Greckie wyspy – archipelag Cyklady

Greckie wyspy zadziwiają różnorodnością. Cyklady uchodzą za najbardziej malowniczy archipelag Morza Egejskiego, utworzony z 33 zamieszkałych wysp i kilkuset innych wysepek i odprysków skalnych. Jego nazwa wzięła się od koła (gr. kyklos), jaki tworzą wyspy. Charakterystyczne dla tego archipelagu są bielone wapnem niskie domy z płaskimi dachami i kolorowymi okiennicami, zawieszone na skałach oraz wąskie, strome i kręte uliczki tworzące niesamowity klimat. Zwarta struktura miast miała chronić mieszkańców przed atakami piratów.

Cyklady stały się popularne, a co za tym idzie tłumnie odwiedzane przez turystów w latach 60 ubiegłego stulecia. Archipelag jest bardzo zróżnicowany pod względem rozwoju. Część wysp jest bardzo skomercjalizowana i nastawiona na turystykę, do części cywilizacja prawie nie dotarła – nie ma dróg, komunikacji, czy banków. Największą popularnością cieszą się Santorini i Mykonos, ale pozostałe też mają swój niepowtarzalny urok, choć są mniej znane.

Hotele są drogie, szczególnie na Santorini i Mykonos, dlatego wiele osób wybiera sąsiednie wyspy i realizuje jednodniowe wycieczki. Przy wyborze idealnego miejsca warto pamiętać, że między wyspami poruszać można się promem, jednak nie wszystkie wyspy mają ze sobą bezpośrednie połączenie.


Greckie wyspy – którą wybrać?

Greckie wyspy – Santorini

Santorini jest jedną z największych perełek greckich wysp z archipelagu Cyklady. Znana przede wszystkim z charakterystycznych białych domów z niebieskimi dachami i okiennicami ulokowanych na wysokich skalistych urwiskach, niesamowitych zachodów słońca i kolorowych plaż (białych, czarnych i czerwonych). Droga, mocno skomercjalizowana i tłumnie oblegana, ale zachowująca swoje pierwotne piękno. Santorini odwiedzana jest nie tylko przez turystów, dla których stanowi docelowe miejsce wypoczynku, ale również dla jednodniowych wycieczkowiczów, którzy spędzają wakacje na pobliskich wyspach. Wszyscy chcą na własne oczy zobaczyć widok, który tak dobrze znają ze zdjęć, filmów, czy opowiadań znajomych. Choć w sezonie bywa tłoczno, każdy choć raz powinien przejść się wśród klimatycznych uliczek Firy, zatrzymać się na chwilę w Oia, aby zobaczyć najpiękniejszy zachód słońca i udać się wokół wyspy, by odnaleźć urokliwe miejsca, których nie pokazują przewodniki.

Zobacz więcej: Przewodnik po Santorini – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca >>
Zobacz więcej: Hotele na Santorini >>

Santorini plaże

Santorini plaże

Greckie wyspy – Mykonos

Mykonos jest jedną z ładniejszych wysp archipelagu, jednocześnie najdroższa i najgłośniejsza spośród tych greckich wysp. Białe domy stojące w sąsiedztwie turkusowego morza i kolorowych wiatraków tworzą niesamowity klimat. Warto zabłądzić w labiryncie uliczek, odwiedzić Małą Wenecję i malownicze wioski założone przez dawnych osadników przybyłych z Krety. Mykonos to także legendarne plaże, pokryte jasnym piaskiem, na których toczy się imprezowe życie wyspy. Raczej nie jest to miejsce dla osób, które lubią spędzać czas w zacisznej okolicy daleko od typowych kurortów turystycznych, gdyż Mykonos przypomina raczej głośną Ibizę niż spokojną Minorkę, ale to jest właśnie specyfika tej wyspy.

Zobacz więcej: Przewodnik po Mykonos – plaże, atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca >>
Zobacz więcej: Hotele na Mykonos >>


Wyspa Mykonos

Wyspa Mykonos

Greckie wyspy – Naxos

Naxos to największa ze wszystkich wysp archipelagu Cyklad, jednocześnie jedna z bardziej zielonych wysp, o żyznej glebie i zróżnicowanym krajobrazie. Jest chyba tylu samo przeciwników, co zwolenników tego miejsca, jednak raczej wszyscy są zgodni, że Naxos szczyci się pięknymi plażami, które zajmują łącznie ponad 40 km wybrzeża. Część z nich ulokowana jest w malowniczych zatoczkach. Praktycznie na każdym kroku spotkać można przykłady naprawdę dobrej cykladzkiej architektury. Naxos jest górzystą wyspą, a w wyższych partiach kryje bardzo przyjemne szlaki idealne do pieszych lub rowerowych wycieczek.

