Malaga – zwiedzanie rajskiego miasta, stolicy Costa del Sol

Malaga nazywana jest rajskim miastem. Niezwykłe pozostałości po różnorodnych, czasem bardzo odległych cywilizacjach otoczone są współczesną, wysoką architekturą, pięknymi plażami i turkusową wodą.

Malaga, rodzinne miasto Pablo Picasso i Antonio Banderasa, czasami stanowi docelowe miejsce wypoczynku, a niekiedy tylko punkt przesiadkowy w drodze na plaże Costa del Sol. Warto zatrzymać się tu na dłużej, gdyż Malaga z roku na rok pięknieje i coraz bardziej zachwyca.

Miasto dzieli się na dzielnice i z punktu widzenia turysty najważniejszą częścią jest centrum Malagi. Klimatyczna starówka zauroczy ciekawymi zabytkami, wąskimi uliczkami i kameralnymi barami, a starożytny, śródziemnomorski port zachwyci swoim tradycyjnym charakterem. Z portu wypływają statki wycieczkowe, kursujące wdłuż wybrzeża, dzięki którym można zobaczyć miasto z innej perspektywy. Ciekawą częścią jest również dzielnica o nazwie Los Montes – co oznacza po prostu wzgórza. Warto wybrać się na spacer, aby z góry spojrzeć na miasto i otaczające je wybrzeże.

Hotele w Maladze

Malaga to typowo turystyczna miejscowość, do której w trakcie sezonu przybywają tłumy turystów. Na szczęście Malaga jest dobrze do tego przygotowana i dysponuje różnorodnym zakwaterowaniem. Bez problemu znaleźć można zarówno niedrogie hostele, jaki i klimatyczne pensjonaty, czy luksusowe hotele. W związku z dużym zainteresowaniem miejsce noclegowe warto rezerwować z wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie pokój w najprzyjemniejszych częściach miasta. Największą popularnością cieszą się okolice zatoki oraz historyczne centrum. Ceny uzależnione są od lokalizacji i oczywiście standardu pokoju, z reguły nie schodzą poniżej 150 PLN za dobę. Kilka tanich, ale dobrych hoteli znaleźć można przy Plaza de la Constitucion oraz w pobliżu alei Calle Marques de Larios. Najdroższe są w okolicach plaży. Poszukując noclegu warto z wyprzedzeniem przeglądać serwisy takie jak Booking.com, gdzie trafić można na tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować nocleg ze sporą zniżką.

Zobacz także: Hotele w Maladze – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodów w Maladze >>

Malaga

Malaga

Malaga zwiedzanie

Malaga to nie tylko plaże i pobliskie Costa del Sol, ale również wieloletnie dziedzictwo, które pozostawiło po sobie sporo ciekawych miejsc. Podczas zwiedzania Malagi nie powinno zabraknąć poniższych propozycji.

Alcazaba

Jednym z głównych punktów miasta jest Alcazaba – pałac górujący nad miastem. Pamięta czasy okupacji Półwyspu Iberyjskiego, kiedy to Arabowie wznieśli pałac na murach kartagińskich, aby chronił miasto przed atakami piratów. Ta dawna forteca arabskich władców stała się jednym z najważniejszych punktów miasta i jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w całej Hiszpanii. Najładniejsze części pałacu to mury, wieża obronna, piękne dziedzińce i ogrody. Położenie gwarantuje niesamowity widok na miasto i okolicę, a wnętrza skrywają archeologiczne skarby. W pobliżu widać pozostałości rzymskiego teatru.

Teatro Romano

Jednym z najstarszych zabytków Malagi jest rzymski amfiteatr, datowany na drugi wiek naszej ery, czyli czasy panowania imperatora Oktawiana Augusta. Ciekawe jest to, że został odkryty przez przypadek podczas prowadzenia wykopów pod inny budynek. Teatr znajduje się u stóp Alcazaby. Z dawnych czasów przetwały trybuny, scena oraz podium dla orkiestry. Warto wybrać się tu również po zmroku, aby zobaczyć teatr w zupełnie innym ujęciu.


Castillo de Gibralfaro

Zwiedzając miasto należy wspiąć się także na najwyższe wzgórze w mieście, z którego przy dobrej pogodzie widać Cieśninę Gibraltarską i wybrzeże Afryki. Poza niesamowitym widokiem zobaczyć można muzłumański zamek Castillo de Gibralfaro.

