Wyspa Madera – atrakcje i ciekawe miejsca

Wyspa Madera to ciekawe miejsce, które słynie z przyjemnego klimatu, kolorowych kwiatów, niezapomnianych widoków i cudów natury.

Madera to typowo turystyczna wyspa, która w każdej części skrywa coś fajnego. Jednym z częściej wybieranych miast i oferujący zdecydowanie największy wybór miejsc hotelowych jest Funchal, czyli stolica wyspy. Hotele w tym miejscu nie są drogie, a oprócz plaży liczyć można na zabytki, port, duży wybór restauracji i pubów oraz dogodny dojazd z lotniska.

Niedaleko lotniska znajduje się również miejscowość Machico, dużo cichsze niż Funchal, ale nie nudne, oferujące niedużą, przyjemną plażę, deptak, molo i zaplecze gastronomiczne. Bardzo przyjemnym i godnym polecenia jest hotel White Waters Hotel.

Inne często wybierane miejsca to: Camacha, Porto Santo, Ponta Delgada, Santana, Calheta, Caniço, Porto da Cruz, Santa Cruz, Santo da Serra, Porto Moniz i Gaula.


Wyspa Madera – jak poruszać się po wyspie?

Madera nie jest duża, a więc poruszanie się po niej nie sprawia wielu problemów. Korzystając z komunikacji miejskiej za punkt wypadowy można przyjąć stolicę wyspy, z której odjeżdża lub przez którą przejeżdża większość autobusów. Różne firmy transportowe obsługują poszczególne części wyspy, ale większość autobusów odjeżdża z przystanków znajdujących się w pobliżu portu.

Mapa tras autobusowych (zachodnia część wyspy) >>
Rozkład jazdy autobusów (zachodnia część wyspy) >>
Ceny biletów (zachodnia część wyspy) >>

Mapa tras autobusowych (wschodnia część wyspy) >>
Rozkład jazdy autobusów (wschodnia część wyspy) >>
Ceny biletów (wschodnia część wyspy) >>

Inną dużo wygodniejszą opcją jest wynajęcie samochodu. Szczegółowych informacji o opłatach i warunkach można szukać na stronie Rentalcars.com.

Komunikacja na Maderze – praktyczne informacje >>

Wyspa Madera | Funchal

Wyspa Madera | Funchal | eprzewodnik.com

Wyspa Madera – ciekawe miejsca

Lewady

Lewady to wykute kanały, które miały na celu sprowadzić wodę z północnych stoków gór na nasłonecznione stoki południowe, gdzie uprawiane są rośliny, w szczególności: winogrona, bananowce, trzcina cukrowa, kwiaty, warzywa i owoce. Jest to niezwykłe osiągnięcie, które za pomocą systemu śluz i kanałów pozwalało rolnikom nawadniać pola. System lewad tworzony od XVI wieku liczy dziś około 2000 km, tworząc około 200 różnych lewad. Pomimo tego, że Lewady do dziś pełnią swoją pierwotną funkcję, stały się one jedną z atrakcji turystycznych, wzdłuż których znajdują się szlaki turystyczne o różnym poziomie trudności (od prostych i szerokich do wąskich, prowadzących nad przepaściami). Ta forma spędzania czasu zachwyca i zadowala wszystkich tych, którzy lubią nieograniczony kontakt z bogatą przyrodą. Najbardziej popularne lewady to: z Ribeiro Frio do Balcoes, z Rabacal do wodospadu Cascada do Risco czy z Pico do Areeiro przez Pico Ruivo do Achada do Teixeira.

Wyspa Madera

Wyspa Madera | eprzewodnik.com

Las laurowy

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest las laurowy (Laurissilva), czyli park narodowy o powierzchni 15.000 ha, który w 1999 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pochodzi on z okresu trzeciorzędu i przetrwał ostatnie zlodowacenie wyłącznie na Maderze, Wyspach Kanaryjskich i Wyspach Zielonego Przylądka. Rosną w nim przede wszystkim trzy gatunki: Laurus Azorica, Ocotea Foentes i Persea Indica.

Santana

We wschodniej części wyspy znajduje się miejscowości Santana, a w niej charakterystyczne, trójkątne, maderskie domki z dachami pokrytymi strzechą. Te biało-czerwono-niebiskie chatki przypominają bajkowe budowle i zdobią większość zdjęć i pamiątek z wyjazdu. Można do nich wejść i zobaczyć co jest w środku.

