Luksemburg – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Luksemburg to idealne miejsce na weekend – pełne atrakcji turystycznych, zamków, wspaniałych mostów i rzek oraz romantycznych placów i uliczek.

Luksemburg, a dokładnie Wielkie Księstwo Luksemburga to malutkie państwo położone między Francją, Niemcami i Belgią. Od jakiegoś czasu można znaleźć bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy, jednak jest ono dość drogie. Tańsza opcja to lot do Brukseli lub Amsterdamu. Dość wygodnym i czasami bardzo tanim sposobem jest lot do Charleroi i skorzystanie z oferty Flibco, które wprowadziło bezpośrednie połączenie z lotniska do Luksemburga. Bilet kupiony z dużym wyprzedzeniem kosztuje kilka euro za przejazd, jednak pula takich biletów jest oczywiście ograniczona. Podróż trwa niecałe 3 godziny.

Zobacz także: Flibco – rozkład jazdy >>

Inna opcja to prywatny transfer. Usługi takie oferuje m.in. kiwitaxi – dobra opcja, gdy podróżuje się większą grupą.

Luksemburg jest jednym z największych centrów finansowych na świecie, również PKB tego niewielkiego państwa jest imponujące. Codziennie przybywa tu do pracy prawie 200 tys. obywateli ościennych państw.

Na szczęście nie samą pracę człowiek żyje, dlatego Luksemburg często odwiedzają także turyści. Życie turystyczne skupia się głównie w stolicy, położonej na styku rzek Alzette i Pétrusse. Na szczególną uwagę zasługuje stare miasto, łączące wiekowe budynki ze współczesną elegancją, które wraz z akweduktami doliny Alzette, zostały wpisane na listę UNESCO.  Luksemburg to kolejne miejsce, do którego idealnie pasuje określenie … małe jest piękne.

Zobacz także: Hotele w Luksemburgu – ceny i lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodów w Luksemburgu >>


Luksemburg atrakcje turystyczne

Jednym z bardziej znanych punktów jest późnogotycka katedra Notre Dame, której budowę zapoczątkowano w 1613 roku. Zachwyca nie tylko swoim rozmiarem, ale także renesansowym charakterem i bogatymi zdobieniami. Pierwotnie katedra wybudowana została jako kościół jezuicki, by służyła dla tamtejszej szkoły. W późniejszych latach świątynia została podniesiona do rangi katedry. Charakterystycznym elementem jest czarna wieża, która jest świetnym punktem orientacyjnym również w trakcie zwiedzania. W krypcie katedry spoczywa m.in. Jan Ślepy, król Czech i książę Luksemburga oraz członkowie panującej rodziny książęcej.

Kolejnym punktem, którego nie wypada ominąć jest Pałac Wielkich Książąt. Jak to często bywa z tego typu budowlami, również z tym miejscem wiąże się wiele historycznych zdarzeń. Początkowo budynek był ratuszem miejskim, który został uszkodzony na skutek wybuchu prochu. Z tego okresu zachowała się tylko część oryginalnego frontonu. Po jakimś czasie odbudowano go i stopniowo zaczął pełnić funkcję głównej rezydencji, która gościła najważniejsze osoby w państwie, był też zimowym pałacem książęcym. W czasie II wojny światowej Niemcy przejęli pałac i przekształcili go w salę koncertową i miejsce spotkań. Był to czas, w którym budynek uległ znacznemu zniszczeniu, a obecne tam kosztowności i dzieła sztuki skradziono. Finalnie w latach sześćdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia Pałac Wielkich Książąt przeszedł gruntowne remonty i dziś jest jednym z bardziej rozpoznawalnych punktów Luksemburga. Obok pałacu znajduje się kompleks budynków, w którym mieści się siedziba Izby Deputowanych.

rzeka Alzette

Luksemburg | rzeka Alzette

Ciekawym punktem jest również Most Adolfa znajdujący się w południowej części miasta. Ten 153 metrowy most postał w 1903 roku i potocznie nazywany jest Nowym Mostem. Położony jest nad rzeką Petrusse i łączy ze sobą ulicę Boulevard Royal i Avenue de la Liberte. Jest to ruchliwe miejsce i czasami bywa zatłoczony, jednak warto udać się w jego kierunku, gdyż z mostu rozpościera się piękny widok na miasto.

