Wyspa Kos – plaże, miasta, zabytki, atrakcje, komunikacja

Wyspa Kos to trzecia pod względem wielkości wyspa archipelagu Dodekanez. Szczyci się mianem „wyspy Hipokratesa”, gdyż wiele wskazuje na to, że właśnie na Kos urodził się „ojciec medycyny”.

Wyspa Kos

Wyspa Kos leży między Nissiris, a Kalimnos – bardzo blisko wybrzeży Azji Mniejszej. Ta prawie nizinna wyspa ma bardzo ciekawe, tylko jedno pasmo górskie, co jest rzadko spotykane w tego typu miejscach. Niezwykłe plaże, piękne widoki i stosunkowo tanie bilety lotnicze co roku przyciągają tłumy turystów.

Komunikacja na Kos

Wyspa Kos jest mała i praktycznie w każde miejsce dość łatwo się dostać.

Jednym ze sposobów dotarcia do miejsca docelowego jest wynajęcie samochodu, które na Kos nie są drogie. Dodatkowo rezerwując z wyprzedzeniem uzyskać można niższą cenę niż w miejscowych wypożyczalniach. Szczegółowych informacji o opłatach i warunkach wynajmu można szukać między innymi na stronie Rentalcars.com.

Na wyspie dość sprawnie działa komunikacja miejska, ale pozwala on na dotarcie tylko do większych i bardziej popularnych miejscowości. Autobusem dojechać można również z i na lotnisko. Komunikacja międzymiastowa jest dość „dziwnie” rozwiązana, gdyż może zdarzyć się tak, że autobus inną trasę pokonuje jadąc do danej miejscowości, a zupełnie inną wraca. Dodatkowo oznaczenia na rozkładach bywają mylące. Dla przykładu autobus mający na rozkładzie tylko trasę Kardamena – lotnisko, tak naprawdę może jechać dalej do Mastichari, a następnie do miasta Kos. Z tego powodu warto pytać kierowców, którzy chętnie udzielają informacji. Autobusy kursują punktualnie. Część z nich kursuje tylko w okolicach miasta Kos. Koszt przejazdu to najczęściej 2 – 3 euro.

Autobusy na Kos

Autobusy na Kos

Dość popularnym sposobem poruszania się po wyspie są quady, skutery i buggy (mały i lekki pojazd z otwartym nadwoziem, wyposażony w koła z grubymi oponami). Ten ostatni ma na wyspie grono oddanych fanów 😉 Koszt wypożyczenia to około 35 – 50 euro za dobę. Wypożyczalnie bez trudu znaleźć można w każdej większej miejscowości. Zarówno quad, jak i buggy pozwoli na bezproblemowe dotarcie do większości interesujących miejsc.

Praktycznie w każdym większym hotelu wypożyczyć można rower. Wyspa Kos ma jednak dość kamieniste i żwirowe ukształtowanie terenu (szczególnie po zjeździe z głównej drogi), a więc rower nie dla każdego będzie optymalną formą zwiedzania wyspy.

Hotele na Kos

Wyspa Kos to typowo turystyczne miejsce, a więc bez trudu znaleźć można wygodne miejsce noclegowe. Cena uzależniona jest od standardu danego pokoju i miejscowości. Najtańsze pokoje zaczynają się już od 100 zł za dobę. Wiele hoteli dysponuje basenem, a w cenę noclegu wliczone jest śniadanie. Ze względu na dużą popularność wyspy, pokój warto zarezerwować z wyprzedzeniem, gdyż najlepiej oceniane hotele wyprzedają się już na kilka miesięcy przez terminem pobytu. Poszukując noclegu można sprawdzić ofertę Booking.com. Często znaleźć można tam tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój, nawet z 60% zniżką. Dodatkowo większość zamieszczonych tam ofert pozwala na darmowe anulowanie dokonanej wcześniej rezerwacji.


Plaże na Kos

Niewątpliwą atrakcją Kos są plaże. W znakomitej większości są one piaszczyste i dobrze zagospodarowane. Na większości z nich bez problemu wypożyczyć można leżak lub parasol. Koszt to najczęściej 5 euro.

