Wyspa Korsyka w pigułce. Najładniejsze miejsca i plaże.

Wyspa Korsyka należy do Francji, ale swoim charakterem bardziej przypomina włoskie wysepki. Charakteryzują ją bajeczne plaże, zróżnicowane krajobrazy, urokliwe zatoczki i klimatyczne miasteczka.

Korsyka jest na tyle uniwersalną wyspą, że każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy plażowego odpoczynku znajdą się w istnym raju, ale zwolennicy górskich wycieczek zachwycą się środkową częścią wyspy – górzystym terenem pokrytym śniegiem, ozdobionym małymi jeziorkami i strumykami.

Historia Korsyki sięga starożytności i już od tego czasu pisze się jej burzliwa historia. Od wieków toczyły się o wyspę zaciekłe walki. Finalnie od 1768 roku Korsyka przynależy do Francji, ale można odnieść wrażenie, że rdzenni mieszkańcy wyspy nie do końca utożsamiają się z kontynentalną Francją i przy każdej okazji manifestują swą odrębność kulturową.

Hotele na Korsyce

Hotele na Korsyce nie należą do najtańszych, ale rezerwując pokój z wyprzedzeniem można znaleźć fajną okazję. Ceny noclegów w średnim standardzie rozpoczynają się najczęściej od 150 – 250 zł za dobę. Planując nocleg w kurortach typu: Ajaccio, Bastia, czy Bonifacio trzeba liczyć się z kosztem co najmniej 350 zł za noc. Poszukując hotelu można zapoznać się z ofertą noclegową na stronach tj.: Booking.com, gdzie udostępniane są tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój ze sporą zniżką.

Korsyka – jak poruszać się po wyspie?

W związku z tym, że najładniejsze miejsca rozsiane są po całej wyspie, najłatwiej zwiedzać ją samochodem. Przemierzanie Korsyki autem samo w sobie jest pewnego rodzaju atrakcją, gdyż drogi bywają bardzo kręte. Nagrodą są jednak piękne widoki. Na lotniku i w większych miejscowościach bez problemu znaleźć można wypożyczalnię samochodów, jednak w szczycie sezonu dość trudno o niedrogie auto. W związku z tym najprościej jest dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem korzystając na przykład z Rentalcars.com.

Korsykę można też zwiedzać pociągiem. Na wyspie funkcjonuje kilka linii kolejowych, które łączą ze sobą większe miasta. Naprawę warto choć raz wybrać ten środek komunikacji, gdyż trasy biegną licznymi tunelami, mostami, wiaduktami, przecinają rwące rzeczki i pokonują górzyste tereny. Główna trasa łączy Bastię z Ajaccio. Po wyspie kursują też autobusy.

Zobacz także: Rozkład jazdy pociągów >>
Zobacz także: Rozkład jazdy autobusów >>


Wyspa Korsyka | Pociąg

Wyspa Korsyka | Pociąg

Wyspa Korsyka – najładniejsze miejscowości

Ajaccio

Ajaccio jest stolicą wyspy i jednym z ładniejszych miasteczek.  To portowe miasto było miejscem narodzin Napoleona Bonaparte, o czym przypominają liczne pomniki, tablice, muzea i przeróżne pamiątki sprzedawane w małych sklepikach. Z tego tytułu warto skierować swe kroki w kierunku ulicy Saint-Charles i odwiedzić rodzinny dom Napoleona – La Maison Bonaparte. Budynek przez ponad 200 lat był w posiadaniu jego rodziny. Pod koniec ubiegłego wieku utworzono muzeum, w którym zobaczyć można na przykład pokój, w którym urodził się Bonaparte i cenne dzieła sztuki. Idąc dalej jego śladami warto zajrzeć do tamtejszej katedry, w której zachowała się chrzcielnica użyta w trakcie udzielania sakramentu.

Ajaccio słynie także z klimatycznych uliczek i porannego targowiska, na którym zaopatrzyć można się w owoce, kwiaty i inne lokalne artykuły.

Zobacz także: Hotele w Ajaccio >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Korsyce >>

Wyspa Korsyka

Wyspa Korsyka

Calvi

Bardzo ładną miejscowością jest także Calvi – popularny kurort wakacyjny. W czasach starożytnych była tu niewielka osada rybacka, którą w X wieku zajęli Pizańczycy, przekształcając ją w dość prężnie działający port. Trzysta lat później miasto przejęli Genueńczycy rozpoczynając tym samym budowę olbrzymiej cytadeli. Obecnie służy ona oddziałom Legii Cudzoziemskiej jako koszary i miejsce odbywania ćwiczeń, przez co widok helikopterów i wojskowych samolotów nikogo nie dziwi.