Kolejną atrakcją turystyczną Luksemburga są pozostałości po Twierdzy Luksemburg, a konkretnie forty, kazamaty, bramy, wieże i koszary, które zachowały się w dość dobrym stanie. Twierdza Luksemburg spełniała swoją funkcję obronną od XII do XIX wieku, jednak do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych budowli tego typu w Europie.

Luksemburg

Luksemburg | Twierdza | eprzewodnik.com

Ciekawym miejscem jest również Plac Guillaume II. W każdą środę i niedzielę  organizowany jest tu targ, na którym kupić można … wszystko. Oprócz sprzedawców oferujących owoce, ubrania, czy biżuterię, na targu wystawiają się również osoby z pobliskich miasteczek, które sprzedają lokalne produkty – czasami takie, które można kupić tylko w tym miejscu. Plac Guillaume II powinien zainteresować kolekcjonerów, gdyż czasami można znaleźć tu prawdziwe perełki.

Zobacz także: Hotele w Luksemburgu – ceny i lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodów w Luksemburgu >>

Filharmonia Luksemburska to kolejna atrakcja turystyczna. W samym centrum trójkątnego Placu Europy znajduje się jeden z najbardziej okazałych budynków tego miasta – filharmonia. Bardzo nowoczesny, otoczony biurowcami idealnie pasuje do okolicy.

Będąc w Luksemburgu nie można także ominąć kościoła św. Michała, którego historia sięga 987 r. W wolnej chwili warto odwiedzić również Muzeum BankowościNarodowe Muzeum Sztuki i Historii. Ściany tego ostatniego kryją w sobie wybitne dzieła takich artystów jak Brueghela, Rembrandta i Canaletta.

Luksemburg to nie tylko stolica, ale także inne mniejsze miejscowości, raj dla wszystkich, którzy uwielbiają zamki i zamczyska. W Luksemburgu zobaczyć można kilka naprawdę pięknych okazów, najwięcej jest ich nad rzeką Sauer. Miłośnicy przyrody z kolei powinni udać się w kierunku doliny rzeki Mozeli i Ardeny. Mając chwilę czasu warto odwiedzić lokalne winiarnie na przykład Bech-Kleinmacher czy Ehnen.

Będąc w Luksemburgu nie wypada ominąć twierdzy Vianden, która góruje nad miastem o tej samej nazwie. Vianden jest jednym z tych miasteczek, w których czuć klimat dawnych czasów, potęgowany przez średniowieczne uliczki i stare budynki. Nad miastem wznosi się zamek, który kiedyś należał do Książąt Luksemburskich, a obecnie zachwyca zwiedzających.


Zamek Vianden

Zamek Vianden

Bardzo fajnym miejscem są majestatyczne zamki, położone wzdłuż rzeki Sauer. Najbardziej znanym jest Bourscheid, wybudowany w XIV wieku, na miejscu wcześniejszych budowli.

Inne ciekawe miejsce w Luksmburgu to zamek w Esch-sur-Sure, a właściwie jego ruiny, które wciąż zachwycają zwiedzających. Zamek został wybudowany w XV wieku, jako twierdza obronna – dzięki usytuowaniu na wysokim wzgórzu, w otoczeniu wysokich drzew, był bardzo trudny do zdobycia. Ze względu na otoczenie stanowi fajne miejsce na odpoczynek na łonie przyrody.

Hotele w Luksemburgu

Hotele w Luksemburgu są drogie. Ceny zaczynają się co prawda od 250 zł za noc jednak cena ta dotyczy zazwyczaj bardzo niskiego standardu lub mało dogodnej lokalizacji. Poszukując noclegu warto przeglądać serwisy takie jak Booking.com, gdzie często znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój ze sporą zniżką.

Zobacz także: Hotele w Luksemburgu – ceny i lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodów w Luksemburgu >>

Luksemburg

Luksemburg | eprzewodnik.comSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.