San Marino, czyli małe jest piękne

San Marino – jedno z trzech najmniejszych państw Europy. Piękne, klimatyczne, idealne na krótki wypoczynek.

San Marino

Republika San Marino stanowi enklawę na obszarze Włoch. Jest to najstarsza republika świata, utworzona w 301 r. Dodatkowo jest to jedno z najmniejszych państw Europy, mniejsze są tylko Watykan i Monako. Położone jest w całości na terytorium górzystym (pasmo Apeninów), dzięki czemu bez problemu znaleźć można przyjemne punkty widokowe. Podobno znaczna część dochodów tego państwa pochodzi z turystyki … i jest to możliwe, gdyż całe San Marino przygotowane jest w dużej mierze pod turystów. Liczne restauracje, kawiarnie, parki, uliczki, stragany, jak również parkingi i ławki codziennie przyjmują tłumy turystów odwiedzających to miejsce najczęściej podczas jednodniowej wycieczki.

Baza noclegowa nie jest duża, a ceny pokoi zaczynają się najczęściej od 250 zł za dobę.

Zobacz także: Hotele w San Marino – najlepsze ceny i lokalizacje >>

San Marino jest małe, a więc wszystkie najważniejsze punkty można zobaczyć w trakcie kilkugodzinnego spaceru. Do najważniejszych punktów należą:

 • szczyt Monte Titano (ponad 700 m.n.p.m.) i Trzy Wieże: twierdze La Rocca o Guaita, La Cesta o Fratta oraz Montale,
 • romańska dzwonnica,
 • plac Piazza della Liberta z ratuszem – siedzibą republiki,
 • muzeum San Francesco,
 • kościół di Sant’Andrea w Serravalle,
 • kościół di Sant’Antimo w Borgo Maggiore,
 • grota św. Marino w Baldasserona.

Przez terytorium San Marino przepływają dwie rzeki: San Marino i Marano.


Praktyczne informacje

 • San Marino choć włoskojęzyczne i silnie powiązane ze swoim sąsiadem, utrzymuje pewną niezależność;
 • wjazd do tego państwa nie podlega żadnym szczególnym ograniczeniom, należy jednak pamiętać, że samochody zostawiać można wyłącznie na specjalnie oznakowanych parkingach;
 • ceny w tym małym państwie zbliżone są do cen obowiązujących np. w pobliskim Rimini;
 • ceny w hotelach zaczynają się najczęściej od 250 – 300 zł za dobę; wybór hoteli jest dość ograniczony.

Z Rimini Do San Marino

Wiele osób spędzających czas w Rimini uatrakcyjnia swój wakacyjny pobyt jednodniową wycieczką do San Marino. Dojazd z Rimini nie jest trudny, wystarczy skorzystać ze spacjalnego autobusu odjeżdżającego z P.zza Maravelli, dworca kolejowego (Stazione FFSS) lub z centrum historycznego Rimini to jest z przystanku Arco d’Augusto. Należy mieć jednak na uwadze, że w okresie letnim w związku z dużą liczbą turystów odwiedzających ten włoski kurort i biorąc pod uwagę duże zainteresowanie turystów warto przybyć jednak na przystanek P.zza Maravelli lub Stazione FFSS, który ulokowany jest obok restauracji Burger King. Często dojeżdżając do przystanku Arco d’Augusto autobus nie dysponuje już wolnymi miejscami.

Autobus kursuje kilkanaście razy na dobę zgodnie z określonym rozkładem jazdy. Koszt przejazdu w dwie strony wynosi 8 euro, a podróż trwa około 1 godziny. Rozkładu jazdy autobusu z Rimini do San Marino należy szukać na stronach przewoźnika tj. Bonellibus.

San Marino

San MarinoSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com