Amsterdam – atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca

Amsterdam to jedno z ciekawszych miast Europy. Jednych przyciąga otwartość i luz tego miasta, innych ciekawa historia i wspomnienie dawnej potęgi.

Nazwa miasta oznacza tamę (po holendersku „dam”) na rzece Amstel, przez co pierwotna nazwa miasta to Amsteldam.

Do Amsterdamu dostać można się na kilka sposobów, najwygodniejszym jest oczywiście lot. PLLOT nierzadko oferuje z Warszawy połączenia, rozpoczynające się od 300 – 400 zł w dwie strony.

Hotele w Amsterdamie

Baza noclegowa jest obszerna, jednak pokoje hotelowe są dość drogie. Dwuosobowy pokój w centrum kosztuje przeważnie około 700 zł. Najtańsze hotele znajdują się w okolicach lotniska. Nie jest to najgorszy pomysł, gdyż w okolicy znajduje się sporo przystanków autobusowych i dość łatwo dostać się do centrum. Planując wyjazd pokój warto zarezerwować z wyprzedzeniem, gdyż najlepsze pokoje wyprzedają się na długo przez terminem noclegu. Poszukując idealnego miejsca można sprawdzić ofertę Booking.com.


Amsterdam atrakcje

Amsterdamskie kanały

Jedną z atrakcji stanowią siedemnastowieczne kanały (a jest ich prawie dwieście), przez co Amsterdam słusznie nazywany jest Drugą Wenecją lub Wenecją Północy. Te pierścienie wodne sprawiają, że Amsterdam jest jednym z najbardziej wyjątkowych miast Europy. W 2010 roku wpisane zostały na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kanał najbliższy ścisłego centrum, a więc najmniejszy okręg wodny to Singel. Jest to dawna fosa obronna rozlana wokół nieistniejących już murów dawnego miasta. Trochę większy okręg wodny to Herengracht, czyli kanał Panów, wskazujący na najbogatszą część holenderskiej stolicy. W związku z tym, że Amsterdam był w przeszłości republiką, następne większe kanały oddają hołd Cesarzowi Keizersgracht i Książętom Prinsengracht. Pozostałe, niewielkie kanały tj. kanał Lilii, czy Piwowarów również mają „to coś”. Kanały te już same w sobie tworzą niepowtarzalny klimat, a wzmacniają go urocze mosty, ławeczki i przyklejone do siebie eleganckie kamienice. Aby w pełni odkryć ich urok można wybrać się na długi spacer wzdłuż kanałów lub je przepłynąć. Bardzo popularne są turystyczne rejsy, a ich koszt to najczęściej 15 – 28 euro za 1 godzinę lub 90 minut. Podróż niewielkim statkiem odbywa się najczęściej po czterech trasach (czerwonej, zielonej, niebieskiej i pomarańczowej) – sporo osób wybiera linię zieloną. Innym sposobem poruszania się po kanałach jest rower wodny. Dzięki niemu samodzielnie można określić trasę i długość trwania wycieczki. Koszt to około 8 euro za godziną, za rower. Wycieczkę zorganizować można zarówno w dzień, jak i w nocy. Szczególnie interesująco wygląda Dzielnica Czerwonych Latarni tuż po zachodzie słońca.

Rejsy po kanałach >>

Amsterdam | Kanały

Amsterdam | Kanały

Plac Dam

Plac Dam to główny plac miasta, otoczony monumentalnymi budynkami i przecięty największą ulicą handlową. Przy placu zobaczyć można przede wszystkim Pałac Królewski. Wybudowano go w XVII wieku, gdy Holandia nie była jeszcze królestwem. W przeszłości pełnił on rolę miejskiego ratusza. To, co go wyróżnia to ciekawa konstrukcja, gdyż wybudowano go z piaskowca na prawie 14 tysiącach drewnianych pali. Obecnie jest jednym z kilku pałaców królewskich i służy do celów reprezentacyjnych. Nie zmienia to faktu, że praktycznie przez cały czas udostępniony jest zwiedzającym.

