Wyspa Chalki – miniprzewodnik po miniwyspie

Wyspa Chalki jest jedną z najmniej zaludnionych wysp greckich, co już samo w sobie jest interesujące. Jest też najmniejszą wyspą na archipelagu Dodekanez. Wyspę zamieszkuje około 250 mieszkańców.

Hotele na Chalki

Wyspa Chalki nie oferuje zbyt dużej liczby miejsc noclegowych. Sporo miejsc zarezerwowanych jest z dużym wyprzedzeniem i na dłuższy okres. Najczęściej wynająć można całe domy z pełnym wyposażeniem, często nad samym morzem z bezpośrednim zejściem do wody. Dostępne są również pokoje u lokalnych mieszkańców. Ceny za noc wynoszą najczęściej 300 – 600 zł. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na przykład na Booking.com. Często znaleźć można tam tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój nawet z 60% zniżką.


Wyspa Chalki

Wyspa Chalki | eprzewodnik.com

Wyspa Chalki

Nazwa wyspy pochodzi od kopalń miedzi, które funkcjonowały kiedyś na wyspie.

Spodoba się tu przede wszystkim osobom ceniącym sobie spokój i niespotykaną ciszę. Wyspa jest dość popularna wśród niemieckich i brytyjskich turystów, którzy wynajmują specjalnie przygotowane dla nich domy na całe lato.

Wyspa Chalki (znana też jako Halki) sama w sobie rzadko jednak stanowi docelowe miejsce urlopu. Najczęściej odwiedzana jest podczas jednodniowych wycieczek. W związku z tym, że położona jest w bliskim sąsiedztwie Rodos, to właśnie z tej popularnej wyspy najczęściej organizowane są wycieczki na Chalki. Można na nią dotrzeć również z innych wysp Dodekanezu.

Regularne połączenia promowe oferuje na przykład Dodekanisos Seaways.

Na miejscu próżno szukać wypożyczalni samochodów czy skuterów. Na Chalki praktycznie wszędzie trzeba poruszać się pieszo lub publiczną komunikacją. Z Portu odjeżdżają kilka razy dziennie małe autobusy. Kursują one na trzech trasach: Port – Kania, Port – Podamos, Port – Ftenagia. Koszt przejazdu to 3 euro w dwie strony.

wyspa Chalki

wyspa Chalki | Ftenagia

Główną miejscowością na Chalki jest Nimporio (czasami nazywana Emporio, Imporio lub też Nimborio). Miejscowość ta to przede wszystkim nieduży port, klimatyczne, kolorowe domy, kilka lokalnych sklepów i tawern. Można zobaczyć tam również kościół Agios Nikolaos, z charakterystyczną dzwonnicą. Niedaleko na zachód od Nimporio (10 minut pieszo) leży Podamos z przyjemną piaszczystą plażą. W jedynym barze kupić można coś do picia i wypożyczyć leżak. Idąc trochę dalej odkryć można coś ciekawego. W niedalekiej odległości skrywa wśród skał malutka plaża. Najczęściej nikogo na niej nie ma, gdyż nie da się do niej dotrzeć z lądu. Aby rozkoszować się jej niesamowitym klimatem i otaczającą ją turkusową wodą, należy przepłynąć krótki odcinek, albo pokonać go trzymając się zatopionych w wodzie skał. Naprawdę warto :)

Kolejna bardzo ładna plaża znajduje się w osadzie Ftenagia. Oprócz leżaków, na plaży znaleźć można restaurację serwującą między innymi ryby i owoce morza. Plaża ta jest szczególnie polecana wszystkim, którzy lubią pływanie z maską, gdyż podwodne ukształtowane terenu i występująca tam fauna sprawiają, że nie chce się wracać na ląd. Ze względu na łagodne zejście do wody i zero fal, miejsce to cieszy się dość dużą popularnością wśród osób podróżujących z małymi dziećmi.

Mniejsze plaże spotkać można w Yiali, Kania, Areta, Trahti. Nie do wszystkich można dostać się od strony lądu.


Wyspa Chalki

Wyspa Chalki | eprzewodnik.com

Bardzo ciekawym miejscem na wyspie jest miejscowość Chorio (Horio) – dawna stolica wyspy Chalki. Wyruszając z Nimporio należy kierować się w stronę wzniesień, by po kliku minutach zobaczyć ruiny zamku Joannitów. W zamku mieści się kościół Św. Mikołaja ze wspaniale zachowanymi freskami, niestety miejsce to jest zamknięte dla turystów. Idąc dalej po około 20 minutach zobaczyć można osadę Chorio. Na szczególną uwagę zasługuje budynek Rady Miejskiej. Obecnie osada jest częściowo opustoszała, ale stare kamienne domy potwierdzają dawną potęgę tego miejsca. Szczególne wrażenie robi cmentarz, gdzie znajdują się zapomniane i niszczejące groby.

Wyspa Chalki

Wyspa Chalki | eprzewodnik.com

Ciekawostki:

  • na tej malutkiej wysepce znajduje się ponad 300 kapliczek;
  • mieszkańcy do dziś zachowali własną gwarę;
  • na wyspie nie ma wody pitnej, więc okresowo jest ona reglamentowana;
  • najbardziej popularnymi roślinami hodowlanymi jest tymianek i szałwia;
  • w przeszłości wyspę zamieszkiwało kilka tysięcy mieszkańców, obecnie tylko 250.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.