Egina – grecka wyspa, którą warto zobaczyć podczas pobytu w Atenach

Egina to grecka wyspa, która zachwyca malowniczymi portami, cennymi zabytkami, pięknymi plażami i niesamowitymi widokami. Przez to coraz częściej odwiedzana jest podczas pobytu w Atenach lub wybierana na docelowe miejsce wakacji. 

Wyspa Egina

Według mitologii greckiej nazwa wyspy pochodzi od imienia mitologicznej nimfy Aiginy, córki boga Asoposa, która została porwana przez Zeusa i zabrana właśnie w to miejsce. Obecnie ciężko uwierzyć, że Egina w starożytności była potęgą handlową i rywalizowała z samymi Atenami.

Obecnie Egina to przede wszystkim piękne widoki na pobliskie wyspy, mały port z kolorowymi łódkami, przyjemne plaże i wąskie, klimatyczne uliczki. Z roku na rok wyspa ta cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród turystów odwiedzających Ateny. Bardzo chętnie odwiedzania jest też przez Ateńczyków, którzy po krótkiej przeprawie mogą oderwać się od zgiełku dużego miasta.


Jak dostać się na wyspę?

Najłatwiej i najszybciej jest zakupić bilet na jeden z wodolotów Flying Dolphin lub Hellenic Seaways Dolphins, które odpływają z portu w Pireusie. Podróż trwa 40 minut, a przeprawa w dwie strony kosztuje około 25 euro. Jest możliwość kupienia biletu otwartego tj. bez wskazywania konkretnej godziny powrotu. O szczegóły pytać należy bezpośrednio w kasie. Z portu w Pireusie odpływają również duże promy, które są tańszą opcją, jednak czas podróży jest dwa razy dłuższy. Sprawdzają się przede wszystkim przy podróżowaniu samochodem. Dla przykładu:

 • Anes – 75 minut – 9 euro bilet w jedną stronę + 20 euro samochód
 • Nova Ferries – 70 minut – 10 euro bilet w jedną stronę + 27 euro samochód
 • 2wayferries – 70 minut – 10 euro bilet w jedną stronę + 27 euro samochód

Szczegółowe rozkłady i cenniki znaleźć można na stronach przewoźników lub w samym porcie.

Zobacz także: Greckie wyspy – która najładniejsza?

Komunikacja na wyspie

Promy przybijają do małego, ale bardzo malowniczego portu w mieście Egina. Chcąc zwiedzić wyspę wypożyczyć można skuter. Można też poruszać się publiczną komunikacją – główny przystanek znajduje się tuż obok portu, a na wyspie funkcjonują 3 linie autobusowe.

 1. Egina – Kipseli – Vathi – Souvala – Agii – Vagia
 2. Egina – Agios Nektarios – Aphaia Temple – Agia Marina
 3. Egina – Faros – Marathonas – Aeginitissa – Perdika

Podróż z początkowego do końcowego przystanku nie zajmuje więcej niż 30 minut. Należy pamiętać, że poza głównym przystankiem ciężko znaleźć rozkład jazdy, a autobusy kursują tylko kilka razy dziennie. Warto więc sprawdzić w porcie rozkłady lub zapytać o szczegóły kierowcę autobusu. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,80 euro i można go kupić na głównym przystanku lub u kierowcy. Autobusy są małe i stare.

Komunikacja na wyspie Egina

Komunikacja na wyspie Egina | eprzewodnik.com

Hotele na wyspie Egina

Wyspa Egina raczej nie stanowi wakacyjnego punktu docelowego – najczęściej odwiedzana jest podczas jednodniowych wycieczek. W związku z tym, że położona jest w bliskim sąsiedztwie Aten i portu Pireus, to właśnie z tego miejsca organizowane są krótkie wycieczki. Osoby chcące dłużej pozostać na wyspie bez problemu znajdą odpowiedni nocleg – od niedrogiego pokoju, do ekskluzywnego zakwaterowania na jachcie. Ceny najczęściej wahają się od 150 do 350 zł za noc. Wiele hoteli dysponuje basenem, a w cenę noclegu wliczone jest śniadanie. Planując wyjazd pokój warto zarezerwować z wyprzedzeniem, gdyż najlepiej oceniane pokoje wyprzedają się już na kilka miesięcy przez terminem pobytu. Poszukując noclegu można sprawdzić ofertę Booking.com. Często znaleźć można tam tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój nawet z 60% zniżką. Dodatkowo większość zamieszczonych tam ofert pozwala na darmowe anulowanie dokonanej wcześniej rezerwacji.


Egina – ciekawe miejsca

Miasto Egina

Głównym miastem wyspy jest miasto Egina leżące na północno-zachodniej części wyspy. Zwiedzanie miasta rozpocząć można od portu, który otoczony jest zabytkowymi domami i budowlami, kilkoma jeszcze z początków XIX wieku. Rejon portu to także liczne restauracje oferujące głównie ryby i owoce morza. Część z nich ulokowana jest bezpośrednio przy brzegu, zapewniając piękny widok, część schowana jest w wąskich uliczkach kierujących się wgłąb miasteczka. Niedaleko na wzgórzu Kolona znajdują się ruiny starożytnej twierdzy oraz kolumna ze świątyni Apollina. W pobliżu wejścia do ruin stworzono niewielkie muzeum archeologiczne. Po jednej i drugiej stronie portu znajdują się niewielkie plaże.

