znanych artystów. Swoją sławę zawdzięcza ekipie filmowej towarzyszącej Brigitte Bardot, która stołowała się i relaksowała w tym miejscu. Od tamtej pory klub rozwija się i cieszy niesłabnącym zainteresowaniem. Oczywiście to nie jedyny plażowy klub w tej okolicy. Bez problemu znaleźć można parę innych, również na mniej zasobną kieszeń.


Plaża Pampelonne Saint Tropez

Plaża Pampelonne | Saint Tropez

Zatoka milionerów

Zwiedzając Saint-Tropez warto zahaczyć o Baie des Caneberies, czyli Zatokę Milionerów. Jest to najsłynniejsza dzielnica miasta. Letnie wille mają tu osoby znane z telewizji i pierwszych stron gazet, a pod klubami wyczekują paparazzi polujący na znaną twarz. Należy liczyć się z tym, że nie każdy może wejść do klubów, najczęściej trzeba mieć specjalne zaproszenie lub polecenie. Warto jednak zerknąć na okolice, by zobaczyć, jak wydaje się ogromne pieniądze 😉

Port w Saint-Tropez

Kolejnym charakterystycznym miejscem jest główny port jachtowy. Szczególnie dużo łodzi cumuje pod koniec września, gdy trwają regaty Les Voiles de Saint Tropez. Niektóre aż zaskakują poziomem „ekskluzywności”. Przy wejściu do portu wznosi się pomnik poświęcony żołnierzom francuskim, brytyjskim, kanadyjskim i amerykańskim, biorącym udział w operacji Dragoon, która miała miejsce w 1944 roku. Przy porcie siedzą głównie artyści oraz znajdują się klimatyczne restauracje i kawiarenki, w których można zjeść dobry obiad – ceny wysokie, ale raczej przystępne, jak na to miasto. Jest tu też Cafe Senequier – kawiarnia założona w 1887.

Stare Miasto

Tuż obok znajduje się Stare Miasto. Przy brzegu wznoszą się kolorowe kamienice, dodające Saint-Tropez niesamowitego uroku. Typowa plątanina wąskich uliczek otoczonych budynkami i zwisającą roślinnością. Jest dość ciche i bardzo klimatyczne, przywodzące na myśl dawny spokój. W pobliżu zaczyna się ścieżka prowadząca na górę z Cytadelą.

Cytadela w Saint-Tropez

Cytadela to XVII-wieczny obiekt militarny usytuowany na wysokim wzgórzu. Kiedyś służyła do obrony linii brzegowej przed piratami, dziś jest jednym z historycznych pomników miasta i znajduje się tam muzeum morskie. Wnętrze skrywa przyrządy nawigacyjne, modele statków, oryginalną torpedę, a także eksponaty nawiązujące do historii samego miasta – wszystko w interaktywnej formie.

Z okolic Cytadeli roztacza się wyjątkowy widok. W tym miejscu można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z wieżą kościelną w tle, która często zdobi obrazy i foldery biur podróży.

Zobacz także: Nicea – zwiedzanie stolicy Lazurowego Wybrzeża >>
Zobacz także: Cannes – atrakcje europejskiej stolicy filmu >>
Zobacz także: Monako – zwiedzanie krainy hazardu, luksusu i Formuły 1 >>

Cytadela | Saint-Tropez

Cytadela | Saint-Tropez

Port Grimaud – Wenecja Lazurowego Wybrzeża

Niedaleko Saint-Tropez leży Port Grimaud, zbudowane na wodzie miasteczko nazywane często francuską lub prowansalską Wenecją. Miejsce to ma ciekawą historię. Francois Spoerry, główny architekt Portu miał pewną wizję, którą postanowił zrealizować. W 1962 r. kupił teren tuż przy zatoce, by wybudować prywatne osiedle na wodzie. Całość składa się z szeregowych domków zbudowanych na sztucznych półwyspach i wyspach połączonych mostkami. Każdy mieszkaniec ma dostęp do wody i prywatną przystań. Na głównym placu stoi kościół, a tuż przy nim wieża widokowa, z której rozpościera się cudny widok na całą zatokę.

Popularną i najfajniejszą formą zwiedzania jest wypożyczenie elektrycznej, łatwo sterowalnej łódki i opłynięcie osiedla. Można ją wynająć obok głównego wejścia, albo później w kilku innych miejscach. Pół godziny kosztuje około 30 euro.

Zobacz także: Hotele w Saint-Tropez >>
Zobacz także: Hotele w Nicei >>
Zobacz także: Hotele na Lazurowym Wybrzeżu >>

Port Grimaud

Port Grimaud

Co zjeść w Saint-Tropez?

Z Saint-Tropez pochodzi słynny w całej Francji deser. Nazywa się To la Tarte Tropezienne. Jest to drożdżowe ciasto przełożone delikatnym kremem i przyozdobione cukrem. Deser ma polskie korzenie, gdyż po raz pierwszy upiekł je Aleksander Micka, który z pochodzenia był Polakiem. Nie będzie chyba zaskoczeniem, że ciasto stało się słynne po tym, jak delektowała się nim ekipa realizująca film „I Bóg stworzył kobietę”. Podobno sama Brigitte Bardot wymyśliła nazwę dla tego deseru. Receptura do dnia dzisiejszego jest oczywiście ściśle chroniona.

Zobacz także: Nicea – zwiedzanie stolicy Lazurowego Wybrzeża >>
Zobacz także: Cannes – atrakcje europejskiej stolicy filmu >>
Zobacz także: Monako – zwiedzanie krainy hazardu, luksusu i Formuły 1 >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.