Weekendowy spacer po Mediolanie

Mediolan często kojarzony jest ze światem mody … i słusznie, gdyż logo największych modowych marek widoczne są na każdym kroku. Nie należy jednak zapominać, że Mediolan to także piękne miasto, pełne zabytków i ciekawych miejsc, które można zobaczyć podczas „weekendowego” spaceru.

Mediolan, jak każde duże miasto zapewnia ogromną bazę noclegową. Hotele są łatwo dostępne i niezbyt drogie, a ich cena i atrakcyjność zależy w dużej mierze od lokalizacji. Najtańsze pokoje znaleźć można w okolicach dworca, najdroższe w rejonie historycznego centrum. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na sprawdzonych stronach tj.: Booking.com, gdzie znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą, nawet kilkudziesięcioprocentową zniżką.

Więcej: Hotele w Mediolanie – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Po mieście najwygodniej jest poruszać się metrem (istnieją cztery linie: czerwona, zielona, żółta i fioletowa) lub innymi środkami transportu publicznego. Dość popularne są również rowery, które można wypożyczyć i oddać w bardzo wielu punktach miasta.

Spacer po Mediolanie – pierwszy dzień

Spacer po Mediolanie rozpocząć można od Ca’ Granda (oficjalna nazwa to Ospedale Maggiore). W okolice dojeżdża żółta linia metra – stacja Crocetta. Mieszając się z tłumem studentów da się dostrzec ciekawe fasady i dziedzińce. Ten dawny szpital obecnie przekształcony w Wydział Uniwersytetu stanowi jedną z głównych atrakcji Mediolanu.

Udając się dalej w kierunku Piazza Santo Stefano dotrzeć można do kościoła San Bernardino Alle Ossa. W przeszłości był tu cmentarz, na którym chowano pacjentów, którzy zmarli w pobliskim szpitalu. Ściany kościoła przekształcono w pewnego rodzaju „obrazy”, „malowane” ludzkimi czaszkami i kośćmi.


Tuż obok znajduje się obowiązkowy punkt nawet krótkiego pobytu, czyli Duomo – gotycka katedra, będącą jednym z głównych symboli miasta. Zachwyca przede wszystkim wielkością (jeden z największych kościołów na świecie) i wykończeniem. Katedra powstała w całości z białego i różowego marmuru wydobywanego w Candoglii, a budynek charakteryzują liczne wieżyczki, niezwykła fasada, misternie dopracowane posągi i piękne witraże. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie witraże podświetlane są od wewnątrz, co tworzy niesamowity efekt. Szczegóły dotyczące historii tego miejsca zgłębić można odwiedzając Muzeum del Duomo. Warto również wejść na dach, aby spojrzeć na miasto z góry, a przy dobrej pogodzie zobaczyć Alpy.

Pasjonaci sztuki współczesnej powinni zajrzeć do Museo del Navacento, które w swoich zbiorach zgromadziło XX-wieczną sztukę Włoch.

Niedaleko, znajduje się kościół Santa Maria presso San Satiro, czyli jeden z najładniejszych kościołów w mieście. Powstał w XV wieku na zlecenie księcia Galeazzo Maria Sforza. Wybudowano go na planie krzyża łacińskiego i pomimo niewielkiej powierzchni zachwyca swoim monumentalizmem.

Idąc dalej warto zatrzymać się przy Pinacoteca Ambrosiana. Wnętrze skrywa takie dzieła, jak Portret muzyka (Leonardo da Vinci) czy Madonna z baldachimem (Sandro Botticelli).

Każdy kto ma ochotę zobaczyć wyjątkowe freski swoje kroki powinien kierować wzdłuż ulicy Santa Maria Fulcorina, aż do San Maurizio al Monastero Maggiore. Za szarym murem kościoła ukazują się freski przez wielu porównywane do tych z Kaplicy Sykstyńskiej.

Udając się dalej ulicą Corso Magenta dotrzeć można do Santa Maria delle Grazie, które uznawane jest za jedno z najważniejszych miejsc Mediolanu. Kościół i klasztor od wielu lat wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, głównie za sprawą refektarza ozdobionego freskiem Ostatnia Wieczerza (znajdującym się w klasztorze, a nie jak wiele osób myśli w kościele). Należy pamiętać, że rezerwacja biletów jest obowiązkowa.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Basilica di Sant’Ambrogio, jeden z najstarszych kościołów w Mediolanie. To w tym miejscu Gian Galeazzo Visconti był koronowany na pierwszego księcia Mediolanu.

Nieopodal znajdują się ulice Torino i Ticinese, czyli „zakupowy” fragment miasta, gdzie górują sieciowe, dość popularne sklepy. Ta ostatnia dochodzi do Parco delle Basiliche, gdzie na uwagę zasługuje Basilica di San Lorenzo Maggiore. Była ona wielokrotnie przebudowywana, obecna fasada powstała w XIX wieku, wnętrze zachowało jednak pierwotny plan krzyża greckiego. Przed bazyliką stoi portyk.