Santana | Madera | eprzewodnik.com

Santana | Madera | eprzewodnik.com

Zjazd z Monte

Z Monte można zjechać do Funchal tradycyjnym środkiem lokomocji stosowanym na Maderze od 1850 roku. Jest to zjazd wiklinowym saniami sterowanymi przez dwóch mężczyzn tradycyjnie ubranych w białe ubrania bawełniane i słomkowy kapelusz. Jest to niepowtarzalne przeżycie, gdyż pojazd nie porusza się po z góry przygotowanym torze, lecz zwykłymi wąskimi i krętymi uliczkami po śliskim asfalcie. Mężczyźni, którzy popychają pojazd lub go hamują, robią to butami ze specjalnymi podeszwami. Trasa zjazdu to 2 km, czyli czas około 10 minut. Atrakcja ta to koszt około 25 euro za dwie osoby.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny to zlokalizowany około 3 km od Funchal punkt wycieczki, którego nie można ominąć. Jest to najbardziej znanych atrakcji Madery, zajmująca powierzchnię 35 tysięcy metrów kwadratowych. Na terenie ogrodu zobaczyć można ponad 2500 roślin, które ze względu na klimat wyspy, zachwycają różnymi kolorami. Do ogrodu dojechać można kolejką linową. Ogród zwiedzać można od 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście 17.30).

Szczegóły >>

Wyspa Madera

Wyspa Madera | eprzewodnik.com

Targ rolników

Ciekawym miejscem jest również Targ w Funchal nazywany Targiem Rolników. Na stoiskach kupić można przede wszystkim ogromne tuńczyki, suszone ryby, ośmiornice, kalmary, krewetki, kraby, małże oraz egzotyczne owoce, warzywa i oczywiście kwiaty, a także specjał kuchni maderiańskiej – pałasze (ryby podobne do węgorza, o średniej długości 1,5 m, koloru czarnego z ogromnymi oczami).

Zjazd z klifu

Jedną z atrakcji pobytu na Maderze jest również możliwość zjazdu kolejką z ponad 450 metrowego urwiska, aż na brzeg oceanu. Dokonać tego można w miejscowości Achadas da Cruz oddalonej około 50 km od Funchal. Podróż trwa około 5 minut i odbywa się w sześcioosobowych wagonikach. Koszt przejazdu w dwie strony to kilka euro.

Wyspa Madera

Wyspa Madera | eprzewodnik.com

Oceanarium

Oceanarium w Porto Moniz ciekawe jest głównie ze względu na miejsce, w jakim jest zlokalizowane. Mieści się ono w budynku fortu Sao Joao Batista wybudowanego w 1730 roku po kilku atakach piratów na Porto Moniz. Złożone jest ono z 11 zbiorników, w których prezentowane są różne siedliska morskiego świata. W największym zbiorniku znajduje się 500.000 litrów słonej wody.

Wycieczka na wyspę Porto Santo

Pobyt na Maderze urozmaicić można wycieczką na sąsiednią, ulokowaną kilkadziesiąt kilometrów od Madery, wyspę Porto Santo. Cieszy się ona dużą popularnością za sprawą piaszczystych plaż, gdyż południową stronę wyspy tworzy 10 kilometrowy pas piasku z wydmami i winnicami w tle. Podobnie jak Madera wyspa ta ma pochodzenie wulkaniczne, dzięki czemu w trakcie pobytu na niej można wspiąć się na szczyt wulkanu Pico do Facho (516 m n.p.m.). Na Porto Santo można dopłynąć można promem, który wypływa z Funchal rano i powraca wieczorem, rejs trwa ok 2,5 godziny. Skorzystać można z oferty przewoźnika Porto Santo Line.

Rozkład jazdy >>
Cennik >>
Szczegółowa mapa wyspy >>

Więcej o Porto Santo >>

Jest też możliwy lot na wyspę, trwa on około 15 minut, ale jest stosunkowo drogi.

Sylwester na Maderze

Jak każda wyspa Madera ma również swój charakterystyczny i rozpoznawalny w wielu krajach dzień. Na Maderze jest to Sylwester. Chcą spędzić Sylwestra poza granicami kraju, można rozważyć opcję wyjazdu w tym okresie na Maderę. Ostatnia noc w roku na wyspie charakteryzuje się największymi na świecie pokazami sztucznych ogni, na które wydaje się milion dolarów i które wpisane są do Księgi Guinnessa.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.