Porto Santo – raj na ziemi, czy ostatnia taka plaża?

Porto Santo to malutka wyspa położona w pobliżu Madery. Charakteryzują ją rzadko spotykany klimat, zachwycające widoki, piękne plaże i krajobrazy.

Porto Santo

Porto Santo oznacza Święty Port, a nazwę zawdzięcza żeglarzom, którzy dawno temu schronili się na niej przed burzą, odkrywając w ten sposób nowy kawałek lądu. Wyspa ta charakteryzuje się doskonałą pogodą – deszczowe chmury do niej nie docierają, a delikatny wiatr od oceanu doskonale przełamuje wysokie temperatury.

Coraz częściej polskie biura podróży mają w swojej ofercie wycieczki na tę romantyczną wyspę (Porto Santo ma swoje lotnisko). Można ją również odwiedzić podczas wakacji na pobliskiej Maderze. Na Porto Santo można dopłynąć z Madery promem, który wypływa z Funchal rano i powraca wieczorem, rejs trwa ok 2,5 godziny i kosztuje około 50 euro w dwie strony. Skorzystać można z oferty przewoźnika Porto Santo Line.

Rozkład jazdy >>
Cennik >>
Szczegółowa mapa wyspy >>

Na wyspie bez problemu znaleźć można fajny hotel czy dobrą restaurację. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na sprawdzonych stronach tj.: Booking.com i innych. Cena za noc zaczyna się najczęściej od 350 – 400 zł za dwuosobowy pokój.

Na Porto Santo sieć dróg jest dobrze rozwinięta i łączy ze sobą wszystkie najważniejsze miejsca i atrakcje wyspy. Z tego względu warto wynająć samochód. Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu warto rozważyć wypożyczenie jeepa. Szczegóły sprawdzić można na przykład na stronie Rentalcars.com. Sprawdza się również wynajęcie quada, ewentualnie motocykla lub skutera.

Na transport publiczny na Porto Santo składa się jedynie kilka linii, przez co komunikacja jest słabo rozwinięta i pozwala dostać się tylko do większych miast. Autobusy kursują rzadko i najczęściej wyruszają z przystanku zlokalizowanego w Vila Baleira przy Rua Joao Gonçalves Zarco (tuż obok stacji benzynowej). W kasie biletowej można kupić bilet również na wycieczkę wokół wyspy. Minibus zatrzymuje się we wszystkich najważniejszych punktach. Koszt to około 10 euro.

Wyspa Porto Santo | Mapa

Wyspa Porto Santo | Mapa | Źródło: https://www.portosantoline.pt/images/stories/mapa/MapaNet.jpg

Porto Santo cieszy się dużą popularnością ze względu na wspomnianą już dobrą pogodę, przy której nie trzeba martwić się o deszcz czy zachmurzone niebo oraz ze względu na piaszczyste plaże … w zasadzie tylko jedną, ale ogromną. Południową stronę wyspy tworzy 10 kilometrowy pas piasku z wydmami i winnicami w tle, czyli Praia Dourada, co znaczy złota plaża. Tak długi pas sprawia, że na plaży nie ma tłoku, jak w innych wakacyjnych kurortach, a piasek jest drobny i żółty. Jedną z najfajniejszych miejsc jest plaża Calheta położona w urokliwym miasteczku Vila Baleira.


Vila Baleira

Vila Baleira jest bardzo małym miasteczkiem (składa się z jednej głównej ulicy i kilku małych), ale jednocześnie bardzo malowniczym i najważniejszym miastem wyspy. Centralnym jej punktem jest mała starówka, przy której oprócz typowych dla tej części wyspy białych domów, stoi stary ratusz i niewielki kościół. Tuż obok mieści się również dom Krzysztofa Kolumba, w którym przez chwilę mieszkał ze swoją żoną. Przy głównej ulicy jest biuro informacji turystycznej, gdzie można otrzymać ulotki, mapę wyspy i najważniejszych szlaków, informacje o najciekawszych miejscach czy kupony zniżkowe.

 Porto Santo – atrakcje i ciekawe miejsca

  • Pico Castelo – punkt widokowy, który pozwala na zobaczenie panoramy prawie całej wyspy. Wyspa ma pochodzenie wulkaniczne, dzięki czemu punkt Pico Castelo można potraktować, jako początek wycieczki i kontynuować ją wspinając się na szczyt wulkanu Pico do Facho (516 m n.p.m.).
  • Ponta da Calheta – miejsce gdzie zobaczyć można pięknie wyglądające skały, o które rozbiją się fale oceanu. Dodatkowo patrząc w drugą stronę zobaczyć można całe wybrzeże i prawie 10-kilometrową, białą plażę.
  • Quinta das Palmeiras – tropikalny ogród połączony z minizoo. Zielona roślinność, łabędzie, kolorowe papugi i Carlos, który od wielu lat prowadzi to miejsce stanowią miłą odmianę od widoku powulkanicznych skał.
  • Miradouro das Flores – kolejny warty odwiedzenia punkt widokowy. Bardzo często z tego punktu zobaczyć można również pobliską Maderę. Droga na szczyt jest dosyć trudna (pozbawiona asfaltu), więc trzeba liczyć się z tym, że nie każdy samochód pokona tę trasę.
  • Fonte da Areia – idealne miejsce na piknik. Na plaży zorganizowano punkty, które zadowolą wszystkich, którzy lubią spożywać posiłek na zewnątrz. Jest tam również ujęcie wody pitnej o właściwościach leczniczych.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com


Zobacz także