Wyspa Itaka – atrakcje i ciekawe miejsca ojczyzny Odyseusza

Wyspa Itaka znana jest głównie dzięki twórczości Homera. Jednak Itaka to nie tylko historia i tradycja, ale również świetne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i fanów pieszych wędrówek. 

Ta niewielka wyspa otoczona wodami Morza Jońskiego, oparła się masowej turystyce i zachowała swój pierwotny charakter. Bujna roślinność, małe rybackie wioski, urocze zatoczki i niezatarte wspomnienie Odyseusza dodaje klimatu temu miejscu. Wyspa Itaka jest trochę wyludniona, skromna i pozbawiona wielkich kurortów oraz oznak rozwiniętej cywilizacji – czas się tu dawno temu zatrzymał. Idealne miejsce dla wszystkich, którzy szukają ciszy i spokoju.

Jak dostać się na Itakę?

Wyspa Itaka nie posiada lotniska, więc trzeba na nią po prostu przypłynąć. Promy regularne kursują między Itaką, a Grecją kontynentalną i sąsiednimi wyspami. Sporo biur podróży ma Itakę w swoich prospektach, ale chyba Grecos i Itaka mają najbardziej rozbudowaną ofertę.

Hotele na wyspie Itaka

Itaka to „skromna” wyspa, ale baza noclegowa wcale nie jest taka tania. Dwuosobowy pokój zarezerwować można najczęściej od 300 zł za dobę. Większość noclegów będzie jednak droższych, szczególnie tych o wyższym standardzie i położonych w fajnej lokalizacji, z udogodnieniami typu basen. Wybierając się na wyspę w szczycie sezonu warto ze sporym wyprzedzeniem rezerwować pokój, gdyż te najlepsze szybko stają się niedostępne. Ofert szukać można np. na booking.com.


Itaka – poruszanie się po wyspie

Chcąc zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca na wyspie Itaka dobrze jest opuścić mury hotelu, wsiąść w autobus, samochód lub na skuter i przejechać malownicze trasy. Najwygodniej jest wypożyczyć samochód, zjechać z głównych dróg i poszukać na własną rękę fajnych miejsc. W każdej większej miejscowości znajdują się punkty wynajmu, również hotele mają przygotowane oferty, ale w trakcie sezonu bywają problemy z wypożyczeniem samochodu. Najłatwiej zarezerwować auto jeszcze przed wyjazdem, a szczegółowych informacji można szukać na przykład na Rentalcars.com. Fajną opcją jest również skuter, jednak trzeba posiadać odpowiednie prawo jazdy.

Łatwo również znaleźć wypożyczalnię rowerów, ale ze względu na znaczne różnice wysokości, zakręty i ostre podjazdy jest to opcja raczej dla wytrwałych. Chyba, że posłuży tylko do poruszania się po mieście.

Wyspa Itaka – w poszukiwaniu skarbów Odyseusza

Chyba wszyscy słyszeli o homerowskim eposie „Odyseja”, który rozsławił tę niewielką wyspę. Legendarny Odyseusz wyruszył z Itaki na wojnę trojańską i tęsknił przez lata za swoją ojczyzną, błąkając się po morzach i lądach. Finalnie powrócił na wyspę, która stała się symbolem przeznaczenia i szczęśliwego powrotu do domu.

Chcąc podążać śladami Odyseusza warto zajrzeć do Stravos, wspiąć się wzgórze Pilikata, gdzie ponoć znajdował sie pałac legendarnego władcy oraz zobaczyć Grotę Nimf, czyli jaskinię w której Odyseusz ukrył skarby otrzymane od króla Feaków. Do dziś ich nie znaleziono 😉

Wyspa Itaka – zabytki, atrakcje i ciekawe miejsca

Vahti

Stolicą wyspy jest klimatyczne Vahti. Już sam dojazd do miasta jest pewnego rodzaju atrakcją. Do Vathi prowadzi droga przebiegająca przez wąski przesmyk położony miedzy szczytami wzgórz. Przesmyk ten w najwęższym miejscu ma niewiele ponad 600 metrów szerokości. Po drodze zobaczyć można turkusowe morze oraz wzgórza Kefalonii i delikatne zarysy kontynentalnej Grecji.

