Wyspa Kefalonia – śladem ukrytych skarbów

Kefalonia nie należy do najpopularniejszych wysp, dzięki czemu wciąż kryje w sobie skarby dostępne tylko dla nielicznych. Nawet popularne przewodniki po greckich wyspach omijają ją. A szkoda, bo jest piękna.

Kefalonia to średniej wielkości wyspa rzucona na Morze Jońskie. Przez to, że nie należy do najbardziej znanych greckich wysp to skrywa w sobie wiele skarbów: rajskie, często puste plaże, niezwykłe jaskinie, górzyste krajobrazy, obłędne widoki, klimatyczne miasteczka i bezkres niezadeptanej przez turystów przyrody. Dziewicza natura i przepiękne widoki przywodzą na myśl skojarzenia z istnym rajem. I słusznie!

Jak dostać się na Kefalonię?

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów i rzadko biura podróży mają Kefalonię w swoich prospektach – chyba Grecos i Itaka mają najbardziej rozbudowaną ofertę. Lotnisko na Kefalonii obsługuje całoroczne połączenie lotnicze z Atenami oraz czartery lądujące tu w okresie wakacyjnym, łączące wyspę z większymi europejskimi miastami. Promy z kolei zapewniają regularne połączenia z sąsiednimi wyspami: Zakynthos, Lafkadą czy Itaką, jak również z Grecją kontynentalną.

Hotele na Kefalonii

Kefalonia coraz bardziej nastawia się na turystów, a więc baza noclegowa staje się atrakcyjniejsza. Nocleg zarezerwować można już od 80 zł za dobę, ale oczywiście standard pokoju będzie niski. Bez problemu znaleźć można przyjemne pokoje, w dobrej lokalizacji, z udogodnieniami typu basen. Wybierając się na wyspę w szczycie sezonu warto z wyprzedzeniem rezerwować pokój, gdyż te najfajniejsze szybko stają się niedostępne. Ofert szukać można np. na booking.com.

Zobacz także: Hotele na Kefalonii >>

Wyspa Kefalonia – najładniejsze miejsca

Agrostoli

Głównym miastem i jednocześnie stolicą wyspy jest tętniące życiem Agrostoli. To położone w przyjemnej zatoczce miasto daje turystom to, czego oczekują po wakacyjnym kurorcie: plaże, deptaki, sklepy i restauracje. Miasto ma amfiteatralną zabudowę, której sercem jest tętniący życiem Plac Valianou oraz pobliska uliczka handlowa – Lithostroto. Charakterystycznym miejscem jest również oryginalny, kamienny most przecinający zatokę. Warto pamiętać, że Argostoli zostało niemal doszczętnie  zniszczone podczas trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1953 r., jednak ślady historii odnaleźć można za murami Muzeum Archeologicznego i Muzeum Historycznego.

To, co przyciąga w to miejsce to również żółwie Caretta Caretta, które spotkać można w pobliżu portu, nawet siedząc w pobliskiej kawiarni. Są to jedyne żółwie morskie, które rozmnażają się w wodach Morza Śródziemnego, choć ogólnie wolą ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego, Pacyfiku lub Oceanu Indyjskiego. Uwaga, obserwowanie tych niemałych stworzeń – średnia długość ciała i waga to odpowiednio ponad 100 cm i 100 kg – może być uzależniające 😉  W okolicy znajduje się też kilka naprawdę fajnych plaż – piaszczyste Platis Gialos i Makris Gialos w południowej części Agrostoli oraz położona nieco dalej plaża Aviathos, idealnie nadająca się nie tylko do spokojnego wypoczynku, ale także do uprawnia różnych sportów wodnych.

Lixouri

Lixouri to drugie, co do wielkości miasto Kefalonii. Warto udać się w to miejsce w porze kolacji, kiedy główny plac zamienia się w salę koncertową – rdzenni mieszkańcy są bardzo serdeczni i uwielbiają występować przed przyjezdnymi :)

Jaskina Melisani

Obowiązkowym punktem jest Jaskinia Melissani wypełniona turkusową wodą, oświetloną promieniami słońca. Mając do wyboru porę zwiedzania warto wybrać się w samo południe, kiedy to przez otwór skalny wpada najwięcej światła. Co ciekawe jaskinię odkryto dopiero w latach 50 ubiegłego stulecia, tuż po trzęsieniu ziemi, które odsłoniło wejście do groty. Jest to niewątpliwie wyjątkowy cud natury i jedno z piękniejszych miejsc na greckich wyspach. Wszystko wskazuje na to, że w przeszłości jaskinia była miejscem kultu. Odnaleziono tu m.in. figurki nimf, więc nazwano ją imieniem jednej z nich. Niektórzy wierzą w pewną legendę, która głosi, że nieszczęśliwie zakochana nimfa – Melissani – rzuciła się w tym miejscu do wody, aby popełnić samobójstwo. Ciekawostką jest fakt, że jeziorko miesza wody słodkie i słone, te ostatnie przypływają tunelami z oddalonego o 20 km Argostoli. Zwiedzanie odbywa się na łodziach, przemierzających krystalicznie czystą wodę – mimo kilkunastumetrowej głębokości bez trudu można dojrzeć dno.


