Wyspa Symi – perełka Dodekanezu, czy strata czasu?

Symi to wysepka oddalona o 21 mil morskich od Rodos. Ta mała wyspa o bogatej historii cieszy się coraz większą popularnością i coraz częściej nazywana jest perłą Dodekanezu.

WYSPA SYMI

Według mitologii Symi to wyspa, którą Posejdon podarował swojej ukochanej nimfie Syme, nadając wyspie jej imię. W XVIII wieku wyspa uznawana była za najważniejszy na świecie punkt wyławiania gąbek i liczyła kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Obecnie wyspę zamieszkuje mniej niż 10% pierwotnej populacji.

Wyspa Symi (znana też jako Simi) sama w sobie rzadko stanowi docelowe miejsce wypoczynku. Najczęściej odwiedzana jest podczas jednodniowych wycieczek. W związku z tym, że położona jest w bliskim sąsiedztwie Rodos, to właśnie z tej popularnej wyspy najczęściej organizowane są wycieczki na Symi. Można na nią dotrzeć również z innych wysp Dodekanezu.

symi panormitis

Symi | okolice Panormitis | eprzewodnik.com

Regularne połączenia promowe oferuje na przykład Dodekanisos Seaways lub Sea Dreams. Bilety można kupić w kasie, w okolicach portu oraz w lokalnych biurach turystycznych. Podróż w jedną stronę trwa najczęściej 1,5 do 2,5 godziny w zależności od wybranego statku. Większość promów przybija do brzegu dwa razy – w Panormitis, następnie w mieście Symi (czasami odwrotnie).

Aby przemieszczać się po wyspie można wynająć skuter lub rower. Możliwe jest również poruszanie się autobusem. Z przystanku ulokowanego tuż przy porcie kilka razy dziennie odjeżdżają autobusy do Panormitis i Pedi. W okolicach portu znaleźć można również taksówki, które zawiozą we wskazane miejsce. Dużą popularnością cieszą się także taksówki wodne, które same w sobie stanowią pewnego rodzaju atrakcję.

Komunikacja na Symi

Komunikacja na Symi | eprzewodnik.com

Najważniejszą miejscowością Symi jest miasto o tej samej nazwie, charakteryzujące się tradycyjną dla tego rejonu architekturą. Miasto Symi dzieli się na dwie części: portową – Gialos (zwaną też Yialos) oraz górną – miasto  Chorio (zwaną też Ano Symi). Część portowa to głównie kolorowe domy, wąski uliczki, tawerny i kawiarnie. Znajduje się tu również bardzo charakterystyczna wieża zegarowa z XIX wieku i Muzeum Morskie z ciekawą kolekcją map i miniatur statków. Górna część to przede wszystkim świątynie i kapliczki, do których dostać się można pokonując kolorowe schody. Zobaczyć można także pozostałości zamku joannitów oraz ruiny antycznej cytadeli. W okazałej willi zwiedzającym udostępnione zostały eksponaty związane z archeologią i etnografią. Zbiory te dają bardzo dobry pogląd na historię tej wyspy.

Niewątpliwą atrakcją wyspy jest klasztor w Panormitis. Charakterystyczny biało-pomarańczowy budynek klasztoru św. Michała Archanioła stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania Symi. Nad budynkiem góruje strzelista, bogato zdobiona dzwonnica. Zwiedzając klasztor warto też spojrzeć w dół, gdyż pod stopami dostrzec można ciekawą, biało – czarną mozaikę ułożoną z małych, owalnych kamyków. Odwiedzając to miejsce należy pamiętać, że nadal żyją tam mnisi.

Do ciekawszych miejsc należy również stary, tradycyjny port rybacki w Pedi, położony nad wyjątkowo malowniczą zatoką oraz miasteczko Nimporios, gdzie znajduje się klasztor św. Bazylego i klasztor św. Filemona.

Miasto Symi

Miasto Symi | eprzewodnik.com

PLAŻE NA WYSPIE SYMI

Na Symi znaleźć można co najmniej kilka pięknych plaż. Najładniejsze ulokowane są w północnej części wyspy w okolicy Pedi. Najciekawsze to:

 • Agios Nikolaos – bardzo popularna piaszczysto – żwirowa plaża. Ze względu na łagodne zejście do wody cieszy się dużą popularnością wśród osób podróżujących z małymi dziećmi. Bez problemu można znaleźć tu wypożyczalnię leżaków czy restaurację. Na plażę regularnie kursują taksówki wodne rozpoczynając swój kurs w porcie lub miejscowości Pedi.
 • Agia Marina – piękna zatoczka z wyjątkowo turkusową wodą. W pobliżu znajduje się malutka kapliczka, którą pary często wybierają na miejsce swojego ślubu. Miejsce to cieszy się coraz większą popularnością dzięki czemu w okolicy powstaje coraz więcej tawern i innych skierowanych do turystów atrakcji.
 • Nanou – przyjemne miejsce, do którego dostać można się tylko od strony morza. W okolice te regularnie kursują wodne taksówki. Plaża ta to tak naprawdę spore kamienie, ale niedogodności rekompensuje wspaniałe otoczenie białych skał i turkusowej wody.
 • Nimborios – duża kamienista plaża położona w starej, tradycyjnej wiosce rybackiej. W okolicy znaleźć można kilka tawern i sklepów.
 • Nos – czasami nazywana jest rajską plażą, a czasami tylko miejską plażą. Położona jest on niedaleko portu na końcu miasteczka. Z względu na usytuowanie cieszy się ona dużą popularnością, co oznacza, ze w trakcie sezonu bywa bardzo zatłoczona. Przy plaży znajduje się spora tawerna serwująca dość dobre owoce morza. Na plaży wypożyczyć można leżaki.
 • Ayios Georgios Disalonas – zdecydowanie najbardziej efektowna plaża na Symi. Tę niewielką plażę osłaniają 300 metrowe pionowe klify, tworząc w ten sposób niezapomniany widok. Jak łatwo się domyślić dostać można się tu jedynie od strony morza. Na plaży nie ma żadnej restauracji czy baru, a więc przed wycieczką warto zaopatrzyć się w najważniejsze produkty.
 • Panormitis – na prawo od molo znajduje się malutka, piaszczysto – żwirowa plaża.


Ciekawostki

 • na wyspie nie ma wody pitnej, więc okresowo jest ona reglamentowana;
 • od kilku lat na Symi odbywa się festiwal muzyki greckiej;
 • najbardziej popularnym daniem są ośmiornice przygotowywane na wiele sposobów;
 • większość znajdujących się na wyspie klasztorów jest opuszczonych, ale są one tłumnie odwiedzane przez wiernych w dniu święta ich patrona.

HOTELE NA SYMI

Wyspa Symi nie oferuje zbyt dużej ilości miejsc noclegowych. Nie ma tu dużych hoteli, a nieliczne miejsca noclegowe zarezerwować można w małych pensjonatach. Dostępne są również pokoje w domach mieszkańców wyspy. Sporo miejsc zarezerwowanych jest z dużym wyprzedzeniem. Ceny za noc wynoszą najczęściej 200 – 600 zł. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na przykład na Booking.com. Często znaleźć można tam tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.