Na uwagę zasługuje również kościół św. Jana Chrzciciela oraz pamiątkowa płyta wmurowana w ścianę domu, w którym – wierząc miejscowym przekazom – urodził się Krzysztof Kolumb.

W związku z tym, że Calvi to typowa nadmorska miejscowość, nie może zabraknąć w niej nadbrzeżnego pasażu z licznymi knajpkami i restauracjami. W miasteczku znajduje się również kilka ładnych plaż. Odbywa się tu kilka znanych imprez: w czerwcu festiwal jazzowy, w lipcu festiwal rockowy, a w październiku festiwal wiatru.

Zobacz także: Hotele w Calvi >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Korsyce >>

Bastia

Udając się dalej na północ dotrzeć można do miejscowości Bastia, która jest najważniejszym portem handlowym na wyspie, założonym dawno temu przez przybyszy z Genui.

Bastię zdobi klimatyczna starówka zwana Terra Vecchia z Vieux Port – centralnym placem otoczonym labiryntem wąskich uliczek. Stoją przy nich XVIII-wieczne kamienice z charakterystycznymi okiennicami i ciężkimi od kwiatów balkonami. Miasto to jest typowym przykładem przenikania się dwóch kultur na wyspie – włoskiej i francuskiej.

Zobacz także: Hotele w Bastii >>

Wyspa Korsyka | Bastia

Wyspa Korsyka | Bastia

Bonifacio

Na przeciwległym krańcu Korsyki leży Bonifacio, zdecydowanie jedno z piękniejszych miejsc na wyspie, o ile nie najładniejsze. Z klasą, trochę ekskluzywne, w wyrafinowanym włoskim stylu. Bonifacio to przede wszystkim nieduża marina, cytadela i klimatyczne stare miasto. Położone jest na wysokich, niedostępnych, wapiennych klifach. Urwiste wybrzeże zapewnia naprawdę niezłe widoki. Warto wybrać się na godzinny rejs statkiem, by zobaczyć miasto od strony morza. Wybrzeże zdobią duże groty i urocze zatoczki.

Zobacz także: Hotele w Bonifacio >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Korsyce >>

Wyspa Korsyka – ciekawe miejsca

Rezerwat Scandola

Rezerwat zajmuje prawie 2000 ha, których część znajduje się na lądzie, a część na wodach Morza Śródziemnego. Ze względu na unikalność tego terenu nie da się wjechać do rezerwatu samochodem, nie wolno również do niego wejść. Scandolę można zobaczyć jedynie z pokładu statku wycieczkowego. Okolice rezerwatu to istny raj dla płetwonurków – wyjątkowe formacje skalne, koralowce, ryby, kraby – zachwycają nawet doświadczonych nurków. W dawnych czasach skrywali się tu piraci. Rezerwat został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Szczyty górskie

Środek Korsyki zajmują wysokie góry. Najwyższy szczyt – Monte Cinto – wznosi się na wysokość ponad 2700 m. n.p.m. i rozciąga się na nim trasa GR 20 – jeden z najbardziej znanych i najtrudniejszych górskich szlaków turystycznych i wspinaczkowych w Europie, który swój początek ma w Calenzana koło Calvi, a koniec w okolicach Porto Vecchio. Razem ponad 200 km pięknych, ale trudno dostępnych krajobrazów. Na pewno nie jest to trasa dla początkujących, chociażby z tego względu, że jej pokonanie zajmuje około 2 tygodni. Zaskakujące jest to, że po zboczach najwyższej góry można zjeżdżać na nartach. W okolicy Haut – Asco funkcjonuje stok narciarki.


Wyspa Korsyka| Góry | Restonica

Wyspa Korsyka| Góry | Restonica

Najładniejsze plaże na Korsyce

Piękne plaże rozsiane są po całej wyspie, ale najładniejsze znajdują się w okolicy Porto – Vecchio … oczywiście to tylko subiektywna opinia 😉

Korsyka – plaża Palombaggia

Piękne miejsce położone niedaleko Porto – Vecchio, a dokładnie 3 km na południowy wschód. Jasne plaże otoczone są w tym miejscu lasem piniowym i turkusowym morzem. Bez problemu wypożyczyć można leżaki, parasole, skutery, czy narty wodne, ale uwaga … tanio nie będzie. W sezonie Palombaggia bywa zatłoczona, jednak planując wypoczynek na wiosnę lub po okresie wakacyjnym jest duża szansa, że plaża będzie prawie pusta. Niestety ucierpiała delikatnie podczas niedawnego sztormu.