Miasto Egina

Miasto Egina | eprzewodnik.com

Paleochóra

Udając się z Eginy na wschód w kierunku Agia Marina po kilku kilometrach dotrzeć można do Paleochóry. To ciekawe miejsce z niezwykłą historią to tak naprawdę ruiny dawnej stolicy wyspy. Pierwotnie oddalenie stolicy od brzegów morza miało na celu ochronę mieszkańców przed atakami piratów, którzy porywali ludzi, aby sprzedać ich na targach niewolników. Niestety nawet ta odległa lokalizacja nie ochroniła mieszkańców. W 1537 roku korsarza Barbarossa najechał na wyspę i zniszczył miasto. Od połowy XIX wieku miejsce to przekształciło się w totalną ruinę. Do dziś pozostały tylko fragmenty domów i ponad 20 kościołów, w różnych fazach rozpadu, porozrzucanych na pustkowiu (pierwotnie było ich podobno 365 tj. jeden na każdy dzień roku).

Moni Agiou Nektariou

Na wzgórzu sąsiadującym z Paleochórą wznoszą się białe budynki monastyru św. Nektariusza. Na wzniesieniu zobaczyć można niewielki kościół, marmurowy grobowiec świętego zakonnika, cele, w których żył i tworzył zakonnik oraz nowo wybudowaną bazylikę poświęconą Nektariuszowi. Obecnie mieszkają w niej siostry zakonne.

Świątynia Afai

Około 10 km na wschód od miasta Egina, na wysokim wzgórzu stoi świątynia Afai. Jest jednym z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków architektury starożytnej Grecji. Zbudowano ją około 480 r.p.n.e., co oznacza, że jest starsza o około 60 lat od słynnego Partenonu. Świątynia przetrwała w bardzo dobrym stanie. Uwagę zwraca kilkanaście wysokich kolumn (pierwotnie było ich ponad 30) oraz duże fragmenty ścian i filarów. Świątynia zbudowana jest z wapienia, a tylko elementy dachu wykonano z marmuru. Nie do końca wiadomo dlaczego świątynię poświęcono Afai. Jedne źródła wskazują, że świątynię postawiono kreteńskiej nimfie Afai, która uciekła na tę wyspę próbując uchronić się przed zalotami Minosa, inne wskazują, że kult Afai dotarł na wyspę na skutek ożywionych kontaktów handlowych między Kretą, a Eginą.

Okoliczne wyspy

Egina otoczona jest przez wiele mniejszych wysp. Często odwiedzana jest Moni – wyspa, którą zamieszkują tylko pawie, z piękną małą plażą. Łodzie na wyspę odpływają z miejscowości Perdika, mniej więcej co pół godziny, a koszt przeprawy to 5 euro.

Plaże na wyspie Egina

Egina to również plaże. Do najładniejszych należą:

 • Prosinemo – piaszczysta plaża i duży bar. Odpoczywać można zarówno na leżaku, jak i barowej kanapie;
 • Aeginitissa – niezwykle popularna plaża i popularne miejsce spotkań. Położona nad zatoką zapewnia piękne widoki. Na plaży bez problemu wypożyczyć można leżak. Ze względu na liczne bary miejsce to również wieczorem cieszy się dużą popularnością;
 • Vagia – przyjemna i czysta plaża ulokowana w północnej części wyspy, wypożyczyć można leżak;
 • Souvala Loutra – plaża w północnej części wyspy, oferująca turkusową wodę oraz łagodne zejście i sporą płyciznę przy brzegu;
 • Sotos – to leżaki ustawione na skale tuż obok znanego na całej wyspie baru. Miejsce to charakteryzuje bardzo ładny widok, ale nie jest ono polecane rodzinom z małymi dziećmi. Zejście do wody możliwe jest przy użyciu specjalnych drabinek, a woda w tym miejscu jest turkusowa, ale głęboka;
 • Marathonas – duża piaszczysta plaża, ulokowana przy dużym ośrodku wakacyjnym;
 • Sarpa – plaża na południu wyspy. Przyjemna, kameralna i dość popularna z łagodnym zejściem do wody;
 • Klima – plaża na południu wyspy. Niewielka plaża, na której wypożyczyć można leżak lub zrobić zakupy w pobliskim barze. Ze względu na ukształtowanie dna warto zabrać maskę do pływania;
 • Pedrika – tak naprawę to skały z dość trudnym zejściem do wody położone przy niewielkiej wiosce rybackiej. Wypocząć można pod jednym z kilku słomianych parasoli;
 • Portes – niewielka plaża z dość trudnym dnem, położona pomiędzy dwiema przystaniami;
 • Egina – w mieście po dwóch stronach portu znaleźć można niewielkie plaże. Nie należą one do najładniejszych na wyspie, ale ze względu na bliskość portu cieszą się sporą popularnością.
Egina plaża

miasto Egina plaża | eprzewodnik.com

Ciekawostki

 • miłośnikiem wyspy był Nikos Kazantzakis, to właśnie na tej wyspie napisał powieść „Grek Zorba”;
 • na wyspie spróbować należy orzechów pistacjowych – zdaniem wielu najlepszych na świecie;
 • gaje pistacjowe wysuszają wyspę – z roku na rok poziom wód gruntowych obniża się o kilka centymetrów.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.