Teneryfa – atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca wyspy „szczęśliwej”

Tropikalne plamy, ośnieżony szczyt wulkanu, zagadkowe piramidy, lazurowa woda, czarne plaże i wysokie temperatury w trakcie europejskiej zimy to największe atrakcje Teneryfy.

Teneryfa to typowo turystyczny kierunek, co w praktyce oznacza, że wyspa dysponuje ogromną i zróżnicowaną bazą noclegową. Hotele ulokowane są w różnych częściach wyspy, a ceny rozpoczynają się już od 60 zł za dobę. Poszukując noclegu warto z wyprzedzeniem przeglądać serwisy takie jak Booking.com, gdzie często znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą, nawet kilkudziesięcioprocentową zniżką.

Zobacz także: Hotele na Teneryfie – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz takżeKomunikacja na Teneryfie >>

Najważniejsze punkty, które warto zobaczyć podczas wyjazdu ulokowane są w różnych częściach wyspy, nierzadko w odległości kilkudziesięciu kilometrów. Do części z nich nie da się niestety dojechać komunikacją miejską lub dojazd jest bardzo utrudniony, dlatego najlepszym sposobem poruszania się po wyspie jest samochód. Teneryfa wbrew pozorom nie jest małą wyspą, a jej wielkość jest porównywalna do powierzchni Warszawy, Krakowa, Łodzi, Szczecina, Wrocławia, Gdańska i Poznania razem wziętych!

Drogi na Teneryfie są kręte i strome, ale już średnio doświadczony kierowca pokona je bez problemu. Pomimo tego, że wypożyczalnie ulokowane są w każdej większej miejscowości, w trakcie sezonu wypożyczenie samochodu nie jest proste (doświadczyliśmy tego na własnej skórze). Najłatwiej wypożyczyć samochód na jednym z lotnisk, a zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zarezerwowanie go jeszcze przed wyjazdem. Ze szczegółowymi informacjami na temat warunków wynajmu zapoznać można się na Rentalcars.com.

Z Polski na Teneryfę lata m.in. Ryanair.

Teneryfa – atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca

Santa Cruz de Tenerife – stolica wyspy i okolice

Santa Cruz de Tenerife to największe miasto na wyspie, będące jednocześnie jej stolicą. Spacer rozpocząć można od Plaza de Espana, gdzie uwagę zwraca budynek Rządu Teneryfy i fontanna ze sztucznym akwenem, przypominającym basen z turkusową wodą. Przy placu łatwo zauważyć wejście do podziemnej galerii (wstęp wolny), w której zobaczyć można ruiny zamku św. Krzysztofa i słynną armatę. Do placu przylega Plaza del Candelaria z charakterystyczną rzeźbą, eklektycznym budynkiem Kasyna oraz Pałacem de Carta. W niedalekiej odległości znajduje się klimatyczna starówka z Kościołem Niepokalanego Poczęcia, od której odchodzi Calle de la Noria – najbardziej znana ulica w mieście. Miejsce to warto odwiedzić szczególnie po zachodzie słońca, gdy tętni nocnym życiem. Trochę dalej znajduje się jedno z ciekawszych miejsc na wyspie – Muzeum Przyrody i Człowieka, obok którego ulokowane jest centrum kultury i sztuki. Udając się na południe dotrzeć można do Marcado La Recova. Nie jest, aż tak imponujące, jak podobne miejsca w Madrycie, czy Barcelonie, ale warto wybrać się choć na chwilę, aby spróbować lokalnych wędlin, serów, ryb, owoców i innych smakołyków. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Plaza de la Isla de la Madera, gdzie na zwiedzających czeka budynek Teatru Guimera i Centrum Sztuki La Recova. Następne kroki można skierować w kierunku Plaza del Principe de Asturias, przy którym wznosi się kościół św. Franciszka z Asyżu i Muzeum Sztuk Pięknych. Chwilę odpoczynku zapewni park Garcia Sanabira (jego początki sięgają 1926 roku), do którego zapraszają fontanny, ponad 200 gatunków roślin i liczne rzeźby. Symbolem Santa Cruz de Tenerife jest zaprojektowana i wybudowana przez Santiago Calatrava – sala koncertowa (Auditorio de Tenerife), czyli biały, duży budynek przy oceanie, który wiele osób porównuje do opery w Sydney. Przy audytorium wznosi się niewielki zamek św. Jana.

