Haarlem – miasto z ciekawą historią i piękną starówką

Haarlem to klimatyczne miasto znajdujące się niedaleko Amsterdamu. Historia tego miasta, piękna starówka i klimatyczny targ sprawiają, że warto odwiedzić to miejsce choć na chwilę.

Dojazd do Haarlem

Do Haarlem dojechać można z Amsterdamu kolejką lub autobusem. Bezpośrednio z lotniska Amsterdam Schiphol odjeżdża autobus linii 300, który za kilka euro i w niecałą godzinę dowiezie w samo centrum Haarlem. Również z innych części Amsterdamu regularnie kursują autobusy do tego klimatycznego miasta. Wygodną opcją jest również podróż pociągiem, która trwa niewiele ponad 20 minut – główny plac Haarlem znajduje się około 500 m od stacji.

Innym sposobem na dotarcie do miasta jest wzięcie taksówki (dość droga opcja) lub wypożyczenie samochodu. Najłatwiej wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem. Szczegółowych informacji o cenach i warunkach wynajmu można szukać na przykład na Rentalcars.com.

Po Haarlem poruszać można się pieszo lub rowerem. Wypożyczenie roweru to koszt około 10 euro za dzień.

Zobacz także: Wypożyczalnia rowerów Haarlem >>

Hotele w Haarlem

Chcąc zatrzymać się na dłużej w Haarlem należy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 300 zł za noc. Planując wyjazd warto zarezerwować pokój z wyprzedzeniem, ponieważ najlepsze pokoje wyprzedają się na długo przez terminem wyjazdu. Poszukując noclegu można sprawdzić ofertę Booking.com, gdyż często znaleźć można tam tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką.


Haarlem – ciekawe miejsca

Grote Markt

Haarlem to piękne, zabytkowe miasteczko położone nad rzeką Spaarne, nazywane czasami „zrelaksowaną” częścią Amsterdamu. Zwiedzanie rozpocząć można od Grote Markt, czyli głównego placu miasta. Najważniejszym punktem placu jest zabytkowy ratusz, którego historia sięga średniowiecza. Innym ważnym punktem jest kościół św. Bawona, którego powierzchnia zajmuje więcej niż cały plac, przy którym jest ulokowany. Ta bazylika katedralna znajduje się przy ulicy Leidsevaart i znajdują się w niej jedne z najwspanialszych organów na świecie, na których grał sam Wolfgang Amadeus Mozart. Święty Bawon jest niezwykle ważnym patronem miasta, gdyż to właśnie on w przeszłości obronił miasto przed atakami wroga. Wstęp do kościoła jest bezpłatny, a w środku oprócz bogatych zdobień zobaczyć można groby najbardziej znanych mieszkańców miasta. Po zwiedzaniu warto usiąść choć na chwilę w jednej z okolicznych kawiarni lub restauracji, by poczuć klimat i spokój tego miejsca. Na Grote Markt stoi również pomnik L. Costera. Ten holenderski mieszczanin podobno wynalazł sztukę drukarską jeszcze przed Gutenbergiem i wywołał sporo zamieszania wśród historyków badających ten obszar.

Haarlem

Haarlem

Muzeum Teylers

Będąc w Haarlem warto odwiedzić również Muzeum Teylers, gdzie wśród eksponatów odnaleźć można antyczne skamieniałości, zabytkowe monety i inne skarby wskazujące na długoletnią historię miasta. Sporą popularnością cieszy się kolekcja sitodruków i rysunków. Wstęp do muzeum jest płatny i możliwy w każdy dzień, za wyjątkiem poniedziałku.

Targ farmerski

Haarlem warto odwiedzić w sobotę, gdyż w ten dzień na głównym placu organizowany jest targ farmerski (od 8:30 do późnego popołudnia), który przez wielu uznawany jest za najlepszy w całej Holandii.  Warto spróbować tu przede wszystkim tradycyjnego, surowego, solonego śledzia serwowanego z bułką, ogórkiem i cebulą. Na licznych straganach skosztować można lokalnych serów, wędlin, ryb i owoców morza oraz wyjątkowo dobrego pesto. Znaleźć można także typowe holenderskie frytki zanurzone w dość ciekawych sosach.

Ciekawe produkty zakupić można również w prowadzonych przez lokalnych mieszkańców sklepikach. Wystarczy wejść w boczne uliczki, by odkryć sklepy z holenderskimi serami, cebulkami tulipanów, czy lokalnym rękodziełem.

Haarlem | Targ farmerski

Haarlem | Targ farmerski

Tulipany

Haarlem znane jest również z handlu tulipanami. Raz do roku (najczęściej w kwietniu) organizowana jest ogromna parada, w takcie której podziwiać można oryginalne kompozycje z kwiatów zbudowane na specjalnych platformach. Nie jest to jednak jedyna okazja, aby zobaczyć ciekawą roślinność. Wystarczy w dowolnym momencie wejść w boczne uliczki, aby zobaczyć piękne przydomowe ogrody, oryginalne pnącza czy drzewa w dużych donicach.

Spacer po Haarlem

W związku z tym, że Haarlem to jedno z ładniejszych holenderskich miast warto wybrać się na dłuższy spacer i wyjść poza ścisłe centrum. Co prawda okolice dworca nie zachwycają, ale już bliżej centrum, małe uliczki nabierają specyficznego klimatu. Trasę pieszych wycieczek często wyznacza rzeka Spaarne. Udając się na spacer wzdłuż rzeki dotrzeć można do typowego holenderskiego wiatraka, który zdobi wiele zdjęć z podróży. Na uwagę zasługuje również Dom Wagi Miejskiej oraz hale rzeźnicze.


Haarlem | rzeka Spaarne

Haarlem | rzeka Spaarne

Plaża w Zandvoort

Będąc w Haarlem warto udać się do pobliskiego Zandvoort. W miejsce to dotrzeć można z Haarlem kolejką w kilka minut lub na rowerze (około 10 km). Zandvoort cieszy się ogromną popularnością szczególnie w słoneczne dni. W okresie letnim zarówno Holendrzy, jak i turyści chętnie wypoczywają na tamtejszej plaży. Głosy, co do wyjątkowości tego miejsca są mocno podzielone, ale to co jest pewne to wyjątkowo duża, piaszczysta plaża, łagodne zejście do wody i niezliczone ilości knajpek i punktów oferujących zarówno dobre jedzenia, jak i przyjemny widok na Morze Północne.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.