Wyspa Korsyka | Plaża Palombaggia

Wyspa Korsyka | Plaża Palombaggia

Korsyka – plaża Santa Giulia

Na południe od Palombaggii rozciąga się kolejna niesamowita plaża, z aksamitnym piaskiem, turkusową wodą i charakterystycznym, drewnianym molo. W okolicy znajduje się kilka fajnych hoteli i dobrych restauracji.

Wyspa Korsyka | Plaża Santa Giulia

Wyspa Korsyka | Plaża Santa Giulia

Korsyka – plaża San Ciprianu

Kolejna niesamowita plaża leżąca w pobliżu Porto-Vecchio to San Ciprianu. Łatwo do niej dojechać, więc warto zboczyć z drogi choć na chwilę, by poczuć klimat tego miejsca. W okolicy plaży można znaleźć punkty oferujące świeże ryby lub owoce morza wprost od miejscowych rybaków.

Wyspa Korsyka | Plaża San Ciprianu

Wyspa Korsyka | Plaża San Ciprianu

Korsyka – plaża Pinarellu

Pinarellu to następne przyjemne miejsce otoczone soczystą zielenią, kontrastującą z białym piaskiem. Plaża znajduje się przy zatoce Golf de Pinarellu. Tuż obok znajdują się pozostałości po starej genueńskiej wieży. Co tu dużo pisać … kolejne rajskie miejsce na Korsyce :)

Zobacz także: Wynajem samochodu na Korsyce >>

Inne piękne plaże na Korsyce to:

Plaże na Korsyce – okolice Ajaccio

 • Marinella – szeroka, łagodnie schodząca do wody, pokryta drobnym piaskiem. Na miejscu bez problemu wypożyczyć można leżaki i sprzęt wodny, a także skorzystać z zaplecza gastronomicznego;
 • Marina Viva – bardzo duża z widokiem na Krwawe Wyspy. Świetnie zorganizowana, oferująca wiele udogodnień;
 • Ariadna – piaszczysta i dobrze zorganizowana;
 • Barbicaja – piaszczysto – kamienista plaża;
 • Trottel – piaszczysta plaża z bogatym zapleczem gastronomicznym;
 • Tahiti – ze względu na korzystny wiatr, popularna wśród fanów sportów wodnych;
 • Ricanto – długa, piaszczysta plaża z ciekawym widokiem na zatokę Ajaccio;
 • Capo di Feno – podzielona na dwie części, większą, bardziej głośną oraz mniejszą, bardziej kameralną. Nie polecana rodzinom z małymi dziećmi – wysokie fale;
 • Agosta – piaszczysta, dość spokojna plaża nagradzająca przyjemnym widokiem na zatoczkę;
 • Mare e Sole – dość popularna, otoczona lasem sosnowym.

Plaże na Korsyce – okolice Cargese

 • Plage de Pero – bardzo blisko miasta, przyjemna plaża ozdobiona genueńskimi wieżami;
 • Plage de Chiuni – położona w zatoce Chiuni, ma w sobie jakiś urok … ;
 • Plage de Stagnoli – nieco na uboczu, odwiedzana przez fanów sportów wodnych.

Plaże na Korsyce – okolice Bonifacio

 • Piantarella – plaża z widokiem na wyspy Pianę i Ratino. Ze względu na łagodne zejście do wody szczególnie preferowana przez najmłodszych turystów;
 • Golfe de Santa-Manza – trochę dzika, żwirowa plaża, lubiana przez windsurferów;
 • Calalonga – skupisko małych zatoczek kryjących malutkie plaże;
 • Baie de Rondinara – jedna z bardziej znanych plaż na wyspie. Biały piasek, pomarańczowe skałki i turkusowa woda tworzą wyjątkowy widok.
Wyspa Korsyka | Plaża Rondinara

Wyspa Korsyka | Plaża Rondinara

Gdy pojawi się głód …

Korsyka słynie z kilku produktów. Będąc na miejscu warto rozejrzeć się za: prisuttu (suszoną szynką, starzoną nawet przez 1,5 roku), coppą (schabem marynowanym w winie i soli), lonzu (wędzoną polędwicą) czy figatellu (kiełbasą z wątroby). Dodatkowo warto spróbować dziczyzny, morskich ryb i lokalnych serów. Hitem jest pikantny ser brocciu wytwarzany z owczego i koziego mleka, suszony przez wiele miesięcy. Warto skosztować także lokalnych miodów, słodkich kasztanów, czy konfitury z fig.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.