Dodatkowo w Santa Cruz odbywa się największy karnawał w Europie i drugi na świecie (po Rio de Janeiro). Specjalnie przygotowany program sprawia, że tłumy ludzi w kolorowych przebraniach bawią się na ulicach miasta.

Zobacz także: Program karnawału na Teneryfie >>

Plaza de Espana

Plaza de Espana | eprzewodnik.com

Niedaleko od Santa Cruz leży malownicza, „przyklejona do gór” miejscowość San Andres. Miejsce to powinien odwiedzić każdy, kto ma ochotę na chwilę relaksu na piaszczystej plaży. Otoczona górami Playa de las Teresitas ma długości ok 1,5 km, jest sztuczna, usypana z saharyjskiego piasku. Falochron sprawia, że miejsce to jest przyjazne również małym dzieciom. Nad plażą na wysokości kilkudziesięciu metrów znajduje się punkt widokowy, gwarantujący fantastyczne widoki.

Na północ od stolicy znajduje się San Cristobal de La Laguna, jedno z najstarszych miast na Teneryfie. Zostało założone w 1496 roku przez Alonso Fernandeza de Lugo i do 1723 roku było stolicą wyspy. Będąc w La Laguna warto udać się na Plaza del Adelantado, przy którym stoi zabytkowy ratusz, Casa Alvarado Bracamonte (dawna siedziba dowódców), Casa del Corregidor (jeden z najstarszych budynków na wyspie), Palacio de Nava, kaplica św. Michała oraz klasztor św. Katarzyny. Od Plaza del Adelantado odchodzi kilka małych uliczek, w których warto zabłądzić choć na chwilę, by poczuć klimat tego miasta. Miasteczko zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Na północny-zachód od La Laguny leży Tegueste, niewielkie miasteczko, otoczone górami Anagi z niezliczoną ilością drobnych gospodarstw rolnych i małych winiarni. Najważniejszym zabytkiem jest kościół św. Marka. Miasteczko słynie z tzw. Romeria – czyli święta plonów (dożynek), odbywającego się pod koniec kwietnia. Osoby będące w tym czasie w okolicy mają szansę uczestniczyć w jednej z najoryginalniejszych imprez na wyspie.

Około 15 km od stolicy leży Candelaria. W tym położonym nad oceanem miasteczku znajduje się klasztor dominikanów i bazylika Matki Boskiej z Candelarii (Basilica de Nuestra Seńora de Candelaria) wnętrze, której zdobi figurka Matki Boskiej. Jeżeli wierzyć legendom, figurka została znaleziona w oceanie przez Guanczów, na długo przed przybyciem Hiszpanów. Naprzeciw bazyliki stoi 10 dużych posągów przedstawiających dawnych mieszkańców wyspy.

Candelaria

Candelaria | eprzewodnik.com

Udając się dalej na południe wyspy dotrzeć można do miasta Guimar. Słynie ono z piramid (Piramide de Guimar), kilku schodkowych budowli o prostokątnej podstawie. Ciekawe jest to, że są one wciąż zagadką dla archeologów ze względu na wyraźne podobieństwo do piramid budowanych w Meksyku przez Majów i Azteków lub tych powstałych w Egipcie. Zostały też ustawione w szczególny sposób ze względów astronomicznych – zgodnie z torem słońca.

