Toledo – zwiedzanie miasta trzech kultur

Toledo to niewielkie miasto-muzeum wypełnione zabytkami, wąskimi uliczkami i pięknymi mostami. Tak duża ilości zabytków na tak małej powierzchni zdarza się niezwykle rzadko.

Miasto znajduje się tylko 70 km od Madrytu, dlatego będąc w hiszpańskiej stolicy warto wybrać się tu chociaż na jeden dzień. W pół godziny można dojechać z Madrytu pociągiem. Inne opcje to autobus, samochód lub udział w jednodniowej, zorganizowanej wycieczce.

Zobacz także: Wynajem samochodu – ceny i warunki >>

Chcąc zostać dłużej w Toledo warto znaleźć fajny hotel z widokiem na miasto. Dwuosobowy pokój wynająć można już od 150 zł za dobę. Te w dobrej lokalizacji kosztują trochę więcej. Ofert szukać można np. na booking.com.

Zobacz także: Hotele w Toledo – ceny i lokalizacje >>


Toledo – zwiedzanie miasta

Toledo jest przepięknie położone, na niewielkim wzgórzu otoczonym rzeką Tag. Stanowi pewnego rodzaju enklawę przeszłości, w której trudno dostrzec współczesną architekturę. Miasto jest ściśle powiązane z trzema kulturami: arabską, chrześcijańską i żydowską. Najlepiej rozwijało się pod panowaniem królów Kastylii, czyli między XII i XIV wiekiem. Był to ciekawy okres charakteryzujący się nieczęsto spotykaną religijną tolerancją – chrześcijanie, muzułmanie i żydzi żyli ze sobą w zgodzie i wspólnie rozbudowywali miasto. Do dziś zauważyć można, że kościoły, meczety i synagogi stoją bardzo blisko siebie, prawie na siebie nachodząc.

Spacerując ulicami Toledo zobaczyć można wielość kultur i mieszankę epok. Każda dzielnica, każdy budynek kryje w sobie pewną historię. Dostrzec można zarówno pięknie zdobione pałace i dostojne kamienice, jak i proste domy pokryte jasną cegłą.

Toledo zwiedzać można pieszo lub skorzystać z czerwonego autobusu Toledo Tourist Bus, który rozpoczyna swój kurs z okolic dworca. Dojeżdża do historycznego centrum, a następnie przejeżdża wokół miasta.

Zobacz także: Toledo Tourist Bus – trasa i ceny >>

W oczy rzuca się mnogość murów i bram, tak charakterystyczna dla miast, których rozwój następował w średniowieczu. Najsłynniejszą bramą jest Puerta de Bisagra, główna brama miejska zbudowana jeszcze za panowania Maurów. Charakteryzuje ją dziedziniec otoczony dwiema różniącymi się od siebie fasadami. Jedna posiada wieżyczki wykończone dachami w kształcie piramid, pokrytych kolorową ceramiką. Drugą zdobią dwie cylindryczne baszty, herb królewski Karola V z dwugłowym orłem oraz statua Anioła Stróża. Inne ciekawe bramy to:

  • Puerta del Sol – dawne przejście do dzielnicy arabskiej;
  • Puerta del Cambron – najwyższa z bram, przebudowana pod koniec XVI wieku;
  • Puerta de Alfonso VI – fajnie wkomponowana w ciąg murów obronnych;
  • Puerta de Alcantara – prowadzi do Starego Miasta.
Most Alcantara | Toledo

Most Alcantara | Toledo

Zwiedzanie Toledo rozpoczyna się najczęściej od najwyższego punktu w mieście – Alkazar, pałacu wzniesionego w XI wieku. Pełnił on rolę twierdzy za panowania Rzymian, Wizygotów, Maurów i ostatecznie Hiszpanów. Budowla została zniszczona podczas wojny domowej, następnie odbudowana, a w późniejszych czasach wielokrotnie przebudowana. Ostatnie zmiany nastąpiły po pożarze, który nawiedził to miejsce w 1936 roku. Dziś pełni rolę największej atrakcji miasta.

Niedaleko Alkazar znajduje się główny plac miasta – Plaza de Zocodover, który powstał w miejscu dawnego arabskiego targowiska. Od placu odchodzą wąskie uliczki prowadzące w różne części miasta.

Innym ważnym miejscem jest gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny. Budowę rozpoczęto w 1226 roku, a zakończoną ją dopiero w 1493 roku. Na uwagę zasługuje wyjątkowa architektura nasycona francuskim gotykiem. Z zewnątrz zachwycą bogato zdobione fasady i wieża zamknięta barokową kopułą, wewnątrz kaplice, skarbiec, rzeźbione ołtarze, chór oraz grobowce królów Kastylii. Wnętrze skrywa również dzieła Goi, El Greco, Tycjana i Rubensa.


Katedra | Toledo

Katedra | Toledo

Castillo de San Servando to kolejny punkt, który warto zobaczyć. Ten średniowieczny zamek wzniesiony w XI wieku nad brzegiem Tag, pełni dziś rolę schroniska młodzieżowego. Warto udać się w to miejsce, by spojrzeć na miasto z punktu widokowego znajdującego się na terenie kompleksu.

Warto zajrzeć również do:

  • Klasztoru de San Juan de los Reyes, który pierwotnie miał być królewskim mauzoleum, ale zmieniono przeznaczenie po zdobyciu Grenady;
  • Kościoła San Tome, postawionego w miejscu dawnego meczetu znanego z obrazu El Greco „Pogrzeb hrabiego Orgaza”;
  • Kościoła de San Roman, w którym mieści się Muzeum Sztuki Wizygockiej;
  • Santa Maria la Blanca, synagogi przekształconej w kościół, podobno najstarszy istniejący budynek synagogi w Europie;
  • Sinagoga del Transito, jednego z ładniejszych zabytków w mieście, za murami znajduje się Muzeum Żydów Sefardyjskich.

Zobacz także: Hotele w Toledo – ceny i lokalizacje >>

Toledo słynie również z produkcji płytek ceramicznych azulejos, które jakością wykonania ręcznych malunków nie ustępują tym znanym z Portugalii. Miniaturki są jedną z popularniejszych pamiątek z wyjazdu. Inną, tym razem słodką, pamiątką są wyroby z marcepanu.

Toledo | Zwiedzanie miasta

Toledo | Zwiedzanie miastaSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.