Wyspa Hydra – wakacje z osiołkiem

Wyspa Hydra to jedna z najmniejszych wysp Zatoki Sarońskiej. Charakteryzuje się niewielką ilością dróg, a głównym środkiem transportu są sympatyczne osiołki.

Na wyspie obowiązuje praktycznie całkowity zakaz ruchu pojazdów mechanicznych, nie ma samochodów ani motocyklów. Ruch kołowy ogranicza się do ambulansów i nielicznych aut dostawczych, a głównym środkiem komunikacji są osiołki, których wszechobecność dodaje wyspie niepowtarzalnego uroku. Jednym z powodów jest fakt, że prawie wszystkie uliczki są tak naprawdę stromymi schodami lub nieutwardzonymi ścieżkami. Ograniczenia komunikacyjne sprawiają, że wiele osób kończy zwiedzanie wyspy na zobaczeniu portu – szkoda, bo Hydra oferuje dużo więcej.

Jak dostać się na Hydrę?

Na wyspę najłatwiej dostać się z portu w Pireusie, skąd odpływa wiele promów i wodolotów. Przeprawa trwa około 1,5 godziny, a więc można zorganizować tylko jednodniową wycieczkę podczas dłuższego pobytu w Atenach lub okolicach.

Hotele na Hydrze

Poza niewielkimi pensjonatami brak jest wielkich hoteli, a więc pokój warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Noclegi zaczynają się najczęściej od 180 zł za noc. Poszukując zakwaterowania warto zapoznać się z ofertą hotelową na sprawdzonych stronach tj.: Booking.com, gdzie znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z pewną zniżką.

Więcej: Hotele na Hydrze >>


Wyspa Hydra (Idra)

Nazwa wyspy związana jest z wodą, przez co trudno uwierzyć, że na Hydrze nie ma nawet jednego naturalnego jej źródła. Woda sprowadzana jest na wyspę poprzez rurociąg poprowadzony z Peloponez.

Okres świetności wyspy przypada na XVIII i XIX wiek, kiedy to tamtejsza flota wyprawiała się do dalekiej Ameryki. Ze względu na szybkie bogacenie się mieszkańców, najpiękniejsze rezydencje powstały właśnie w tamtych czasach.

Wyspa Hydra

Wyspa Hydra

Port Hydra

Główną częścią wyspy jest malowniczy port wyglądający jak zamykająca się podkowa. Otaczają go strome zbocza, na których wznoszą się kamienne rezydencje i neoklasycystyczne domy, ozdobione różnokolorowymi kwiatami opuncji. Pobliską przystań wypełniają jachty i rybackie łódki.

Jednym z głównych punktów miasta jest zabytkowa wieża zegarowa. Po lewej stronie portu zobaczyć można pomnik admirała Andreas’a Miaoulis’a, otoczony dość ciekawymi armatami, które kiedyś broniły wyspy. Charakterystyczne dla tego miejsca są XIX-wieczne rezydencje dawnych kupców i kapitanów, które wciąż zachwycają turystów. Warto udać się do Muzeum Archiwów Historycznych Hydry, by dowiedzieć się więcej o wyspie i dawnych mieszkańcach. Główną ulicą miasta jest Miaouli, która wznosi się ku górze w kierunku męskiego monastyru Profitis Ilias. Podążając dalej dotrzeć można do żeńskiego klasztoru Agia Efpraksia.


Na Hydrze jest kilkaset kościołów. Najważniejszą świątynią jest katedra Panagia Mitropoleos.

Udając się na południowy-zachód od góry Erotas dojść można do niedużej osady Episkopi, w której zobaczyć można ruiny domów jeszcze z czasów bizantyjskich.

Można wybrać się również w okolice Vlychos, gdzie zachował się kamienny most z początku XIX wieku.

Plaże na Hydrze

Na wyspie praktycznie nie ma piaszczystych plaż. Jedyna piaszczysto-żwirowa plaża znajduje się w Mandraki, niecałe 2 km od portu. Inne ulokowane są w zatoczkach naokoło wyspy, a bardziej znane to kamienista plaża Kamini i żwirowa Vlychos. Plaże otoczone są przyjemnymi knajpkami i co najważniejsze przeźroczystą, lazurową wodą.

W sezonie turystów na plaże dowożą autobusy wodne (kaiki), jednak najpopularniejsze są piesze wycieczki.

Życie na Hydrze

Hydra słynie raczej ze spokojnego życia, za dnia wyspa funkcjonuje dość wolno. Inaczej jest po zachodzie słońca, gdyż nocne życie jest tu intensywne, a liczne dyskoteki i bary często pękają w szwach.

Co roku na Hydrze odbywa się festiwal upamiętniający wyzwolenie wysp greckich spod panowania Turcji.

Hydra – wyspa artystów

Wyspa Hydra jest chętnie odwiedzana przez miłośników sztuki. Trochę związane jest to z funkcjonowaniem filii ateńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Początkujących malarzy można spotkać w uliczkach przylegających do portu, a efekt ich pracy często stanowi fajną pamiątkę z podróży.

Również Leonard Cohen zachwycił się Hydrą. W 1960 roku kupił na wyspie dom i jak sam wspominał, była to bardzo dobra decyzja. W miejscu tym powstało wiele wierszy i piosenek, jak również powieść „Piękni przegrani”.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.