Grecka wyspa Kalymnos – wspinanie w raju

Grecka wyspa Kalymnos to raj dla wszystkich, którzy kochają skały i wspinanie się – widoki, idealne warunki do uprawiania wspinaczki i morze, co roku przyciągają tłumy zawodowców i amatorów.

Kalymnos to grecka wyspa należąca do archipelagu Dodekanezu, słynąca z połowu gąbek i świetnych skał wapiennych.

Jak dostać się na Kalymnos

Na wyspę dostać można się na kilka sposobów. Najłatwiej dolecieć na Kos, na który do niedawna z Krakowa latał Ryanair. W związku z tym, że loty zostały czasowo zawieszone, pozostaje szukanie czarteru lub lotu z przesiadką na przykład w Atenach. Z wyspy Kos w kierunku Kalymnos odpływają promy z dwóch miejsc – mniejsze i tańsze łódki z miejscowości Masticharii oraz większe i droższe promy z miasta Kos. Port, a raczej „port” w Masticharii położony jest tuż przy pięknej, ogromnej plaży, a więc oczekiwanie na transport może być przyjemne. Port w mieście Kos to typowe miejsce, z którego odpływają promy między innymi Dodekanisos Seaways i Blue Star Ferries. Do jednego i drugiego portu dostać można się komunikacją miejską bezpośrednio z lotniska lub oczywiście taksówką.

Zobacz także: Komunikacja na Kos >>

Od niedawna okresowo funkcjonuje na Kalymnos niewielkie lotnisko, można więc próbować znaleźć lot bezpośrednio na wyspę, ale bywa to trudne. Inna opcja to prom z Aten. W tym przypadku podróż trwa dłużej i niestety niekoniecznie taniej.

Wszystkie promy przybijają do Pothi, skąd najczęściej trzeba wziąć taksówkę, bo komunikacja miejska na wyspie Kalymnos pozostawia wiele do życzenia. Autobusy oczywiście kursują i są tanie, ale jeżdżą bardzo nieregularnie. Ogólnie do poruszania się po wyspie najlepszy jest skuter, wynajęty samochód lub bardzo popularna metoda „na stopa”.

Zobacz także: Rozkład jazdy autobusów na Kalymnos >>
Zobacz także: Wynajem samochodów na Kalymnos >>
Zobacz także: Hotele na Kalymnos – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Kalymnos zdobyła swoją popularność prawie dwadzieścia lat temu kiedy to stała się celem wspinaczy nie tylko z Europy, ale z całego świata. Dodatkowo renomę tego miejsca podbija odbywający się na jesieni festiwal wspinaczkowy, który przyciąga najlepszych.

Hotele na Kalymnos

Kalymnos jest małe i baza noclegowa też jest nieduża. Pokoje nie są drogie, ale często są zarezerwowane dużo wcześniej. Planując wyjazd z odpowiednim wyprzedzeniem warto sprawdzać takie strony, jak booking.com.


Wyspa Kalymnos – wspinanie

Wspinanie się na Kalymnos to czysta przyjemność. Na wyspie utworzonych jest kilkadziesiąt sektorów, w których wyznaczono prawie 2000 dróg idealnych dla wszystkich stopni zaawansowania – wyceny od piątek do ósemek, czyli każdy znajdzie coś dla siebie. Wyspa cały czas rozwija się pod tym względem, więc co chwilę pojawiają się nowe regiony, które czekają na otwarcie.

Kalymnos jest wyspą, na której występuje wapień – od szarego do pomarańczowego. Dzięki niemu znaleźć można ostre palczaste drogi, gładkie płyty, nacieki skalne, a także wielkie klamy na przewieszonych drogach. Różnorodność sprawia, że można wspinać się po czym tylko się chce i lubi. Dominują drogi przewieszone, po klamach i tufach, ale można też znaleźć przyjemne linie w pionie, po krawądkach, dziurkach, czy oblakach. Z reguły ściany wymagają pewnego doświadczenia w technicznych drogach po płytach, ale są też sektory przeznaczone dla początkujących ze znaczną liczbą łatwych dróg.