Na zachód od Puerto de La Cruz

Położone na północnym wybrzeżu Puerto de La Cruz, to typowy wakacyjny kurort z ogromną bazą noclegową, licznymi restauracjami i barami. Głośne miasto, nazywane czasem „miastem życia i radości”, powstało w miejsce dawnej wioski rybackiej. Z zabytków warto zobaczyć kościoły – Nuestra Seniora de la Peta de Francia oraz Iglesia de San Francisco. Ciekawymi punktami są także Plaza del Charco, Plaza de Europa i Muzeum Archeologiczne. Można udać się na spacer do starej dzielnicy portowej La Ranilla, aby zobaczyć najbardziej urokliwe fragmenty tego miejsca. W mieście zachowało się stare rybackie molo, w pobliżu którego stoi charakterystyczny pomnik z brązu, przedstawiający żonę rybaka. Będąc w Puerto de La Cruz należy odwiedzić kompleks basenów Lago Martianez z oceaniczną wodą i licznymi fontannami. Mniejsze znaleźć można na Playa de San Telmo. Największą atrakcją miasta jest Loro Park, ogromny zoologiczno-botaniczny park, który stał się ostają dla wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin. W parku znajduje się również największe i najnowocześniejsze akwarium na świecie.

Loro Park: dojazd, godzinny otwarcia, cennik >>


Tuż obok Puerto de La Cruz znajduje się położona bezpośrednio pod skałami duża, naturalna, czarna plaża Bollullo. Jedna z dróg prowadzi przez plantację bananów, spacer przez którą stanowić może dodatkową atrakcję. Inna czarna plaża to Playa Jardin (na zachód od centrum miasta) ozdobiona sztucznymi kaskadami wody oceanicznej i jaskiniami. Ta popularna wśród miłośników sportów wodnych plaża sąsiaduje z niewielkim zamkiem i dużą wulkaniczną skałą.

Na południe od Puerto de La Cruz leży La Orotava, jedna z najstarszych i najładniejszych architektonicznie miejscowości na wyspie. Miasteczko ukazuje charakter kolonialny tej wyspy, kolorowe rezydencje z XVII i XVIII wieku oddają ducha tamtych czasów. Obowiązkowym punktem jest Dom Balkonów i okoliczne, strome uliczki. To dobrze zachowane miasto ma status Pomnika Narodowego, a wszechobecne kwiaty i zieleń dodają uroku. Osoby będące na wyspie w okolicach Bożego Ciała, powinny udać się do miasta, aby zobaczyć niesamowite dywany z naturalnych kwiatów.

La Orotava

La Orotava | eprzewodnik.com

Następny punkt wycieczki to Los Realejos. Położone w górzystych terenach miasteczko podzielone jest na dwie części Realejos Alto i Realejos Bajo – czyli górne i dolne niewątpliwie stanowi jedną z atrakcji Teneryfy. Charakterystycznym punktem jest czarna plaża Socorro, często nazywana kanaryjską mekką surferów. W okolicach znajduje się kilka ciekawych punktów widokowych (Mirador El Lance, Mirador de la Corona czy Mirador de San Pedro), dzięki którym w zależności od pogody staniemy w chmurach lub zobaczymy piękny krajobraz.

Kolejnym punktem wycieczki jest Icod de Los Vinos, niewielkie, eleganckie miasteczko na północnym wybrzeżu Teneryfy. Przy stromych uliczkach zachowało się wiele tradycyjnych kamienic i zabytkowych kościołów. Symbolem miasta jest ogromne, stare drzewo smocze – Drago Milenario. Ma około 1000 lat, wysokość kilkunastu metrów i średnice 6 metrów. Warto zobaczyć również Plaza de Lorenzo Caceres (tuż obok słynnego drzewa), kościół św. Marka, Plaza de La Pila, budynek ratusza, kościół św. Augustyna, czy Motylarium.

Udając się na południe (około 6 km od Icod de Los Vinos) dotrzeć można do Jaskini Wiatru (La Cueva del Viento). Ten piąty, co do wielkości tunel wulkaniczny na świecie ma prawie 20 kilometrów. Jaskinia powstała przed 27 tysiącami lat pod wzniesieniem Pico Viejo. Odnogi tworzą skomplikowany labirynt, który do dziś nie został w całości odkryty.