Catedral de La Encarnación

Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest Katedra, wybudowana w miejscu dawnego meczetu. Z zewnątrz wyróżnia się wysoką, prawie stumetrową wieżą z dzwonnicą oraz fasadą z dwoma półkolistymi przybudówkami po obu stronach, ozdobionymi balkonami. Katedra ma niedokończoną drugą wieżę, dlatego też nazywana jest potocznie jednoręczną damą lub mańkutem (La Manquita). Zachwyca ciekawym połączeniem różnych stylów architektonicznych – od gotyku, przez renesans, aż do późnego baroku. Na szczególną uwagę zasługuje chór ozdobiony rzeźbami, które w większości wyszły spod dłuta znakomitego rzeźbiarza Pedro de Mana.

Palacio de la Aduana

Palacio de la Aduana pierwotnie był usytuowanym tuż przy wodzie budynkiem urzędu celnego. Pod koniec XX wieku okoliczny teren został poddany zabiegowi rekultywacji, który miał znaczący wpływ na obecne położenie pałacu. Przywrócone w ten sposób tereny przekształcono w Ogród Botaniczny, chroniący egzotyczne rośliny i kaktusy oraz florę charakterystyczną dla tej strefy klimatycznej.

Plaza de toros de La Malagueta

Ta wybudowana w 1870 roku arena do dziś zadziwia pięknem architektury. Spokojnie można stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych aren do walk byków w całej Hiszpanii. Niestety zdobycie biletów wstępu na pokazy corridy jest niezwykle trudne.

Zobacz także: Hotele w Maladze – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodów w Maladze >>

Aby uniknąć opłat za wstęp, które najczęściej wynoszą kilka euro, warto odwiedzić wybrane miejsca w niedzielne popołudnie, kiedy to wejście do większości obiektów jest darmowe (z reguły po 14:00 lub 16:00).

Plaże w Maladze

Malaga znana jest również ze swoich plaża i wyjątkowo ładnej zatoki Bahia de Malaga. Najbardziej popularne plaże to:

  • Playa de la Malagueta – duża i piaszczysta, główna plaża w centrum miasta, jedna z ładniejszych plaż w okolicy;
  • Playa de la Misericordia – położona na zachodnim krańcu miasta;
  • Playa de la Acacias – ulokowana we wschodniej części Malagi.

Ogólnie plaże w mieście są zadbane i dobrze wyposażone. Zapewniają łagodne zejście do wody, dzięki czemu są bezpieczne również dla dzieci. Bez problemu znaleźć można prysznice, przebieralnie, place zabaw i punkty z napojami i jedzeniem.

Malaga plaże

Malaga plaże

Malaga zwiedzanie – muzea

Malaga to również bardzo ciekawe muzea, dlatego podczas zwiedzania warto zarezerwować dla nich chwilę.

Jednym z najważniejszych budynków Malagi jest szesnastowieczny, renesansowy Palacio de Buenavista z przepięknym kasetonowym sufitem. Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Picassa. Nie ma tu co prawda największych dzieł artysty, ale i tak warto odwiedzić to miejsce, aby zobaczyć jego pierwsze obrazy, poznać okoliczności powstania największych dzieł, prześledzić wszystkie etapy jego twórczości i poznać ciekawe historie z życia tego słynnego mieszkańca miasta. Trzeba mieć na uwadze, że bywają dni kiedy niezwykle trudno dostać się do muzeum – czasami kolejka wymaga czekania dwóch lub trzech godzin. Wszyscy, którzy szczególnie lubią tego artystę powinni przyjechać do Malagi w październiku, który corocznie poświęcony jest Picasso.

W Maladze znajduje się również muzeum skupiające w sobie eksponaty sztuki … rosyjskiej. Najczęściej dostępne są wystawy czasowe, przedstawiające naprawdę wyjątkowe dzieła. Wrażenie robi również sam budynek, w którym niegdyś mieściła się przetwórnia tytoniu. Na miejsce dotrzeć można komunikacją miejską – najwygodniej autobusem nr 16. Będąc w okolicy warto zajrzeć do muzeum Automobili.


Niedaleko portu, w budynkach przylegających do szklanej kostki, znajduje się jedyna filia paryskiego Centrum Pompidou. We wnętrzach zobaczyć można dzieła artystów z całego świata. Na terenie muzeum organizowane są bardzo ciekawe warsztaty dla dzieci.

