Zabytki Cypru na liście dziedzictwa światowego UNESCO

Cypr to nie tylko plaże, ale także liczne zabytki i inne atrakcje. Zabytki Cypru to szereg budowli i miejsc wpisanych często na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zabytki Cypru

Cypr oferuje wiele ciekawych miejsc, są one jednak rozsiane po całej wyspie. W związku z tym warto zastanowić się, gdzie zarezerwować pokój i jak poruszać się po Cyprze.

Najpopularniejsze miejscowości to: Pafos, Agia Napa, Larnaka i Limassol. Poszukując noclegu warto przejrzeć np. booking.com, aby zarezerwować wygodny nocleg w dobrej cenie. Chcąc zwiedzać Cypr korzystać można z komunikacji publicznej, która dość dobrze funkcjonuje lub wynajętego samochodu.

Pafos i okolice

Jednym z miast, w którym warto zatrzymać się na dłużej jest Paphos, czyli portowe miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Mozaiki w Pafos

Jedną z atrakcji wyspy Cypr są dobrze zachowane mozaiki ulokowane na obrzeżach miasta Paphos. Wspaniale zachowane mozaikowe podłogi w odkrytych willach pochodzą z II-V w. n.e., zdobiły w przeszłości budynki bogatych przedstawicieli ówczesnego społeczeństwa rzymskiego lub obiekty publiczne. Przedstawiają one głównie sceny z mitologii greckiej i są uznawane za najważniejsze w tej części Basenu Morza Śródziemnego. W skład willi wchodzą Dom Dionizosa, Dom Tezeusza, Dom Aiona i Dom Orfeusza, a ich nazwy pochodzą od wizerunków przedstawionych na mozaikach. Mozaiki te znajdują się w Kato Pafos, w okolicach portu. Czynne są codziennie w godzinach uzależnionych do pory roku: listopad – marzec: 08.00 – 17.00, czerwiec – sierpień: 08.00 – 19.30, kwiecień, maj, wrzesień, październik: 08.00 – 18.00. Cena biletu wstępu to 3.50 euro.

Zobacz także: Hotele na Cyprze >>
Zobacz także: Komunikacja na Cyprze >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Cyprze >>

Średniowieczny Port w Pafos

Zamek w porcie z założenia był fortem bizantyjski wybudowanym w celu ochrony portu. Podczas swojej długiej historii, Zamek ten był używany do ochrony miasta oraz jako cele więzienne, a nawet jako miejsce przechowywania soli, gdy Cypr był kolonią brytyjską. Od 1935 roku w rejestrach widnieje jako zabytek i jest dziś uznawany za jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc regionu Pafos. W okolicach fortu dobywa się wiele prestiżowych imprez. Miejsce to jest czynne codziennie: 08.00-17.00 od listopada do końca marca, 08.00-18.00 w miesiącach kwiecień, maj, wrzesień, październik, 08.00-19.30 w szczycie sezonu tj. od czerwca do końca sierpnia. Bilet wstępu kosztuje 2 euro.

Groby królów

Inne zabytki Cypru to Tombs of the Kings, czyli wykute w skale groby miejscowych szlachciców i dostojników. Miejsca te wyrzeźbiono w skale i otoczono kolumnami, a swym wyglądem przypominają podobne miejsca w Egipcie. Zlokalizowane są w Kato Paphos, a godziny otwarcia uzależnione są od pory roku. Od czerwca do września miejsce to otwarte jest od 8.30 do 19.30, w pozostałych miesiącach do 17.00.


Limassol i okolice

Limassol to drugie co do wielkości miasto na Cyprze i duży tętniący życiem nadmorski kurort oraz główny port.

Średniowieczny Fort

Wybudowany został w XIV wieku na miejscu wcześniejszego bizantyjskiego zamku. Wnętrza zamku kryją wartą zobaczenia ekspozycję dzieł sztuki. Jest to słynne miejsce, w którym Ryszard Lwie Serce poślubił swoją wybrankę, księżniczkę Berengarię z Navarry i koronował ją w 1191 r. na królową Anglii.

Muzeum Archeologiczne to miejsce, w którym zobaczyć można dobrze zachowane antyki.

Miejska Galeria Sztuki

Wszyscy zainteresowani zobaczeniem sztuki współczesnych artystów cypryjskich powinni udać się do mieszczącej się przy 28 Oktovroiu 103, Limassol, Galerii Sztuki.

Zamek Kolossi

Kolossi to wieś na obrzeżach miasta Limassol, w której znajduje się zamek zbudowany prawdopodobnie w 1210 r. i przebudowany prawie 200 lat później. Pierwotnie służył jako siedziba Zakonu Templariuszy, a po upadku Akki w 1291 roku przez kilka lat, był siedzibą rycerzy Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy. Wieś Kolossi i zamek są bezpośrednio związane z ważnymi wydarzeniami, które stanowią o historii Cypru. Do dziś obiekt ten zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Zamek ten jest podobny do wieży, która nie przypomina swym wyglądem żadnych budowli znajdujących się w Europie. Od czerwca do września miejsce to zwiedzać można od 7.30 do 19.30, a w pozostałych miesiącach do godziny 17.00.