  • Tigaki – bardzo ładna plaża położona niewiele ponad 10 km na zachód od stolicy wyspy. Jest to chyba najpopularniejsza plaża na wyspie. W Tigaki znajduje się również szkoła sportów wodnych, w której można wypożyczyć skuter czy deskę windsurfingową.
  • Kardamena – długa plaża przylegająca do najgłośniejszego miasta na wyspie. Plaża ta jest dość wąska, ale bardzo zróżnicowana. W południowej jej części bywa tłoczno, gdyż przylega bezpośrednio do licznych barów. Północna część jest bardziej spokojna i klimatyczna (na zdjęciu głównym). To co wyróżnia to miejsce to dość ciekawe, ale też trudne dno. Podwodne ukształtowane terenu i występująca tam fauna sprawiają, że nie chce się wracać na ląd, dlatego też plaża ta jest szczególnie polecana wszystkim, którzy lubią pływanie z maską. Z pobliskiego portu można udać się na morską wycieczkę.
  • Mastichari – ogromna, pokryta delikatnym piaskiem plaża. Bez problemu wypożyczyć można na niej leżaki i parasole. Miejsce to charakteryzuje bardzo łagodne, piaszczyste zejście do wody, przez co jest bardzo popularna wśród rodzin podróżujących z małymi dziećmi. Ze względu na jej wielkość bez trudu można znaleźć miejsce dla siebie, nawet w trakcie wakacyjnego sezonu. Do Mastichari dojechać można zarówno autobusem, jak i samochodem czy quadem. Bezpośrednio przy plaży znajduje się wygodny parking. Z niewielkiego portu odpływają statki wycieczkowe na pobliskie wyspy. W związku z tym, że miasteczko to to dawny port rybacki, w pobliskich tawernach można zjeść dość dobrą rybę.
Plaże na Kos

Plaże na Kos | Mastichari

Inne ciekawe plaże to:

  • Marmari – podążając na wschód od Mastichari bez problemu dotrzeć można do miejscowości Marmari i zlokalizowanej tam plaży. Plaża ta jest szeroka, a na końcu osłonięta jest przez wydmy.
  • Cavo Paradiso – bardzo ładna plaża z białym piaskiem i turkusową wodą, otoczona wysokimi skałami potęgującymi widok. Plaża ta spodoba się wszystkim, którzy preferują ciszę i spokój z dala od typowych, wakacyjnych kurortów. Minusem tego miejsca jest trudny dojazd, gdyż droga biegnie przez skały i pagórki, dodatkowo jest bardzo wąska. Sprawdzi się tu samochód terenowy lub quad.
  • Kamari – duża, skomercjalizowana plaża, na której oprócz leżaka wypożyczyć można skuter, rower wodny i wiele innych. Dodatkowo z tego miejsca można dopłynąć statkiem wycieczkowym do pobliskiej wyspy Nissiros.
  • Lambi – ładna, piaszczysta plaża położona tuż przy mieście Kos. Polecana wszystkim, którzy szukają miejsca, gdzie oprócz leżenia na plaży mogą skorzystać z usług szkół sportów wodnych, restauracji i innych atrakcji. Z tego miejsca rozpościera się bardzo ładny widok na tureckie wybrzeże.
  • Psalidi Beach – dość ciekawa i popularna plaża ulokowana w pobliżu stolicy wyspy Kos. Znajduje się tuż przy głównej drodze, więc łatwo do niej trafić.

Zobacz także: Hotele na Kos >>

Miasto Kos

Kos to największe miasto na wyspie i jednocześnie jej stolica. Już po budynkach widać jego odmienność w stosunku do innych miejscowości. Wynika to z tego, że prawie 100 lat temu miejsce to zostało prawie doszczętnie zniszczone podczas trzęsienia ziemi. Odbudowano je już w bardziej nowoczesnej formie, wśród której odszukać można fragmenty historii.

W południowej części portu wznoszą się ruiny zamku joannitów, który dawno temu od miasta oddzielała głęboka fosa, obecnie aleja spacerowa. Zamek ten zachował się w dość dobrym stanie i stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych punktów miasta Kos. Naprzeciwko bramy wejściowej rośnie bardzo stare drzewo, nazywane drzewem Hipokratesa. Legenda głosi, że pod tym drzewem Hipokrates przekazywał wiedzę swoim uczniom.

Spod współczesnego miasta przebijają się ruiny jego antycznego poprzednika, przez archeologów uznawanego za najpiękniejsze nadmorskie miasto ówczesnej epoki. Dzięki pracy archeologów w mieście Kos zobaczyć można wiele zabytków antycznych. Najbardziej znane stanowisko archeologiczne usytuowane jest na porośniętym drzewami wzgórzu. Można tam dojechać autobusem lub specjalnym, kolorowym pociągiem.