Chcąc zobaczyć typowo hiszpańskie dzieła nawiązujące do walk torreadorów czy tańca flamenco warto udać się do Museo Carmen Thyssen.

Warto odwiedzić także Centro de Arte Contemporáneo de Málaga (CAC Malaga) – jedno z najpopularniejszych miejsc, które znaleźć można w nadbrzeżnej części miasta. Przestronne wnętrza CAC Malaga kryją ciekawe dzieła sztuki współczesnej, często wyrażone w dość odważnej formie.

Kolejne to Museo Acuario Aula del Mar – idealne dla miłośników życia morskiego, kryje ciekawe eksponaty związane z fauną i florą z mórz i oceanów.

Zobacz także: Hotele w Maladze – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodów w Maladze >>

Malaga zwiedzanie

Malaga

Parki w Maladze

Zwiedzanie Malagi to nie tylko muzea i wiekowe zabytki, ale także … chwile odpoczynku. Poszukując wytchnienia i schronienia wśród zieleni, warto skierować swe kroki w kierunku jednego z parków. Najładniejsze parki w mieście to:

  • Parque de Malaga – usytuowany przy zatoce, będący idealnym miejscem na piknik, czy odpoczynek wśród palm i fontann;
  • Parque De La Alegria – oddalony od centrum, położony na północnym krańcu miasta;
  • Oeste Park – położony tuż przy zachodnim wybrzeżu.

Parki Malagi porośnięte są tropikalnymi roślinami, kwiatami i drzewami, imponują zadbaną architekturą ogrodową z licznymi fontannami.

Restauracje w Maladze

Malaga jest jednym z głównych hiszpańskich portów rybackich, dlatego tutejsza kuchnia opiera się przede wszystkim na rybach i owocach morza. W lokalnych potrawach znaleźć można również dziczyznę, świeże warzywa i owoce morza. Będąc w okolicy koniecznie spróbować należy sopa malaguena, pescaito frito i enasalada malaguena. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o znanym na całym świecie winie typu malaga. Mnóstwo barów i restauracji znajduje się w starej części miasta w okolicach Plaza de la Merced.

Polecane restauracje w Maladze to:

  • La Barra de Zapata – Calle Salinas 10, Malaga;
  • La Proa de Teatinos – Calle Andrómeda 11, Malaga;
  • La Alacena de Francis – Calle Montalban 1, Malaga;
  • Freiduria y Marisqueria Chupytira – Calle Tomás Echeverria 13, Malaga.

Najważniejsze imprezy w Maladze

Malaga tętni życiem praktycznie o każdej porze roku. W okolicach Plaza de la Constitucion regularnie odbywają się koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne, spektakle muzyczne i inne wydarzenia kulturalne. Oczywiście najwięcej imprez odbywa się latem, jednak nie wolno zapominać, że w Maladze odbywa się jeden z lepszych karnawałów w Hiszpanii. Chcąc wziąć w nim udział należy przybyć do miasta w lutym i oddać się kolorowemu szaleństwu.

Zobacz także: Hotele w Maladze – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz także: Wynajem samochodów w Maladze >>

Okolice Malagi

Warto wypożyczyć samochód, by przejechać wzdłuż Serrania de Ronda, pięknych gór, prowadzących wgłąb wybrzeża do miejscowości Ronda, kolebki hiszpańskiej korridy. Miasteczko to położone jest po dwóch stronach niesamowitego wąwozu, nad którym położono 3 zabytkowe mosty. Najbardziej znanym z nich jest Puente Nuevo – idealny przykład XVIII-wiecznego kunsztu inżynierskiego. To chyba najczęściej fotografowane miejsce w okolicy.

Ronda

Ronda

Po drodze warto odbić w kierunku Mijas Pueblo, małej wioski zagubionej gdzieś w górach. Nie wiedzieć czemu największą atrakcją tego miejsca są przejażdżki na osiołkach.

Warto udać się również w kierunku wybrzeża Costa del Sol. Najładniejsze miejscowości to: Torremolinos, Fuengilroja, Mijas, Estepona oraz Marbella.

Pomimo tego, że wypożyczalnie dostępne są praktycznie w każdej części miasta, w trakcie sezonu wypożyczenie samochodu nie jest proste. Najłatwiej zarezerwować go jeszcze przed wyjazdem na przykład na Rentalcars.com.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.