La Cueva del Viento: dojazd, godziny otwarcia, cennik >>


Garachico to miasteczko pełne małych przytulnych uliczek ze sklepikami i kawiarniami, znane głównie ze swojej historii. Na przestrzeni XVI i XVII wieku Garachico stało się w najważniejszym portem na Teneryfie, dzięki czemu mieszkańcom żyło się wyjątkowo dobrze. Eldorado przerwała płynąca lawa, która zniszczyła znaczną część miasta, pozbawiając mieszkańców domów i infrastruktury. Odbudowano miejscowość, jednak nie odzyskała już dawnej świetności. Charakterystycznym punktem jest Roque de Garachico, czyli wyłaniająca się z wody skała. Mając do dyspozycji samochód warto pokonać krętą drogę i udać się w kierunku Mirador de Garachico, skąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków. Ciekawe punkty w okolicy to: zamek św. Michała (i leżące nieopodal El Caleton – skalne baseny), kościół św. Anny, klasztor św. Franciszka z Asyżu, Pałac Hrabiów La Gomery czy klasztor św. Dominika.

Jadąc dalej, dotrzeć można do Buenavista del Norte (co oznacza dosłownie „ładny widok z północy”) – miasteczka, którego nazwa oddaje charakter tego miejsca. Idealnie nadaje się na krótki odpoczynek przy kawie i wyruszenie dalej w kierunku „końca świata”, czyli Punta de Teno – najdalej wysuniętego na zachód punktu na mapie Teneryfy. Kręta droga prowadzi do latarni i gwarantuje piękne widoki na La Gomerę, La Palmę oraz Los Gigantes.

Kolejnym obowiązkowym punktem pobytu na Teneryfie jest wąwóz i wioska Masca. Już sama droga jest niewątpliwą atrakcją. Do wioski prowadzi bardzo kręta i stroma uliczka, która dla wielu kierowców staje się wyzwaniem. Przy drodze jest kilka punktów widokowych, z których podziwiać można uskoki skalne i wąwozy. Sama wioska jest malutka (kilka domów i kawiarni), ale zachowała swój niepowtarzalny charakter. Z Maski prowadzi popularny wśród turystów szlak pieszy wąwozem Barranco de Masca, aż do plaży – zejście zajmuje około 3,5 godziny i wymaga dobrej kondycji.

Masca

Masca | eprzewodnik.com

Udając się na południe wato odwiedzić niewielkie Los Gigantes. Charakterystyczną częścią są klify skalnego masywu z pionowymi ścianami, które mogą osiągnąć w niektórych miejscach do 600 metrów wysokości. Los Gigantes jest niedużym kurortem turystycznym, w którym znajduje się kilka hoteli, sporo restauracji, port jachtowy i ciemna naturalna plaża (Playa de los Guios). Kolejną atrakcją są wyprawy na otwarte wody, aby zobaczyć żyjące w pobliżu delfiny.

Los Gigantes

Los Gigantes | eprzewodnik.com

Atrakcje Teneryfy – południowe plaże

Na południe od Los Gigantes rozpoczyna się najbardziej turystyczna część wyspy. Obszar znany jako Adeje (Costa Adeje, Los Cristianos, Las Americas) ma największy potencjał turystyczny. Liczne hotele, restauracje, bary, nocne kluby, centra handlowe, pola golfowe, korty tenisowa, parki wodne i oczywiście piaszczyste plaże, sprawiają, że w okolice, co roku przyjeżdżają tłumy turystów. Najpopularniejsze plaże to: Playa Torviscas, Playa Fanabe, Playa de la Pinta, Playa del Duque, Playa de la Enramada, Playa de los Cristianos, Playa de las Vistas, Playa del Caminos, Playa de las Americas, Troya, Playa de las Cuevitas oraz Playa del Bobo.