Tuż obok Pałacu stoi Nieuwe Kerk (Nowy Kościół). Ten XV-wieczny budynek widział wiele ślubów królewskich rodzin. W środku, oprócz bogatych wnętrz zobaczyć można słynne organy i nagrobki zasłużonych dla miasta osób.

Na środku placu wyrósł ponad 20 metrowy biały monument, który praktycznie przez całą dobę stanowi świetne miejsce spotkań, szczególnie młodych holendrów. Monument ten to Pomnik Narodowy poświęcony ofiarom II wojny światowej.

Przy placu Dam znajduje się również Galeria Figur Woskowych Madame Tussaud. Pomimo tego, że podobne galerie znaleźć można również w innych europejskich miastach, miejsce to jest dość popularne i często odwiedzane przez turystów. Wśród eksponatów zauważyć można figury Brada Pitta czy Beyonce. Ważne, aby pamiętać, że należy dokonać rezerwacji biletu z wyprzedzeniem.

Zobacz także: Galeria Figur Woskowych Madame Tussaud – bilety >>


Inne

Mniejszy do Placu Dam jest Rembrandtplein. Ten kameralny plac przepełniony jest ludźmi, o każdej porze dnia i (szczególnie) nocy. W centralnej części placu odnaleźć można pomnik Rembrandta oraz grupę figur z brązu, stylizowanych na postacie z obrazu Straż Nocna.

Inne ciekawe miejsce to Nieuwmarkt, czyli Nowy Rynek położony na skrzyżowaniu China Town i Dzielnicy Czerwonych Latarni. Ten jeden z ładniejszych placów pełen jest kawiarni i restauracji. W trakcie tygodnia kupić można na nim kwiaty, w soboty natomiast zamienia się z targ farmerski. Przy placu stoi bardzo ładny Dom Wagi (De Waag), który w XV wieku pełnił funkcję bramy wjazdowej do miasta. Wraz z upływem czasu miejsce to przekształcono w siedzibę miejskiej wagi, tak potrzebnej podczas zakupów na pobliskim targu. Obecnie mieści się tam restauracja.

Interesującym miejscem jest również Amsterdam Centraal. Część osób (niezależnie od tego, czy chce, czy nie) rozpoczyna zwiedzanie miasta właśnie od wizyty na Dworcu Głównym –  Amsterdam Centraal. Ciekawe jest to, że został on wybudowany na prawie 9000 drewnianych palach, które do dziś dbają, aby nie zapadł się w wilgotną ziemię. Warto przyjrzeć się jego fasadzie.

Amsterdam | Kanały

Amsterdam | Kanały

Dom Anny Frank

Dom Anny Frank to popularne miejsce z bardzo interesującą historią. Nazwa jest trochę myląca, bo tak naprawdę budynek nigdy nie był domem tej małej żydowskiej dziewczynki, był jedynie miejscem, w którym znalazła schronienie podczas okupacji hitlerowskiej. Właśnie w tym miejscu Anna Frank zaczęła pisać pamiętnik, który po latach stał się bestsellerem. We wspomnianym pamiętniku mała Ania opisała swoje spostrzeżenia i przemyślenia związane z okupacją i życiem w ukryciu. Frank nie doczekała czasów, gdy jej dziennik został opublikowany i przetłumaczony na inne języki, gdyż kryjówka została odkryta i jej cała rodzina trafiła do obozu, w którym dziewczynka zmarła.

W pobliżu Domu Anny Frank znajduje się dzielnica Jordaan, która słynie z wielkiej przemiany – miejsce to jest doskonałym przykładem gentryfikacji. Na przełomie lat dzielnica zmieniła się z taniej dzielnicy robotniczej w ekskluzywną część miasta, bardzo popularną wśród holenderskich elit. Warto dotrzeć w to miejsce, aby poczuć jego klimat oraz usiąść choć na chwile w jednej z licznych kawiarni.

