Komunikacja w Wenecji – tramwaje wodne, gondole i inne

Wenecja to turystyczne miasto, chętnie odwiedzane przez turystów. Poruszanie się po Wenecji za sprawą tramwajów wodnych, gondoli, wodnych taksówek, motorówek i innych, nie jest ani trudne, ani bardzo drogie.

Komunikacja w Wenecji

Komunikacja w Wenecji już sama w sobie stanowi pewną atrakcję turystyczną. Będąc w mieście poruszać można się zarówno wodnymi tramwajami, jak i gondolami czy prywatnymi taksówkami wodnymi.

Dojazd z lotniska w Wenecji

Dojazd z lotniska Marco Polo nie powinien stanowić żadnego problemu. Dostępne opcje to:

Tramwaje wodne >>
Tramwaje wodne >>

Dojazd z lotniska w Wenecji

Bezpośrednie łodzie z lotniska Marco Polo do placu San Marco | Źródło: https://www.alilaguna.it/en/lines/lines-map

Inne opcje:

Przewóz motorówkami >>

Komunikacja miejska (ATVO) >>
Komunikacja miejska (ACTV) >>

Z lotniska do centrum dojechać można również pociągiem – do stacji Venice-Mestre Rail Station lub Venice Santa Lucia Station. Koszt przejazdu uzależniony jest od trasy i z reguły rozpoczyna się od 7 euro za podróż w jedną stronę.

Trasę do hotelu przebyć można również taksówką wodną, która szybko i komfortowo zawiezie na miejsce.

Venezia Taxi >>
Serenissima Taxi >>

Komunikacja w Wenecji

Komunikacja w Wenecji

Gondole

Gondole to wąskie i charakterystyczne dla tego miasta łodzie, które pomimo tego, że wydają się być wywrotne i niepewne, cechują się bardzo dużą stabilnością. Gondole w Wenecji pomalowane są na czarno, a gondolierzy noszą podobne do siebie stroje w poziome pasy. Wszystkie gondole mają także identyczne wymiary (tj. długość – 11 m, szerokość – 1,75 m) i jednorazowo mieszczą 6 osób. Niestety ten rodzaj poruszania się po mieście nie należy do najtańszych. Aby uniknąć nieporozumień przed wyruszeniem w rejs warto ustalić ostateczną cenę i długość trasy. Wieczorem ceny idą w górę, a czasami nawet ulegają podwojeniu.


Tramwaje wodne w Wenecji

Tramwaje wodne (vaporetto) to najpopularniejszy, najtańszy i najszybszy sposób poruszania sie po Wenecji. W mieście funkcjonuje kilka tras, które łącznie obsługują około 20 przystanków. W zależności od trasy i pory dnia tramwaje wodne kursują co kilka lub kilkanaście minut. Należy jednak pamiętać, że w godzinach szczytu są one z reguły zatłoczone i konieczne jest oczekiwanie na swoją kolej czasami w bardzo długiej kolejce. W sezonie dla rozładowania zatorów, uruchamiane są dodatkowe linie. Koniecznie trzeba skasować bilet na przystani, przed wejściem na pokład.

Tramwaje wodne >>
Tramwaje wodne >>

Komunikacja w Wenecji

Komunikacja w Wenecji

Taksówki wodne

Taksówki wodne to szybki i komfortowy sposób poruszania sie po mieście. Opcja ta dostępna jest przez całą dobę, wystarczy zamówić odpowiedni kurs.

Venezia Taxi >>
Serenissima Taxi >>


Wynajem samochodu w Wenecji

Kolejnym sposobem na dojazd z lotniska jest wynajęcie samochodu. Na lotnisku i w jego najbliższych okolicach znaleźć można wypożyczalnie samochodów. Bezpieczniej jednak jest wypożyczyć samochód jeszcze przed wyjazdem, działanie to gwarantuje większy wybór i często niższe ceny. Cena wypożyczenia samochodu zaliczanego do najniższej klasy to około 35 euro za dobę, za samochód klasy wyższej zapłacić należy około 45 euro za dobę i więcej. Ceny i dostępne opcje można sprawdzić np. na stronie Rentalcars.com. Po centrum Wenecji ciężko jest się poruszać samochodem, ale można nim dojechać do specjalnych punktów, gdzie zostawić można samochód i wykorzystać go później do zwiedzania pobliskich plaż i okolicznych miejscowości.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.