Wyspa Nissiros w jeden dzień – wulkan i inne ciekawe miejsca

Wyspa Nissiros należy do archipelagu Dodekanezu. Największą atrakcją jest wulkan, który co roku przyciąga tłumy turystów. Ciekawy pomysł na jednodniową wycieczkę, ale chyba nie na dłuższy pobyt.

Nissiros nie jest typową wakacyjną wyspą z bogatym zapleczem turystycznym i pięknymi plażami. Spokojna wyspa, której głównym punktem, przyciągającym turystów, najczęściej na jednodniowe wycieczki, jest wulkan. Trochę przygnębiający i szary widok na wyspie tworzy dość romantyczny i intrygujący klimat. Księżycowy krajobraz, bazaltowe skały i źródła wód termicznych skutecznie zachęcają do krótkiej wycieczki. Wybrzeże stanowią przede wszystkim strome skały, ale w kilku miejscach można znaleźć plaże pokryte czarnym piaskiem i drobnymi kamyczkami.


Wyspa ta jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy chcą choć na chwilę „zapomnieć o otaczającym świecie”. Często puste uliczki, piękne krajobrazy i wszechobecna cisza i spokój wprawiają w specyficzny nastrój.

Wyspę Nissiros zamieszkuje niecałe dwa tysiące osób, a główne atrakcje skumulowane są w kilku miejscowościach. Promy i statki wycieczkowe przypływają do poru w Mandraki. Z Kos czy Rodos oferowane są wycieczki „kilka godzin na Nissiros”, ale to chyba za mało. Można zorganizować własną wyprawę, wyruszając wcześnie rano i wracając wieczorem, wykorzystując regularne połączenia promowe, które oferuje na przykład Dodekanisos Seaways lub Sea Dreams.

Mandraki – Wyspa Nissiros

Stolicą wyspy i jednocześnie głównym portem jest Mandraki, czyli miasteczko przyklejone do ciemnych skał. Nad miastem górują kamienne mury twierdzy i jasny monastyr Panagia Spiliani.  Prowadzą do niego strome schody i piękne zaułki, a widok z góry robi wrażenie. W okolicy nietrudno dostrzec jasne domy stojące przy wąskich uliczkach. Warto zajrzeć do muzeum folklorystycznego, aby poznać przeszłość wyspy. Innym ważnym punktem jest Paleokastro, czyli szczątki antycznego miasta.

Pali – Wyspa Nissiros

Niedaleko leży Pali, bardzo ładna, mała wioska rybacka położona w naturalnej zatoce, obecnie pełni funkcję głównego portu jachtowego. W związku z tym miejsce to może „poszczycić się” kilkoma klubami i restauracjami, przez co czasami nazywane jest rozrywkową stolicą wyspy. Pali to jedna z najstarszych osad w Nissiros. Dzięki swojej wspaniałej piaszczystej plaży jest atrakcją dla zwiedzających. W zatoce uprawiać można różne sporty wodne, wypożyczyć kajaki i rowerki wodne.

Emborios – Wyspa Nissiros

Kierując się w głąb wyspy dotrzeć można do miejscowości Emborios, otoczonej zielenią małej wioski, sprawiającej wrażenie trochę opustoszałej. Cechą charakterystyczną tego miejsca są łaźnie parowe wykorzystujące parę wydobywającą się z wulkanu. Jedną z głównych atrakcji Emporios jest słynny klasztor Panagia Kyra, zbudowany na wysokości 450 metrów nad poziomem morza.


Nika – Wyspa Nissiros

Piękne i bardzo ciche miejsce w typowo greckim klimacie, z doskonałym widokiem na dno wulkanu i na morze. Wioska, która … tętni życiem. Przy głównym placu wybrukowanym biało-czarną mozaiką (mieszkańcy wyspy nazywają ją hochlakia) znaleźć można lokalne tawerny z dobrym jedzeniem. Po posiłku spojrzeć można na horyzont, którego część stanowi kater wulkanu.

Wulkan na Nissiros

Wybuch, który miał miejsce w 1422 roku utworzył krater Stefanos, który do dziś jest najbardziej kojarzony z księżycowym krajobrazem. Ogólnie na wyspie jest kilka kraterów, ale ten jest najbardziej znany. Średnica całego krateru wynosi około 300 metrów. Ogromne dno wulkanu jest lekko żółte na skutek wydobywania się oparów siarki. Będąc w tym miejscu warto rozejrzeć się po okolicy, gdyż w pobliżu znajdują się, wspomniane wcześniej, mniejsze kratery, które czasami sprawiają wrażenie „groźniejszych”.

Poza zorganizowanym transportem, do wulkanu kursuje bezpośredni autobus z Mandraki, ale niestety jeździ dość nieregularnie. Najlepiej w porcie Mandraki wypożyczyć skuter lub zamówić lokalną taksówkę.

Wyspa Nissiros

Wyspa Nissiros

Avlaki

Miasteczko położone w południowej części wyspy. Obecnie niezamieszkane, znajduje się tam niewielka plaża żwirowa.

Pachia Ammos

Poszukując plaży warto udać się do Pachia Ammos, gdzie znajduje się jedna z nielicznych plaż piaszczystych.

Hotele na Nissiros

Wyspa Nissiros  nie oferuje zbyt dużej ilości miejsc noclegowych. Nie ma tu dużych hoteli, a nieliczne miejsca noclegowe zarezerwować można w niewielkich pensjonatach. Sporo miejsc zarezerwowanych jest z dużym wyprzedzeniem. Ceny za noc wynoszą najczęściej 150 – 800 zł. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na przykład na Booking.com. Często znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.