Dzielnica Czerwonych Latarni

Amsterdam to chyba jedyne miejsce, gdzie centrum miasta nie kojarzy się z okazałymi budowlami i wielkimi muzeami, a z czerwoną dzielnicą. Centrum Amsterdamu to De Wallen, czyli oświetlone na czerwono witryny, w których bez problemu skorzystać można z usług seksownie ubranych kobiet. Usługi oferują kobiety w różnym wieku (najstarsze mają po 80 lat), o różnej budowie ciała i kolorze skóry. Nie da się ukryć, że miejsce to przez wielu traktowane jest jako jedna z obowiązkowych atrakcji turystycznych. Gapiące się tłumy turystów (również rodziny z dziećmi) to typowy widok w tej części miasta. To, co odróżnia to miejsce od innych standardowych punktów wycieczki, to całkowity zakaz fotografowania. W Dzielnicy Czerwonych Latarni znaleźć można również sex shopy, coffee shopy, puby, kluby za striptizem … oraz piękną gotycką świątynię – Oude Kerk. Historia tej ostatniej sięga początków handlu morskiego. Przybijający do portu marynarze korzystali z pobytu na lądzie, a następnie niewierni żeglarze modlili się w niej o odpuszczenie grzechów. Świątynia działała świetnie ;). Żeglarze, którzy wypływali w morze bardzo wcześnie rano, gdy świątynia była jeszcze zamknięta, mogli za odpowiednią opłatą wykupić dużo wcześniej odpuszczenie grzechów w wersji „in blanco”.

Oude Kerk

Oude Kerk

Dzielnica Muzeów

Rijksmuseum to najstarsze muzeum w Amsterdamie, które co roku odwiedza ponad 2 mln turystów. Do wizyty zachęcają wyjątkowe zbiory obejmujące ponad kilka tysięcy dzieł stworzonych na przestrzeni ponad 800 lat. Do najważniejszych należą: Autoportret Vincenta van Gogha czy Żydowska narzeczona Rembrandta. Planując wizytę w muzeum warto zaopatrzyć się w kartę I Amsterdam City Card, która pozwala uniknąć długich kolejek. Pojedyncze bilety wstępu można kupić także on-line.

Równie popularne jest Van Gogh Museum, mieszczące się w przepięknym budynku z lat 70-tych. Muzeum zgromadziło największą na świecie kolekcję prac tego artysty. We wnętrzu podziwiać można około 200 obrazów i ponad 400 rysunków. W piątki muzeum czynne jest dłużej i wieczorem organizowane są dodatkowe atrakcje dla zwiedzających.

Tuż obok zobaczyć można Stedelijk Museum, czyli bardzo znane muzeum sztuki współczesnej. Wśród eksponatów odnaleźć można dzieła takich sław, jak: Kandinsky, Kirchner, Matisse, Toorop, Malewicz i wielu innych.

Amsterdam – atrakcje dla dzieci

Amsterdam to nie tylko czerwone dzielnice, muzea i inne atrakcje dla dorosłych. Miasto to oferuje również szereg atrakcji skierowanych do najmłodszych turystów. Jednym z nich jest Centrum Nauki NEMO. Ciekawe laboratorium pozwoli dzieciakom odkryć działanie substancji chemicznych, czy wyprodukować film. Fajnym miejscem jest również Het Scheepvaartmuseum, czyli muzeum morskie charakteryzujące się niezwykle interaktywnym podejściem do poznawania historii morza. Wiele wystaw przygotowano specjalnie dla dzieci. Podróżując z dziećmi warto odwiedzić Artis Zoo. Ten najstarszy holenderski ogród zoologiczny pozwala zobaczyć prawie 1000 gatunków zwierząt i jest ciekawą atrakcją nie tylko dla dzieci.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.