Wenecja – najsłynniejsze widoki

Wenecja to jedno z tych miast, którego widoki na długo pozostają w pamięci tworząc niezapomniany i niepowtarzalny obraz. 

Wenecja – najsłynniejsze widoki

Kanał Grande

Kanał Grande, powszechnie nazywany Canalazzo, to kardynalny kanał Wenecji, przypominający swym kształtem literę S, rozdzielający miasto na dwie części. Z Kanału odchodzi około 40 kanałów bocznych, zwanych rio. Długość Kanału to niecałe 4 km, jego szerokość to 30 m do 70 m, przeciętna głębokość Kanału wynosi około 5 – 6 m. Kanał Grande stanowi niemałą atrakcję turystyczną i przyciąga turystów swą niepowtarzalnością. Na jego brzegach znajduje się mnóstwo sławnych zabytków oraz pałaców wybudowanych przez dawne, bardzo majętne rody. Kanał Grande jest jednym z najczęściej fotografowanych, opisywanych i podziwianych punktów Wenecji. Kanał od dawna stanowi istotny szlak komunikacyjny, po którym poruszają się mieszkańcy i turyści wykorzystując gondole, motorówki, tramwaje wodne (vaporetto), taksówki wodne, małe łódeczki, barki towarowe i inne. Na wodach Kanału odbywają są również pokazy fajerwerków, lampionów przewożonych na gondolach czy znane już wyścigi gondolierów.

Gondole

Gondole to nieduże, wąskie łodzie, które choć wydają się niepewne i niewygodne, wyróżniają się niemałą stabilnością. Wszystkie gondole wymalowane są na czarno, a gondolierzy mają na sobie podobne, pasiaste stroje. Gondole mają także takie same rozmiary (tj. długość – 11 m, szerokość – 1,75 m). Gondola podczas jednej przejażdżki może zabrać nie więcej niż 6 osób. Gondolami posługiwano się już w VII wieku i pełniły funkcję środka komunikacyjnego. Dziś pełnią rolę nie tyle taksówki, co poetyckiej atrakcji turystycznej będącej stałym punktem pobytu w Wenecji. Niestety ten rodzaj poruszania się po mieście należy do najdroższych środków transportu.


Most Westchnień

Most Westchnień to most integrujący Pałac Dożów, a konkretnie jego I piętro, z drogą która prowadzi do więzienia. Most ten zawieszony jest się nad Kanałem Pałacowym i jest to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych mostów w świecie. Zaprojektowany został przez Antoniego Contino, a jego budowę ukończono na początku 1614 roku. Wewnątrz mostu zobaczyć można dwa odizolowane od siebie korytarze. Nazwa mostu pochodzi od westchnień aresztowanych, którzy drogą tą odprowadzani byli do swoich celi, które znajdowały się w ciemnych, nieprzyjemnych i ciasnych podziemnych tunelach. W obecnych czasach symbolika tego mostu jest inna. Legenda mówi, że zakochane pary całujące się na moście, wkrótce zostaną małżeństwem.

Wieża zegarowa

Wieża ta stoi na Placu św. Marka, z lewej strony placu, nieopodal Bazyliki. Zaprojektował ją Mauro Codussi. Główny fragment wieży wzniesiony został w latach 1496-1499, natomiast dwie boczne wieże wybudowano w 1506 roku. Na wierzchołku wieży centralnej ulokowano dwa stworzone z brązu posągi Maurów uderzających w dzwon, wskazujących pełną godzinę. Posągi te wskazują nie tylko godziny, ale również cztery pory roku oraz fazy księżyca i znaki zodiaku, składające się na kalendarz słoneczny.

Most Rialto

Most Rialto to najstarszy most wenecki wiszący nad Kanałem Grande i jeden z najbardziej znanych miejsc Wenecji, pojawiający się na wielu zdjęciach z podróży. Dzisiejszy kamienny wariant mostu pochodzi z 1592 i powstał jako twór Antonia da Ponte. Wielu zwiedzających wprawia w zachwyt jego wielkość: długość – 48m, szerokość – 22m, dodatkowo most spiera się na jednym luku, który wznosi się ponad 7 m. nad poziom wody. Na moście tym zamontowano podwyższenie, które aktualnie stanowi punkt pod sklepiki z pamiątkami, kramy i inne. W zamierzchłych czasach most był centrum weneckiego handlu, gdzie nabyć można było złoto, jedwabne tkaniny czy oryginalne przyprawy, spełniał również funkcję finansowego centrum Wenecji. Z mostu roztacza się piękny widok na obie strony Kanału Grande.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com