Zobacz więcej: Hotele na Naxos >>

Wyspa Naksos

Wyspa Naksos

Greckie wyspy – Paros

Paros uznawana jest za najelegantszą wyspę Cyklad. Niewysoka, lekko współczesna architektura pomieszana z tradycyjną zabudową, kamienne lub marmurowe uliczki i wszechobecny spokój to to, co cechuje tę wyspę. Jako kurort turystyczny zaistniała stosunkowo niedawno, przez co nie została dotknięta jeszcze przez komercjalizację. W przeszłości wydobywano tu biały, półprzeźroczysty marmur, uznawany za jeden z najlepszych na świecie, dziś słynie z dobrego wina, przyjemnych plaż i dobrych warunków do uprawiania sportów wodnych. Tym, którzy preferują kameralny wypoczynek przypadną do gustu małe i ukryte w zatoczkach plaże, otoczone malowniczo wyrzeźbionymi skałami, do niektórych z nich dotrzeć można tylko taksówką wodną. W pobliżu znajduje się wyspa Antiparos z fajną jaskinią.

Zobacz więcej: Hotele na Paros >>

Wyspa Paros

Wyspa Paros

Greckie wyspy – Tinos

Górzysta wyspa o skalistych zboczach i ujętych w tarasy miasteczkach, wypełnionych typowymi, białymi budowlami. Nazywana bywa wyspą Matki Boskiej, gdyż wyspę charakteryzują liczne miejsca kultu religijnego. Dwa razy do roku, w marcu i sierpniu, odbywają się uroczyste procesje, w których udział biorą raczej tylko Grecy.  Tinos jest bardzo ładna, na każdym kroku widać dopracowane rzeźby, stylowe balustrady, zadbane kościółki, ale nie jest zbyt popularna wśród turystów. Stanowi bardziej kierunek jednodniowej wycieczki niż docelowy punkt wakacji.

Zobacz więcej: Hotele na Tinos >>

Wyspa Tinos

Wyspa Tinos

Greckie wyspy – Milos

Milos uznawana jest za jedną z ładniejszych wysp. Przyciąga ciekawa zabudowa, piękne plaże i zatoczki, gorące źródła, wielokolorowe groty skalne, jaskinie oraz chęć zobaczenia miejsca, gdzie znaleziono najsłynniejszą starożytną rzeźbę – Wenus z Milo. Charakterystyczne dla tej wyspy są jasne bloki skalne oblane turkusową wodą. Wybrzeże uformowała lawa, dlatego kryje ono wiele jaskiń i plaż, do których można dotrzeć tylko od strony morza. Z tego powodu warto wybrać się na morską wycieczkę wokół wyspy, by odkryć najpiękniejsze jej fragmenty. Milos to także raj dla pasjonatów archeologii.

Zobacz więcej: Przewodnik po wyspie Milos – ciekawe miejsca, plaże, atrakcje, zabytki >>
Zobacz więcej: Hotele na Milos >>

Wyspa Milos

Wyspa Milos

Greckie wyspy – Ios

Imprezowa wyspa ściągająca do siebie głównie młodych ludzi, żądnych nocnych wrażeń. Na wyspie znajduje się tylko jedno miasteczko, ulokowane na zboczu góry, udekorowane białymi wiatrakami, domkami i kilkoma niebieskimi dachami. To właśnie tu odbywają się głośne imprezy. W innych częściach wyspy najczęściej jest pusto. To, co zaskakuje to osamotnione pensjonaty ulokowane w różnych punktach Ios, idealne dla wszystkich pragnących spokoju i ciszy. Bez trudu znaleźć można sporą piaszczystą plażę i „mieć ją na własność”. Na Ios znajduje się domniemany grób Homera, który według legendy pochowany jest w okolicach zatoczki Plakotos. W środku wyspy, oprócz kóz nie ma nic. Turyści są bardzo mile widziani, pensjonaty są dobrze przygotowane, a knajpki i bary przyjemne, wszystko po to, aby ściągnąć na wyspę, jak największą liczbę osób.

Zobacz więcej: Hotele na Ios >>

Wyspa Ios

Wyspa Ios

Inne znane greckie wyspy należące do archipelagu Cyklady to:

  • wyspa Serifos – górzysty teren, niedoceniany przez turystów. Idealne miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają piesze wycieczki, gdyż do wielu miejsc i urokliwych plaż dostać można się tylko pieszo, pokonując nierzadko trudne trasy.
  • wyspa Folegandros – cicha i spokojna, nie mająca nic wspólnego z masową turystyką. Dziewicze, kamieniste plaże, puste placyki i nieuczęszczane szlaki mają jednak swój niepowtarzalny klimat;Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.