Wyspa Kefalonia | Jaskinia Melissani

Wyspa Kefalonia | Jaskinia Melissani

Jaskinia Drogarati

Inną jaskinią jest Drogarati, przyciągająca stalaktytami i stalagmitami, które mają ponad tysiąc lat. Ze względu na doskonałą akustykę i wymiary często pełni funkcję sali koncertowej. O jej niezwykłości świadczy fakt, że docenili ją największe światowi śpiewacy z Marią Callas i Luciano Pavarottim na czele. Całość robi piorunujące wrażenie, szczególnie, że najczęściej wchodzi się do niej z pełnego słońca, a w środku … jest zimno 😉

Fiscardo

Kolejnym ciekawym miejscem jest Fiscardo uznawane za najładniejszą wioskę na wyspie. O niezwykłości tego miejsca świadczy tradycyjna zabudowa, która wyjątkowo przetrwała trzęsienie ziemi. Pastelowe, dwupiętrowe weneckie domy otaczają niewielki  port jachtowy i pokazują jak ładna była Kefalonia zanim przeszedł przez nią kataklizm. Miasteczko lubią celebryci, spotkać można tu osoby, których twarze zdobią pierwsze strony gazet lub znane programy telewizyjne. Z portu kilka razy dziennie odpływają łodzie w kierunku Itaki – koszt przeprawy to najczęściej 10 euro.

Assos

Kolejny skarb to malownicza, położona przy klifach miejscowość Assos, którą z wyspą łączy wąski przesmyk, przez co można odnieść wrażenie, że jest odłączona od Kefalonii. Nad miastem wznoszą się ruiny weneckiej twierdzy, więc co bardziej zdeterminowani mogą wspiąć się na szczyt. Nagrodą jest piękny widok, gdyż woda w okolicy ma wyjątkowo ładny kolor. Przy niewielkiej promenadzie znajdują się tawerny, kilka barów i sklepy z pamiątkami.

Wyspa Kefalonia

Wyspa Kefalonia | Assos

Wyspa Kefalonia – lista skarbów

Inne ciekawe miejsca, które warto odkryć podczas wakacyjnego wypoczynku to:

  • Zamek Agios Georges – XIV-wieczna forteca wykorzystywana w celach obronnych, położona w pobliżu miejscowości Peratata;
  • Klasztor Agios Gerasimos – XVI-wieczna świątynia, skrywająca szczątki świętego Gerasimosa – patrona wyspy. Latem w pobliżu klasztoru przechodzi procesja, podczas której mieszkańcy kładą się na ziemi, aby szczątki świętego podać nad ich głowami, co gwarantuje szczęście na kolejny rok;
  • Masyw Ainos – porośnięty endemiczną odmianą roślin, szczególnie czarną jodłą, objęty ochroną. Na szczyt można nie tylko wejść, ale również wjechać;
  • Stanowisko archeologiczne w Tzanata – największy mykeński grobowiec kopułowy w tej części Grecji.

Plaże na Kefalonii

Plaża Myrtos

Myrtos to najbardziej znana plaża na wyspie, zdobi pocztówki i katalogi biur podróży. Jest znakiem rozpoznawczym Kefalonii, odznaczonym wieloma nagrodami i uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż w Grecji. Najładniej wygląda z góry – idealny obrazek przedstawiający jasną plażę otoczoną turkusowym, wręcz nierealnym kolorem morza. Myrtos jest pod ochroną, więc w najbliższej okolicy nie ma hoteli czy restauracji. Atrakcją jest już droga dojazdowa zakończona serią serpentyn. To tutaj kręcono sceny filmu „Kapitan Corelli” z Penelope Cruz i Nicolasem Cagem.

Plaża Xi

Xi kusi przede wszystkim rzadko spotykanym ciemnopomarańczowym kolorem piasku, połączonym z jasnymi klifami. Plaża jest dobrze zorganizowana i łatwo dostępna dla osób przyjeżdżających samochodem. Stanowi dobrą bazę dla fanów sportów wodnych. Morze w tym miejscu jest spokojne, płytkie i ciepłe, przez co często wybierają ją rodziny z małymi dziećmi.

Plaża Petani

Zdecydowanie jedna z ładniejszych plaż na wyspie Kefalonia. Usypana z drobnych kamyczków, ukrywa się wśród stromo opadających do morza skał. Prowadzi do niej kręta droga, a w pobliżu znajduje się kilka przyjemnych tawern. Warto zostać aż do zachodu słońca.

Inne godne uwagi plaże na Kefalonii to:

  • Skala – piaszczysta, jedna z najdłuższych plaż na wyspie, sąsiadująca z niewielkim laskiem sosnowym;
  • Agia Barbara – spokojna, otoczona roślinnością, z widokiem na wyspę Zakyntos;
  • Turtle Beach – słynie z gniazd lęgowych żółwi Caretta Caretta;


Plaże na Kefalonii

Plaże na Kefalonii

W wolnej chwili

Mając trochę wolnego czasu warto rozważyć wycieczkę na pobliską wyspę Zakynthos, znaną z Zatoki Wraków, cudownych jaskiń, pięknych klifów i klimatycznych miejscowości.

Zobacz także: Wyspa Zakynthos >>

wyspa zakynthos

Wyspa Zakynthos

Z wyspy Kefalonia bez problemu dostaniemy się także na Itakę i Lefkadę.

Zobacz także: Wyspa Lefkada >>

Porto Katsiki | Lefkada

Porto Katsiki | LefkadaSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.