Lizbona zabytki i inne atrakcje, czyli co trzeba zobaczyć

Lizbona to duże, piękne miasto oferujące liczne zabytki oraz wiele ciekawych miejsc, których przegapić nie można.

Lizbona zabytki

Katedra Se

Katedra ta znajduje sie na trasie przejazdu zabytkowego tramwaju nr 28. To romańska katedra zbudowana w XII wieku przez Alfonsa I Zdobywcę, pierwszego króla Portugalii, tuż po odebraniu miasta od Maurów. Katedra była niejednokrotnie przebudowywana w różnych stylach, ale ostatecznie przywrócono jej pierwotny romański wygląd. Katedra ta może pochwalić sie takimi skarbami jak: skrzyneczka z relikwiami św. Wincentego, monstrancja wysadzana szlachetnymi kamieniami oraz chrzcielnica, gdzie w 1195 roku był chrzest Świętego Antoniego. Katedrę można zwiedzać za darmo.

Kościół Santa Engrácia

Kościół Santa Engrácia, nazywany także narodowym Panteonem to miejsce symbolicznych grobów takich postaci, jak: Vasco da Gamy, Henryka Żeglarza oraz Alfonsa de Albuquerqe. Budowa tego miejsca trwała prawie 300 lat. Wnętrze wykonane jest z marmuru. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest możliwość dostania się na taras przy kopule, skąd roztacza się cudowny widok na dzielnicę Alfamę i Tag. Zwiedzanie jest płatne i kosztuje 2 euro.

Kościół Świętego Antoniego

Kościół ten leży na trasie zabytkowego, żółtego tramwaju. Według legendy w miejscu, gdzie obecnie stoi kościół, kiedyś urodził się Święty Antonii. Kościół został odbudowany po tym jak został zburzony przez trzęsienie ziemi, które nawiedziło Lizbonę w 1755 roku. Jedną z atrakcji Kościoła są płytki azulejos z XVII wieku, które prezentują całe życie św. Antoniego.


Wieża Belém

Torre de Belém (Wieża Betlejemska) to militarny budynek, zaprojektowany przez Fernando de Arruda i postawiony w 1515r. znajdujący się w miejscu ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Wieża ta ma ponad 30 metrów wysokości, a parter wieży znajduje się pod poziomem wody. W przeszłości miała ona charakter obronny i orientacyjny. W okresach późniejszych była wykorzystywana jako więzienie, a dziś stanowi głównie atrakcję turystyczną. W 1983 Torre de Belém została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieżę zwiedzać można codziennie (z wyłączeniem poniedziałku) do godziny 17.00. wstęp jest płatny i wynosi 3 euro.

Pomnik Odkrywców

Niedaleko wieży stoi Padrao dos Descobrimentos (Pomnik Odkrywców). Pomnik ten powstał w 1960 r. dla uczczenia 500 rocznicy śmierci księcia Henryka Żeglarza. Pomnik ten swym kształtem przypomina statek, na którego dziobie stoją m.in. Vasco da Gama, Luis de Camoes czy Pedro Álvares Cabrala. Na szczyt pomnika wjechać można windą. Koszt 2,50 euro.

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów to chyba największy i najładniejszy tego typu obiekt w Lizbonie. Ogromny budynek kryje niezwykłe wnętrza i symboliczny grób wybitnego żeglarza Vasco da Gamy oraz króla Manuela I i jego żony. Najpiękniejsza w budynku, oprócz jego wielkości, jest dbałość o szczegóły. Klasztor uznawany jest przez znawców za perłę stylu manuelińskiego. W roku 1983 Klasztor został wpisany na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa tego miejsca trwała prawie 50 lat.

Sintra

Sintra to oddalona od Lizbony o ponad 30 km miejscowość uznawana jest za jedną z najładniejszych miejscowości w Portugalii. Cechą charakterystyczną tego miejsca są zamki osadzone za wzgórzach. W 1995 roku Sintra została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sintrę z Lizboną łączy wygodne połączenie kolejowe.

Czytaj także: SINTRA – LETNIA SIEDZIBA DAWNYCH MONARCHÓWSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.