La Gomera – miejscowości, plaże i atrakcje turystyczne

La Gomera to niewielka wyspa należąca do Wysp Kanaryjskich. Zachwyca różnorodnością krajobrazów i przyrodą oraz przyciąga spokojem i klimatem. 

Choć leży tuż obok popularnej Teneryfy to wciąż jest mało znana i mniej doceniana przez turystów. Najczęściej odwiedzana jest podczas jednodniowych wycieczek, a szkoda, bo La Gomera kryje w sobie fajny klimat, którego nie da się poczuć w klika godzin.

Jak dostać się na wyspę?

Planując dłuższy pobyt na wyspie skorzystać można z ofert biur podróży lub zorganizować wyjazd samodzielnie. Z Polski nie ma co prawda bezpośrednich lotów na wyspę, ale dostępne są połączenia z Teneryfą lub Gran Canarią, z których regularnie odlatują samoloty w kierunku tej niewielkiej wyspy. Skorzystać można również z promu kursującego między Teneryfą i La Gomerą.

Wyspa jest niewielka, a więc liczba miejsc noclegowych też nie jest imponująca. Warto więc ze sporym wyprzedzeniem szukać dogodnego noclegu. Ceny pokoi nie są wysokie – najczęściej rozpoczynają się od 150 zł za noc, a ich standard jest naprawdę dobry. Ofert szukać można na przykład na booking.com.

Chcą zwiedzić całą wyspę warto rozważyć wynajęcie samochodu, gdyż autobusy nie dojeżdżają do wszystkich ciekawych punktów. Na miejscu bez większego problemu da się znaleźć wypożyczalnie, ale w szczycie sezonu ich oferta jest mocno ograniczona. Najlepiej zarezerwować auto jeszcze przed wylotem, a szczegółowych informacji można szukać na rentalcars.com. Wynajmując samochód należy liczyć się z tym, że drogi na wyspie to tak naprawdę wąskie serpentyny ułożone na stromych wzniesieniach. Trud włożony w ich pokonywanie rekompensują niesamowite widoki.


San Sebastian – stolica wyspy

San Sebastian to stolica wyspy, która urzeka przede wszystkim charakterystyczną zabudową. Jasne domki pięknie współgrają z turkusową woda oceanu i skalistym wybrzeżem. Doskonała baza wypadowa do zwiedzania całej wyspy. Nie ma tu zbyt wielu zabytków, ale jest kilka miejsc, które trzeba zobaczyć. Jednym z nich jest La Torre del Conde – gotycka wieża obronna z XV wieku. Znaleźć ją można w niewielkim parku. Z pozoru mało atrakcyjna, ale ważna, gdyż jest to najstarsza zachowana fortyfikacja wojskowa na Wyspach Kanaryjskich z czasów hiszpańskiej konkwisty. Wewnątrz można zobaczyć ekspozycję starych map. Kolejnym miejscem jest dom Krzysztofa Kolumba. Choć jego wnętrze nie kryje zbyt wielu skarbów, to warto je zobaczyć chociażby ze względu na ciekawą historię. Miasteczko słynie przede wszystkim z tego, że było miejscem postoju floty Kolumba. To właśnie z La Gomery, 6 września 1492 roku, kapitan wyprawy wyprowadził trzy statki i wyruszył w poszukiwaniu zachodniej drogi morskiej do Indii. Przed wyprawą Kolumb i jego załoga modlili się w kościele Iglesia de la Virgen de la Asunción. Jest to kolejne miejsce warte zobaczenia. Bryła tej niewielkiej świątyni to imponująca mieszanina gotyku, stylu mudejar i baroku. Wnętrze skrywa cenne malowidło ukazujące obronę miasta przed angielskimi piratami.

Opuszczając miasto wjeżdża się na kręte drogi, które prowadzą w głąb wyspy, gdzie znajduje się największa atrakcja wyspy – Park Narodowy Garajonay.

Zobacz także: La Gomera – hotele >>

La Gomera | San Sebastian

La Gomera | San Sebastian

Park Narodowy Garajonay

Park Narodowy Garajonay utworzono w 1981 roku, a już po kilku latach wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teren parku zajmuje prawie 4000 ha, co stanowi jedną dziesiątą całej wyspy. Jest najważniejszym miejscem występowania lasów wawrzynowych na świecie. Dodatkowo skrywa w sobie gatunki, które nie występują w żadnym innym miejscu w Europie.