Miasto Kos to także port. Długa promenada, wokół której rosną palmy, daje możliwość odbycia ciekawego spaceru, a kolorowe łódki, liczne tawerny i lazurowa woda pozwalają na zasłużony odpoczynek.  Z portu odpływają promy do tureckiego Bodrum oraz na praktycznie wszystkie wyspy archipelagu Dodekanez. Bez problemu wynająć można jacht czy kupić bilet na jeden z wielu rejsów wycieczkowych.

Miasto Kos

Miasto Kos

Ciekawe miejsca i miasta na wyspie Kos

Kardamena

Dawna wioska rybacka leżąca na południowym wybrzeżu wyspy Kos. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej turystycznych miejscowości wypoczynkowych na wyspie. Długa plaża, spora ilość miejsc noclegowych, dobra komunikacja i bogate zaplecze gastronomiczne sprawiają, że miejsce to jest oblegane szczególnie przez młodych ludzi. Wieczorem bywa głośno i wesoło. Główny punkt miasteczka zamienia się jeden duży punkt imprezowy.

Tigaki

Kolejna bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa to Tigaki. Miejscowość ta ma dobre połączenie autobusowe z miastem Kos. To typowa turystyczna miejscowość, w której próżno szukać zabytków, czy ciekawej architektury. Bez problemu za to znaleźć można piękną plażę, centra sportów wodnych, hotele, tawerny i bary.

Mastrichari

Nieduża, dawna wioska rybacka położona na północno-zachodnim wybrzeżu Kos. Najbardziej znana jest z pięknej plaży oraz niepowtarzalnych widoków na pobliskie wyspy Kalymnos i Pserimos. Na końcu plaży znajdują się dość mocno zniszczone ruiny pochodzącej z V w. bazyliki Agios Ioannis. Miejscowość ta jest dość spokojna, ale nie nudna. Przy nadmorskiej promenadzie bez problemu usiąść można w tawernie czy barze.


Zia

Urokliwa górska miejscowość, która oprócz widoku na całą wyspę oferuje mnóstwo punktów z lokalnymi wyrobami. W klimatycznym barze wypić można na przykład tradycyjny napój z migdałów. Będąc w tej okolicy quadem w drodze powrotnej można zboczyć z głównej trasy i oddać się szaleństwu na jednej z bocznych dróg. Drogi te są najczęściej kompletnie opuszczone, a jedynym żywym stworzeniem są patrzące z zaciekawieniem kozy 😉

Kefalos

To miasto wybudowane na wzgórzu, dzięki czemu zmierzając do miasta pooglądać można wyspę z góry. Ciasna zabudowa tej miejscowości oddaje typowy, grecki klimat. W mieście zobaczyć trzeba kilka miejsc. Jednym z nich jest Muzeum Folklorystyczne, pokazujące jak żyli tu dawni mieszkańcy. Będąc w Kefalos odwiedzić można również stary wiatrak i ruiny zamku. W okolicy znaleźć można wiele mniejszych lub większych plaż.

Therma Loutra

Therma Loutra to mała miejscowość znajdująca się niedaleko stolicy wyspy. Miejsce to popularne jest ze względu na tryskające ze skał źródło termalne, z którego woda wpływa wprost do morza.

Zobacz także: Hotele na Kos >>

Kos atrakcje

Wyspy archipelagu Dodekanez położone są dość blisko siebie, co pozwala na odwiedzenie również innych miejsc podczas pobytu na Kos. Regularne połączenia promowe oferuje na przykład Dodekanisos Seaways. Z prawie każdej większej miejscowości organizowane są również mniejszymi statkami rejsy na pobliskie wyspy.

Często organizowane są też rejsy wokół wyspy, mające w swej ofercie również poczęstunek składający się z lokalnych specjałów.

Wiele tawern organizuje tzw. wieczory greckie, podczas których spróbować można lokalnej kuchni, napić się ouzo, czy posłuchać typowej greckiej muzyki. Chyba najfajniejsze tego typu wieczory organizowane są na wzgórzu, w miejscowości Zia.

Zobacz także: Wyspa Kalymnos >>
Zobacz także: Wyspa Nissiros >>
Zobacz także: Wyspa Rodos >>


Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.