Najpopularniejsze rejony to:

  • Grande Grotta – niesamowicie urzeźbione, bardzo popularne miejsce;
  • Panorama – jeden z lepszych;
  • Odyssey – świetny do rozpoczęcia sezonu;
  • Spartacus – popularny wśród Polaków;
  • Kalydna – spionowany i po mniejszych chwytach;
  • Secret Garden – jeden z nowszych;
  • School i Kasteli – dobre dla początkujących.
Wyspa Kalymnos

Wyspa Kalymnos

Miasteczko Masouri

Większość osób, które odwiedzają wyspę, aby wspinać się – jako bazę wypadową wybiera miasteczko Masouri. Miasteczko ma wszystko: miejsca noclegowe, dobrze wyposażone sklepy wspinaczkowe, tematyczne bary, wypożyczalnie samochodów i skuterów oraz oczywiście bankomaty, restauracje i sklepy spożywcze. Miasteczko składa się tak naprawdę z jednej głównej ulicy, ale w tym przypadku to wystarczy. Popularnym miejscem jest słynna knajpka dla wspinaczy “Climber station”. Jej atrakcyjność jest mocno dyskusyjna, gdyż jest to zwykły bar ozdobiony zdjęciami i outdoorowymi reklamami, jednak cieszy się niesłabnącą popularnością. Chyba najbardziej interesującą rzeczą w knajpce jest sterta butów, pozostawionych przez wspinaczy.

Zobacz także: Hotele w Masouri – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Nad samym Masouri góruje ponad 20 sektorów z Grande Grotta i Panorama na czele. Pod najbliższe sektory podejście zajmuje maksymalnie 30-45 minut na piechotę. Sektory nad miastem to mur skalny obejmujący Spartacus, Spartan Wall, Afternoon, Grande Grotta, Panorama, Ivory Tower, Kalydna, Iannis, Poets, Zeus. Mają one wystawę zachodnią, a więc wspinanie odbywa się najczęściej w cieniu.

Wokół wspinania stworzył się lokalny biznes. Coraz częściej w popularnych rejonach natknąć można się na wyspiarzy trudniących się sprzedażą obwoźną. Najczęściej w ofercie mają świeże soki oraz dobre owoce i przekąski. Nawet kozy upatrzyły sobie we wspinaczce szansę na lepsze życie. Ich obecność wśród ludzi nie dziwi, jednak należy na nie uważać, bo … regularnie kradną jedzenie :)


Nie samym wspinaniem człowiek żyje

Kalymnos to nie tylko skały. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy kochają aktywnie spędzać czas. Sporo jest miejsc idealnych do nurkowania, czy żeglowania. Dodatkowo wyspa Kalymnos to także kilka przyjemnych miasteczek.

Wyspa Kalymnos – co zobaczyć?

Pothia

Stolica wyspy jest małe, kameralne miasteczko o nazwie Pothia. Ogólnie jest głośne i wypełnione turystami, którzy przypłynęli na jednodniową wycieczkę. Zmienia swe oblicze po zmroku, gdy odpłynie ostatni prom. Nabiera wtedy typowego greckiego klimatu.

Niedaleko znajduje się Klasztor Agios Savvas, który „spogląda” na miasto z góry. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na zatokę i okoliczne wyspy. Klasztor sam w sobie jest bardzo ładny i zdobi wiele zdjęć.

W wolnej chwili

Na przeciwko miasteczka Masouri leży wyspa Telendos. Malutka, ale znajduje się na niej ponad 10 sektorów włącznie z wielowyciągowymi drogami sięgającymi kilkuset metrów długości. Najpopularniejszym z nich jest Snow White. Ogólnie dobry pomysł na jednodniową wycieczkę.

Mając chwilę czasu warto odwiedzić również inne pobliskie wyspy należące do archipelagu Dodekanez, np. Kos, Rodos czy Nissiros.

Zobacz także: Wyspa Kos >>
Zobacz także: Wyspa Rodos >>
Zobacz także: Wyspa Nissiros >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.