Park położony jest w całości na masywie górskim przez co często spowity jest gęstą mgłą, która w połączeniu z brakiem światła i wystającymi konarami przypomina scenerię z filmu grozy. Wszystko to dzieje się na szlakach, których jest tutaj kilkadziesiąt kilometrów. Co bardziej wytrwali mogą spędzić tu cały urlop :) Trasy przemierzać można samodzielnie lub w asyście przewodnika, który nie tylko poprowadzi, ale również przekaże zbiór legend dotyczących tego miejsca. Trasy są dobrze oznaczone, ale trzeba wiedzieć którą chce się podążać. Niektóre prowadzą do wyjątkowych punktów widokowych tj. Mirador de Los Roques z widokiem na pięć stojących skał nazywanych strażnikami, Mirador Morro de Agando, Mirador el Bailadero, czy Alto de Garajonay, z którego dostrzec można szczyt wulkanu Teide na Teneryfie. Warto odwiedzić też interaktywne muzeum znajdujące się wewnątrz parku oraz ogród botaniczny.

La Gomera | Park Narodowy Garajonay

La Gomera | Park Narodowy Garajonay

La Gomera – Agulo

Na północy wyspy leży Agulo, piękna miejscowość nazywana często perełką La Gomery – czyściutką, dopieszczoną i kolorową. Miasteczko uchodzi za najfajniejszy punkt widokowy na wyspie. Na szczycie klifu znajduje się wyjątkowy Mirador de Abrante – niesamowicie położona restauracja, która kusi przeszklonym tarasem zawieszonym nad urwiskiem. Siedmiometrowa szklana platforma jest przedłużeniem skał wznoszących się na wysokości 620 m n.p.m. Bez problemu dostrzec można nie tylko znaczną część wybrzeża, ale również szczyt wulkanu El Teide górującego nad Teneryfą. Czasami żartuje się, że aby przyjrzeć się El Teide trzeba wybrać się na La Gomerę.

Zobacz także: La Gomera – hotele >>

La Gomera | Mirador de Abrante

La Gomera | Mirador de Abrante

La Gomera – Los Órganos

Los Órganos to kolejne miejsce, którego omijać nie warto. Nazwa nawiązuje do wyglądu skał, które kształtem przypominają organy. Te szerokie na 200 metrów i wysokie na 80 metrów graniastosłupowe kolumny z zastygłej magmy, opadają klifem do oceanu i zatapiają się w jego wodach. Ogromna kamienna formacja dostępna jest tylko od strony wody, a więc pozostaje rejs statkiem wykupiony w jednej z nadmorskich miejscowości np. Valle Gran Rey, czy Playa de Santiago.

La Gomera – Valle Gran Rey

Miasteczko Valle Gran Rey to mały, ale bardzo klimatyczny i malowniczy kurort, który zachwyca pięknymi plażami. W miasteczku znajduje się znany punkt widokowy Palmarejo, który nazywany jest też Mirador Cesar Manrique. Roztacza się z niego widok na tarasowe zbocza, gaje palmowe, Valle Gran Rey oraz tradycyjne kanaryjskie domy. Warto wybrać się też na przyrodniczą atrakcję, jaką jest obserwacja delfinów. Okolice wyspy są tłumnie odwiedzanie przez te sympatyczne ssaki, więc nawet w czasie krótkiej wyprawy łódką można liczyć na spotkanie z nimi.

Skosztowanie pysznych ciasteczek z La Gomery i miodu palmowego, które można nabyć w sklepach doliny Valle Gran Rey jest obowiązkowym punktem wakacyjnego wypoczynku.

Zobacz także: La Gomera – hotele >>

La Gomera | San Sebastan

La Gomera | San Sebastan

Punkty widokowe

Ze względu na ukształtowanie terenu La Gomera może pochwalić się wyjątkowymi punktami widokowymi. Oprócz tych wspomnianych wcześniej na uwagę zasługują:

  • Mirador de San Juan – z tego punktu rozpościera się widok na góry, morze oraz wulkan Teide i znajdujące się u podnóża gór tradycyjne domy;
  • Mirador de Igualero – dostrzec można Chipude, czyli najstarszą wioskę na La Gomerze oraz zarys sąsiedniej wyspy La Palma;
  • Mirador Roque Blanco – zapewnia widoki na najbardziej malowniczą dolinę na całej wyspie Gomera.
Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.