Vahti to niewielkie, ale bardzo klimatyczne miasto. Obecna zabudowa została odtworzona po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w 1953 roku. Po katastrofie, która pozostawiła tylko kilka budynków miasteczko odbudowało się w tradycyjnym, weneckim stylu. Spacerując wąskimi uliczkami bez trudu dostrzec można pastelowe domki pokryte czerwoną dachówką, charakterystyczną dla tej części Grecji. Vahti położone jest w długiej, naturalnej zatoce z wąskim wejściem, wokół której ciągnie się nadmorska promenada pełna tawern i barów. Z portu rozpościera się cudny widok na pobliską wysepkę Lazaretto.

Będąc w mieście warto wybrać się do Muzeum Archeologicznego, które skrywa znaleziska odkryte podczas wykopalisk prowadzonych w południowej części Itaki m.in z Groty Nimf. Najfajniejsze eksponaty to: gliniane wazy oraz ofiary wotywne z bursztynu, złota i kości słoniowej.

W okolicy miejscowości znajduje się kilka niedużych plaż.

Zobacz także: Hotele na wyspie Itaka >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na wyspie Itaka >>

Wyspa Itaka atrakcje

Wyspa Itaka | Vathi

Grota Nimf

Grota Nimf to jedna z największych atrakcji Itaki. Swą popularność zyskała dzięki Odyseuszowi, który według legend ukrył w niej skrzynię pełną skarbów otrzymaną od Alkinoosa, króla Feaków. Znaleziska odkryte przez archeologów przeniesiono do Muzeum Archeologicznego w Vathi. Niestety mitycznego skarbu nie znaleziono. Warto jednak wybrać się w to miejsce i samodzielnie sprawdzić, czy bezcenny skarb jednak gdzieś nie zalega 😉 W trakcie poszukiwań przebrnąć trzeba przez mroczne wnętrza, owiane atmosferą tajemniczości, wypełnione stalagmitami i stalaktytami.

Stavros

Stavros to drugie co do wielkości miasto na wyspie, położone kilkanaście kilometrów od Vathi. Wzniesiono je w XVI w. u stóp wzgórza Neritos. Obecnie to typowe turystyczne miasteczko – wszystko jest tu poświęcone Odyseuszowi. Na zielonym skwerku w centrum miasta wznosi się pomnik Odyseusza, na popiersiu którego wyryto napis znaleziony na starożytnej misie z czasów mykeńskich. Zobaczyć można również mapę przepraw i trasą powrotu Odyseusza do ojczyzny.

Zwiedzając Stravos warto udać się do niewielkiego Muzeum Archeologicznego z eksponatami z pobliskich wykopalisk m.in. z pobliskiej Jaskini Loizos – miejsca kultu Odyseusza i wzgórza Piliktata. Najciekawsze eksponaty to: wyroby ceramiczne i przedmioty codziennego użytku. Poza tym w miasteczku warto zobaczyć kościół Zbawiciela i wenecki dom Tzovanatos, który jako jeden z nielicznych przetrwał trzęsienie ziemi.

Wzgórze Pilikata

Niedaleko Stavros wznosi się wzgórze Piliktata. Archeolodzy odkryli na jego szczycie pozostałości po zabytkowych budynkach, pięknych posadzkach i murach obronnych. Według lokalnych wierzeń w tym właśnie miejscu stacjonował Odyseusz i z tego wzgórza udał się na wojnę trojańską. Co prawda odsłonięte ruiny wyglądają na znacznie starsze niż homerowska historia o legendarnym królu, ale to chyba nie ma większego znaczenia 😉 Na wzgórzu Pelicata warto zobaczyć wspomniane stanowiska archeologiczne, niewielkie muzeum oraz szkołę Homera.


Exogi

Exogi to urocza, chyba najstarsza górska wioska z tradycyjną zabudową rozlokowaną amfiteatralnie na zboczu wzgórza, z którego rozpościera się piękny widok na okoliczne lasy, niewielką zatokę i pobliskie wyspy.

Dawno temu miejsce to miało duże znaczenie dla wyspy, ale na przestrzeni lat musiało ustąpić miejsca większym miejscowościom. Dzięki temu Exogi zachowało pierwotny urok i stanowi jedną z atrakcji turystycznych wyspy – chociaż tłumów tu raczej nie ma. Poza pięknymi widokami brak spektakularnych zabytków, można co najwyżej wejść do kościoła Agia Marina.