Na uwagę zasługuje również Wall of Dolls, mieszcząca się przy Via Edmondo de Amicis, 2. Na murze przyczepiono lalki, które mają zmusić do dyskusji na temat przemocy wobec kobiet. Każdy może przynieść własną lalkę lub zostawić wiadomość, aby wesprzeć inicjatywę.

Spacer po Mediolanie – drugi dzień

Kolejny dzień rozpocząć można w okolicach katedry Duomo, a konkretnie od Galeria Vittorio Emanuelle II. Największy pasaż handlowy, łączący Piazza del Duomo z Piazza della Scala, w którym znaleźć można najdroższe i najbardziej luksusowe sklepy oraz liczne restauracje i kawiarnie (niektóre wręcz zabytkowe).  Charakteryzuje się on żelazną kopułą przykrywającą ośmiobok, w półkulach u jej podstawy widnieją symbole Europy, Azji, Afryki i Ameryki. Na podłodze położona jest ciekawa mozaika, przedstawiająca herb dynastii sabaudzkiej otoczony godłami stolic Królestwa Włoch – Mediolanu, Turynu, Florencji i Rzymu. W galerii znajdują się także 24 posągi zasłużonych Włochów.


Nieopodal znajduje się Piazza della Scala, a przy nim La Scala – jedna z najbardziej znanych scen operowych na świecie. Nazwa teatru pochodzi od kościoła Santa Maria alla Scala, który kiedyś stał w tym miejscu. Początki La Scala sięgają 1778 roku, a wśród znanych artystów, którzy byli związani z teatrem wymienić można takie sławy, jak: Giuseppe Verdi czy Arturo Toscanini. Szczególnym dniem jest 7 grudnia, gdyż właśnie wtedy wystawiany jest pierwszy spektakl inaugurujący sezon w teatrze operowym La Scala. W muzeum można zobaczyć stroje sceniczne, książki, rzeźby, a także (albo przede wszystkim) stare plakaty zapowiadające niezwykłe spektakle.

Kasa biletowa: www.teatroallascala.org/it/biglietteria/.

Galeria Vittorio Emanuelle II

Galeria Vittorio Emanuelle II

Wszyscy, którzy mają ochotę na zakupy w ekskluzywnych sklepach powinni zboczyć z trasy i udać się do miejsca zwanego Kwartały mody, ulokowanego w obrębie Corso Venezia, Via dell Spiga, Via Manzoni i Via Montenapoleone. Neoklasyczne zabudowy i luksusowe butiki wprowadzają w dość ciekawy klimat. Bez problemu odnaleźć można sklepy takich marek jak: Chanel, Yves Saint Laurant, Gucci, Fendi, Versace, Prada, Hermes czy Armani.

W drodze powrotnej podążać należy ulicą Montenapoleone, następnie Via Brera, przy której stoi Pinacoteca di Brera. Galeria znajduje się w starych, poklasztornych budynkach i przedstawia dzieła takich artystów, jak Caravaggio czy Rafael. Obok znajduje się niewielki, ale przyjemny ogród botaniczny. Przy Via Brera 32 mieści się bar Jamaica mający niemalże 100-letnią historię. Okolice to także wąskie brukowane uliczki, w których warto zgubić się choć na chwilę.

Należy udać się również na Piazza XXV Aprile, 10, gdzie od niedawna funkcjonuje Eataly Smeraldo, czyli włoski concept store promujący śródziemnomorską enogastronomię. Można zjeść coś w jednym z licznych barów lub kupić przekąski na wynos (np. ręcznie wypiekany chleb, świeże sery i wiele innych).

Dalej znajduje się Palazzo dell’Arte. Odpocząć można w Parco Sempione, dużym parku z pięknymi alejkami ozdobionymi kwiatami i akwenami. Idealne miejsce na piknik – wystarczy zabrać ze sobą kilka włoskich specjałów. W okolice warto wybrać się również wieczorem, gdyż ze względu na liczne restauracje i bary jest to idealne miejsce na kolację lub drinka.

Przy parku znajduje się kolejny obowiązkowy punkt wycieczki, jakim jest Castello Sforzesco (Zamek Sforzów). Wspomniane miejsce to przede wszystkim muzea i wystawy, które warto zobaczyć, ale nie wszystkich zainteresują. Należy jednak przejść się po dziedzińcach, które naprawdę zachwycają. Tuż przy nim znajduje się Via Dante – najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, otoczona kamienicami z XIX wieku.

W wolnej chwili

Stadion San Siro

San Siro to jeden z największych i najbardziej znanych stadionów na świecie, który mieści ponad 80 000 widzów – dla wielu obowiązkowy punkt wycieczki. Aby poczuć prawdziwy klimat tego miejsca warto wybrać się na mecz, niezależnie od tego, której drużynie się kibicuje.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.