Zobacz także: Hotele na Cyprze >>
Zobacz także: Komunikacja na Cyprze >>
Zobacz także: Wynajem samochodu na Cyprze >>

Kourion

Będąc w okolicach Limassol nie można ominąć miejscowości Kurion. Jest ona wartym zobaczenia miejscem i jednym z najważniejszych obszarów badań archeologicznych na wyspie, w którym zobaczyć można m.in. ruiny z okresu rzymskiego i bizantyjskiego. W bardzo dobrym stanie zachowały się: ruiny teatru w stylu hellenistycznym oraz łaźni rzymskich. W miejscu tym zobaczyć można również mozaiki, które prezentują motywy charakterystyczne dla wczesnego chrześcijaństwa. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się również Dom Gladiatorów oraz Dom Achillesa, które ozdobione są pięknymi mozaikami przedstawiającymi walki gladiatorów. Prace wykopaliskowe trwają bez przerwy i stale dostarczają interesujących znalezisk. Kurion zlokalizowany jest na wzniesieniu, dzięki czemu zapewnia piękne widoki na pobliskie plaże i morze. Stanowisko to w szczycie sezonu tj. od początku czerwca do końca sierpnia czynne jest od 08.00 do 19.30, w pozostałym okresie punkt ten czynny jest krócej. Wstęp to koszt 2 euro.

Kościół Agia Anastasia

Miejsce to składa się z dwóch kościołów, z których jeden został wybudowany w XII wieku, a drugi dołączony został 200 lat później.

Chcąc spędzić czas w typowej cypryjskiej wiosce, w której czas toczy się wolniej niż w nadmorskich kurortach można wybrać się do Tochni. Jest to przyjemna wioska znajdująca się u podnóża gór Troodos, w związku z tym odnosi się wrażenie, że domy budowane są piętrowo przy małych i krętych uliczkach. Miejsce to jest rzadko odwiedzane przez turystów, przez co odnosi się wrażenie niesamowitego spokoju.

Dodatkowo zobaczyć należy:

  • Okręgowe Muzeum Archeologiczne w Limassol,
  • Miejskie Muzeum Folkloru w Limassol,
  • Sanktuarium Apollo Ylatis,
  • Amathous,
  • Kościół Panagia Iamatiki w Arakapas,
  • Klasztor żeński Agios Georgios Alamanos,
  • Kościół Agia Christina.


Larnaka i okolice

Larnaka to jedno z czterech największych miast na wyspie.

Fort w Larnace

Muzeum wybudowane w 1625 r., które na początku panowania Brytyjczyków spełniało funkcję więzienia. Jego oryginalny kształt pozostaje nieznany, a obecnie Fort ten to kwadratowy budynek z różnych epok, z dziedzińcem w środku. Znajduje się w nim Okręgowe Muzeum Średniowiecza. Muzeum to można odwiedzać przez cały rok do 9.00.

Kościół św. Łazarza

To najbardziej imponujący budynek z mieście. Został zbudowany pod koniec XI wieku.

Choirokoitia

Jest to miejsce usytuowane około 30 km od Larnaki. Stanowisko to zostało odnalezione w 1934 roku i jest jednym z kilkunastu tego typu znalezisk na terenie Cypru oraz jednym z najbardziej znaczących prehistorycznych miejsc w tym obszarze Morza Śródziemnego. Biorąc pod uwagę szczególne znaczenie jakie miało to miejsce dla poznania sposobów życia miejscowej ludności z przed 7000 lat p. n. e, obszar wykopalisk został w 1998 r. zamieszczony na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Miejsce wykopalisk w znacznej części jest odkryte, a prace wykopaliskowe skarbów epoki neolitycznej ukrytych pod ziemią trwają również obecnie. Dzięki temu miejscu można zobaczyć jak przebiegało codzienne życie dawnych mieszkańców wioski.

Lefkara

To wioska oddalona 40 km od Larnaki. To malownicze miejsce słynie ze srebrnych wyrobów i koronek oraz oferuje kilka kościołów i kameralnych, kamiennych uliczek, które ulokowane wśród kwiatów tworzą bardzo przyjemny klimat.

Agios Sozomenos

Jest to punkt zlokalizowany mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Larnaką, a Nikozją. Ta opuszczona przez mieszkańców wioska tworzy niesamowity klimat, gdyż obecnie na otwartej przestrzeni pozostały tam tylko opuszczone domy lub ich części w postaci pojedynczych ścian.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.