W pobliżu (przy Playas de Las Americas) znajduje się również największy w Hiszpanii park wodny – Siam Park. Ponad 20 różnych budynków, wodospady, tunele wodne, sztuczne rzeki, wysokie fale i białe plaże przyciągają turystów.

Siam Park: dojazd, godziny otwarcia, cennik >>

Kolejną atrakcją (nie tylko dla dzieci) jest Jungle Park, położony kilka kilometrów od Los Cristianos. W „tropikalnej dżungli” zobaczyć można ponad 300 gatunków zwierząt, wyjątkową roślinność, jaskinie, wodospady, mosty zwodzone i inne.

Jungle Park: dojazd, godziny otwarcia, cennik >>

Hotele na Teneryfie

Playa de Las Americas | eprzewodnik.com

W pobliżu Adeje znajduje się Wąwóz Piekielny (Barranco del Infierno), ośmiokilometrowy szlak, pełen naturalnych wodospadów spływających z wyższych partii gór i bujna zieleń, czynią to miejsce jednym z najładniejszych na wyspie. Ze względu na występujące osuwiska skalne, trasa została zamknięta dla turystów.

Południowe wybrzeże to także idealne miejsce do nurkowania. Największą popularnością cieszą się okolice Los Cristianos, gdyż właśnie tam 27 lat temu zatonął statek Condesito płynący z transportem cementu. Długi na 30 metrów, roztrzaskany na kilka fragmentów wrak spoczywa na głębokości około 20 metrów, na dnie podwodnego kanionu otoczonego ścianami w kształcie graniastosłupa. Położenie wraku sprawia, że jego okolice są bardzo popularnym miejscem do nurkowania.

Południe wyspy to także liczne pola golfowe. Większość z nich położonych jest właśnie w tym rejonie, gdyż ze względu na klimat można grać w golfa cały rok. Najbardziej popularne to: Golf las Americas, Golf Costa Adeje i Golf del Sur.

Najbardziej wysuniętą na południe miejscowością jest El Medano (co oznacza Wydma). Znajduje się tu naturalna, żółta plaża, mająca długość prawie trzech kilometrów. Miejsce to charakteryzuje się wietrznym wybrzeżem, na którym występują idealne warunki do windsurfingu. W przerwach można udać się na spacer wzdłuż charakterystycznego pomostu. Miasteczko różni się od typowych, gwarnych kurortów, życie toczy się nad samym oceanem, a knajpki i hotele wydają się być „bardziej lokalne”. Z plaży zobaczyć można wulkaniczny stożek Montana Roja. Na zachód od El Medano znajduje się grota świętego Brata Pedro, w jaskini co niedziela odbywają się msze. Mając chwilę czasu można wybrać się w rejs żółtą łodzią podwodną, wycieczki rozpoczynają się w pobliżu, w Los Abrigos.

Centralna część wyspy

Najwyżej położoną gmina jest Vilaflor, a będąc w okolicach warto zobaczyć tzw. Księżycowy Krajobraz, utworzony przez wulkaniczne skały, uformowane w jasne piramidy.

W centralnej części wyspy znajduje się Park Narodowy, 18990 ha z centralnym kompleksem wulkanicznym. Nad parkiem góruje El Teide o wysokości 3718 m n.p.m., będący jednocześnie najwyższym szczytem w Hiszpanii. Dzielnie wspiera go niższy krater Pico Viejo. Na szczyt (a konkretnie do górnej stacji) wulkanu kursuje kolejka linowa (Teleférico) ze stacji znajdującej się na wysokości 2356 m. n.p.m. Przy końcowej stacji jest kawiarnia i restauracja z panoramicznym widokiem na Park. Kolejka dojeżdża na wysokość 3555 m.n.p.m. (La Rambleta), skąd będąc w posiadaniu wcześniej uzyskanego pozwolenia można wejść na sam szczyt.W parku jest ponad 20 pieszych tras i szlaków turystycznych. Park Narodowy został wpisany w 2007 roku na listę UNESCO.

El Teide

El Teide | eprzewodnik.com

Mapa Teneryfy >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com


Zobacz także