Frikes

Frikes to mała, malownicza wioska rybacka otulona zielonymi wzgórzami. Dość popularne miejsce, które łączy w sobie dawny urok z turystycznym przepychem. Charakterystycznym widokiem są stare, kolorowe kutry rybackie sąsiadujące z luksusowymi jachtami. Z portu odpływają też statki wycieczkowe na okoliczne plaże oraz w kierunku Lefkady i Kefalonii. Są tu również bardzo dobre restauracje, a więc warto pamiętać o tym miejscu w porze obiadu lub kolacji :)

Miasteczko zamieszkuje około 50 mieszkańców, którzy dbają o swoje korzenie i historię. Warto wiedzieć, że w trakcie II wojny światowej Frikes było celem ataku, o czym przypominają wyryte w skale tablice upamiętniające.

Zobacz także: Wyspa Lefkada >>
Zobacz także: Wyspa Kefalonia >>

Wyspa Itaka ciekawe miejsca

Wyspa Itaka | Frikes

Aetos

Kolejną atrakcją wyspy Itaka jest góra Aetos, na zboczu której zachowały się antyczne ruiny. Swego czasu wstrząsnęły one archeologicznym światem, gdyż to pięknie położone miejsce okazało się starożytnym miastem Alalkomenay. Co prawda nie pozostało po nim wiele, ale i tak warto pamiętać o tym wzgórzu planując zwiedzanie Itaki.

Kioni

Kioni to chyba najładniejsze miejsce na wyspie. Prawdziwa perełka położona między szmaragdową zatoką, a zielonymi gajami oliwnymi i drzewami cyprysowymi. Niewielkie domki schodzą w kierunku wody tworząc fajny klimat. Ułożenie to przypomina amfiteatr, którego sceną jest niewielki port. Bez trudu znaleźć można tu dobrą tawernę, czy przyjemny bar.

Zobacz także: Hotele na wyspie Itaka >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na wyspie Itaka >>

Wyspa Itaka

Wyspa Itaka | Kioni

Anogi

Ciekawym miejscem jest również bizantyjska wioska Anogi położona na szczycie wzgórza Nirito. Skrywa ona dość ciekawy zabytek – kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którego mury chronią ciekawe freski i ikony. Oczywiście ze względu na swoje położenie Anogi gwarantuje też niesamowite widoki.

Plaże na Itace

Wyspa Itaka to nie tylko stanowiska archeologiczne i urocze porty, ale również plaże. Choć z reguły są nieduże to na pewno zasługują na uwagę. Jedne są piaszczyste, inne żwirowe, jedne dzikie, inne świetnie zagospodarowane, a więc każdy znajdzie coś dla siebie. Najładniejsze plaże na wyspie Itaka to:

  • Dexia – klimatyczna plaża położona niedaleko Vathi. Dobrze zagospodarowana i osłonięta roślinnością stanowi idealną plażę dla osób podróżujących z dziećmi;
  • Gidaki – zyskała tytuł najpiękniejszej plaży Itaki. Piękna, ale trudno dostępna. Można dostać się na nią od strony lądu, jednak szlak pieszy jest dosyć wymagający. Najwygodniejszym sposobem dotarcia jest przeprawa łodzią.
Wyspa Itaka plaża

Wyspa Itaka | Plaża Gidaki

Inne plaże to:

  • Filiatro – przyjemna, piaszczysta plaża położona niedaleko Vathi. Łagodne zejście do wody sprawia, że jest ona często wybierana przez rodziny podróżujące z dziećmi;
  • Loutsa – przejrzysta woda, piasek wymieszany ze żwirkiem i niewielki bar sprawiają, że plaża jest idealnym miejscem wypoczynku;
  • Skinos – niezwykle urokliwe miejsce, które latem przyciąga tłumy turystów. Błękitne morze łączy się ze złotym piaskiem i pasem leśnej zieleni;
  • Polis – kamienisto-żwirowa, dobrze zorganizowana turystycznie, położona niedaleko Stavros;
  • Mnimata – dziewicza plaża, schowana w cieniu sosen i eukaliptusów. Słońce dociera tam dopiero po południu.

Wyspa Itaka ma w sobie coś magicznego, przez co trudno dziwić się Odyseuszowi, że tak bardzo za nią tęsknił :)Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.