Wyspa Milos – ciekawe miejsca, plaże, atrakcje, zabytki

Większość osób kojarzy Milos dzięki posągowi półnagiej Wenus. Wyspa Milos ma jednak bardziej burzliwą, bo wulkaniczną historię, dzięki której narodziło się miejsce o rzadko spotykanych kształtach. Milos charakteryzują jasne skały zanurzone w turkusowej wodzie, naturalne źródła termalne i złoża minerałów. Pomimo coraz większej popularności wyspa Milos stara się zachować swój pierwotny charakter.

Wyspa Milos jest najbardziej wysuniętą na zachód wyspą archipelagu Cyklady, trochę niedocenianą wśród turystów. Kryje fantastyczne plaże, urocze miasteczka i szereg wartych zobaczenia zabytków, które nie wiedzieć czemu rzadko zdobią pierwsze strony przewodników po Cykladach. Nie zmienia to faktu, że Milos jest naprawdę uroczą wyspą. Idealne miejsce dla wszystkich, którzy podczas wakacyjnego wypoczynku stronią od typowych, wakacyjnych kurortów, a zachwycają się naturalnym krajobrazem.

Zobacz takżeHotele na Milos – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz takżeWypożyczalnie samochodów na Milos >>

Wyspa Milos – port Adamas

Głównym portem tego zakątka Morza Egejskiego jest Adamas. Typowa dla tego regionu niska zabudowa i wąskie uliczki zachęcają do spaceru. Rozpocząć go można od zobaczenia zabytkowego kościoła Agia Triada, który stoi tuż obok portu. Następnie warto zbłądzić wśród kolorowych uliczek pełnych kwiatów. Na obrzeżach miasta znajduje się muzeum górnicze nawiązujące do starożytności, kryjące wśród eksponatów stare mapy, czy narzędzia. Muzeum organizuje także wycieczki po nieczynnych kopalniach siarki, manganu i innych rozrzuconych po wyspie. Z portu wypływają nie tylko promy udające się na inne wyspy archipelagu, ale także statki wycieczkowe opływające wyspę. Jest to idealny sposób, aby zobaczyć całą linię brzegową, również jej trudno dostępne fragmenty, które obfitują w skalne tunele i groty.


Wyspa Milos – miasto Plaka

Kilka kilometrów od portu leży Plaka – oficjalna stolica wyspy. To położone na wysokim klifie miasteczko zachwyca widokami i zaskakuje ilością małych uliczek otoczonych jasnymi domami. Będąc w mieście warto wybrać się do muzeum archeologicznego, w którym stoi kopia znanej Wenus z Milo. Ciekawym punktem jest również okolica dawnych murów miejskich. Tuż obok miasta znajduje się kolejne miasteczko – Tripiti, a w połowie drogi do niego wyłaniają się ruiny antycznego miasta Klima. Miasto istniało w tym miejscu już w VII w p.n.e., a o dawnej świetności tego miasta świadczą pozostałości po okazałych budynkach, mury obronne, amfiteatr mieszczący kilka tysięcy osób i fakt, że miasto to było własną monetę oraz posługiwało się własnym alfabetem. W okolicy odnaleziono również słynny i świetnie zachowany posąg Wenus z Milo.

Wyspa Milos – ciekawe miejsca

Ciekawym widokiem na wyspie są tzw. syrmaty, czyli wybudowane lub wydrążone w skałach garaże dla łódek, zamykane różnokolorowymi drzwiami. W pomieszczeniach tych znajdują się również niewielkie pokoje dla rybaków. Pomysł zrodził się dawno temu, gdy rybacy poczuli potrzebę chowania łodzi przed sztormami, dziś często pełnią rolę wakacyjnych domków i niewątpliwie są jedną z atrakcji wyspy.

Zobacz takżeHotele na Milos – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz takżeWypożyczalnie samochodów na Milos >>

Wyspa Milos

Wyspa Milos

Będąc na wyspie warto zajrzeć do Filakopi – jednego z najbardziej znanych terenów wykopaliskowych w tej części Grecji. Odkryto tu aż trzy warstwy osadnictwa, będące pozostałościami po trzech różnych miastach. Niedaleko tego miejsca znajduje się ciekawy fragment wybrzeża. Tuż obok pozostałości po jaskini Papafranga biegnie stroma ścieżka w dół, aby dostać się na plażę i pełne morze trzeba przepłynąć skalny tunel otoczony białymi ścianami.

Milos charakteryzuje się występowaniem morskich jaskiń i tunelów. Znanym miejscem jest jaskinia Sikia, położona na południowo-zachodniej części wyspy, zachwycająca tunelami utworzonymi z barwnych skał. Dostać się tu można na dwa sposoby – łodzią z Adamas lub drogą lądową prowadzącą obok monastyru Agios Ioannis, następnie w dół w kierunku wybrzeża. Kilka kilometrów dalej znajduje się chyba najładniejszy fragment wybrzeża. Klefitko to fantastyczne dno i zbór przepięknie uformowanych skał wapiennych tworzących tunele i bramy, które z łatwością mieszczą niewielkie statki wycieczkowe. Najłatwiej dotrzeć tu łódką z Kipos lub Adamas.


Wyspa Milos | Klefitko

Wyspa Milos | Klefitko

Wyspa Milos – plaże

Największą atrakcją wyspy są plaże, często malutkie, otoczone pięknymi skałami. Na całej wyspie znaleźć można kilkadziesiąt takich miejsc – mniej lub bardziej popularnych. Najbardziej znane to:

  • Pollonia – nieduża, szczególnie lubiana przez windsurferów. Na plaży działa wypożyczalnia sprzętu wodnego;
  • Plathiena – duża piaszczysta, ale słabo zagospodarowana. W trakcie sezonu bywa tu tłocznie;
  • Sarakiniko – śnieżnobiałe skały otoczone turkusową wodą. Sceneria, jak z dobrego filmu;
  • Firopotamos – spora, popularna plaża;
  • Voudia – piaszczysta z naturalnymi źródłami termalnymi – niestety ulokowana blisko miejsca, gdzie wydobywa się siarkę;
  • okolice Paleochóri – piękne, pokryte wielobarwnym piaskiem plaże położone tuż przy wysokich klifach;
  • Agia Kiriaki – dobrze zagospodarowana, piaszczysta plaża z widokiem na krater wulkanu;
  • Firiplaka – trudno dostępna, pokryta białym piaskiem, oblana przez turkusową wodę;
  • Gerondas – ładna i popularna plaża;
  • Provatas – położona przy niewielkiej zatoce, otoczonej skałami.
Wyspa Milos | formacje skalne

Wyspa Milos | formacje skalne

Hotele na Milos

Hotele na Milos rozlokowane są w różnych częściach wyspy, a ceny z reguły nie schodzą poniżej 170 za dobę. Poszukując noclegu warto ze sporym wyprzedzeniem przeglądać serwisy takie jak Booking.com, gdzie często znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować nocleg ze zniżką.

Zobacz takżeHotele na Milos – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz takżeWypożyczalnie samochodów na Milos >>

Najładniejsze punkty, które warto zobaczyć podczas wyjazdu ulokowane są w różnych częściach wyspy, dlatego najlepszym sposobem poruszania się po wyspie jest samochód lub skuter. Pomimo tego, że wypożyczalnie dostępne są w każdej większej miejscowości, w trakcie sezonu wypożyczenie samochodu nie jest proste. Najłatwiej zarezerwować go jeszcze przed wyjazdem na przykład na Rentalcars.com.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.