Girona – zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne

Girona to niezwykle urokliwe miasteczko, które zaskakuje pięknymi zabytkami, romantycznymi uliczkami i kolorowymi fasadami odbijającymi się w rzece Onyar. 

Miasto to kojarzy się głównie z portem lotniczym, z którego korzystają tanie linie lotnicze. Najczęściej stanowi punkt przesiadkowy dla osób udających się do Barcelony lub w kierunku wybrzeża Costa Brava. Szkoda, bo Girona to klimatyczne miasteczko, w którym warto zatrzymać się na dłużej, przynajmniej na jeden dzień lub weekend.

Poszukując noclegu dobrze jest przeglądać takie strony, jak booking.com, gdzie pojawiają się promocyjne oferty pozwalające zarezerwować pokój ze sporą zniżką. Ceny noclegów w Gironie nie są wysokie, przyjemny pokój ulokowany na Starym Mieście wynająć można od 150 – 200 zł za dobę. Miejsca noclegowe warto rezerwować z pewnym wyprzedzeniem, gdyż te najfajniejsze szybko się wyprzedają.

Zobacz więcej: Hotele w Gironie >>

Planując przy okazji zwiedzanie również innych zakątków Katalonii należy rozważyć wypożyczenie auta. Na lotnisku i w mieście działa kilka wypożyczalni, ale w szczycie sezonu bywa problem z dostępnością. Najłatwiej zarezerwować auto jeszcze przed wyjazdem, a szczegółowych informacji można szukać na przykład na rentalcars.com.

Samochód zostawić można na parkingu ulokowanym przy Parc de la Dehesa. Girona nie jest duża, więc da się ją zwiedzać pieszo, gubiąc się w gąszczu klimatycznych uliczek. Najlepiej rozpocząć spacer od Starego Miasta, do którego prowadzi most Pont de Sant Feliu, zawieszony nad rzeką Onyar.


Stare Miasto

Stare Miasto w Gironie uznawane jest za jedno z ładniejszych i bardziej rozpoznawalnych nie tylko w Katalonii, ale także całej Hiszpanii. Dobrze zachowana starówka, skrywa ogromny kunszt i bogactwo artystyczne. Otoczona jest murami obronnymi, których najstarsze fragmenty pamiętają IX wiek. Obecnie mury udostępnione są dla zwiedzających, jako ścieżka widokowa – spacer po tej trasie to doskonała okazja do tego, by spojrzeć na miasto z innej perspektywy. Girona najlepiej prezentuje się w maju, kiedy to odbywa się  festiwal kwiatów.

Girona | Stare Miasto

Girona | Stare Miasto

Najciekawsze miejsca w Gironie

Będąc w Gironie koniecznie trzeba zobaczyć kilka najważniejszych miejsc. Jednym z nich jest La Forca Vella – ogromna fortyfikacja uznawana za najstarszy zabytek w Gironie. Rzymianie wznieśli ją w I w p.n.e., obecnie pozostały jedynie majestatyczne mury, które zdobią miasto.

Innym ciekawym miejscem w Gironie jest Catedral de Santa Maria de Gerona. Na szczególną uwagę zasługuje interesująca mieszanka stylów architektonicznych charakterystycznych dla okresu od XI aż do XVIII wieku. Warto zatrzymać się i spojrzeć na piękne krużganki, barokową fasadę, czy gotycką nawę uważaną za najszerszą na świecie. Aby dostać się do wnętrza należy wspiąć się po siedemnastowiecznych schodach, które „zagrały” w Grze o tron.

Po wyjściu z katedry warto udać się w kierunku dzielnicy Pujada de Sant Domenec, którą charakteryzują wszechobecne schody, służące najczęściej jako podest dla letnich ogródków, przylegających do lokalnych restauracji. Decydując się na przerwę warto skosztować lokalnych  przysmaków – pan con tomate y butifarra, czyli chleb z pomidorem i katalońską kiełbaską oraz deser crema catalana.

Zobacz więcej: Hotele w Gironie >>

Girona | Stare Miasto

Girona | Stare Miasto

Ważnym punktem na mapie miasta jest Esglesia de Sant Feliu de Girona, czyli bazylika poświęcona św. Feliksowi. Również jej budowa trwała bardzo długo – rozpoczęła się w IV wieku, a zakończyła dopiero w XVIII wieku – przez co z łatwością dostrzec można styl romański, gotycki oraz barokowy. Ciężko nie zauważyć bazyliki, gdyż jej dzwonnica wznosi się wysoko ponad miasto.

Girona | Sant Feliu

Girona | Sant Feliu

Girona zwiedzanie

Inne ciekawe miejsca w Gironie to:

  • Klasztor Sant Pere de Galligants – klasztor benedyktyński z XII wieku, pełniący obecnie funkcję muzeum;
  • Los Banos Arabes – łaźnie inspirowane stylem arabskim;
  • Esglesia de Sant Martí Sacosta – kościół romański z XI wieku.


Girona | Stare Miasto

Girona | Stare Miasto

Najbardziej charakterystyczną częścią Starego Miasta jest La Juderia – dzielnica żydowska. Kręte uliczki tworzą swoisty labirynt, który aż kusi by się w nim zgubić. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to jedna z lepiej zachowanych dzielnic żydowskich na świecie. W średniowieczu Girona była stolicą mistyczno-kabalistycznej teologii żydowskiej, więc miejsce zachowało się praktycznie w idealnym stanie. Będąc w okolicy dobrze jest spojrzeć na synagogi, zajrzeć do Muzeum Historii Żydowskiej i przejść się uliczkami Forca, Cunrado i San Llorenc.

Poszukując bardziej komercyjnej części miasta warto skierować swe kroki w kierunku Rambla de la Llibertat. Bez problemu można tu znaleźć ciekawe butiki i restauracje, a także zerknąć na piękne budowle. Najładniejszy punkt to fasada domu Casa Norat z 1912 roku.

Charakterystycznym widokiem w Gironie są domy zawieszone nad rzeką Onyar. Kolorowe fasady odbijające się w tafli wody tworzą fajny klimat. Jeszcze większego uroku dodają przewieszone mosty i wąskie uliczki, które zdobią niejedno pamiątkowe zdjęcie. Fasady i okiennice domów pomalowane są w jaskrawe kolory, a w oknach często wiszą katalońskie flagi odważnie manifestujące odrębność regionu.

Zobacz więcej: Hotele w Gironie >>

Girona zwiedzanie

Girona | Domy nad rzeką OnyarSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.