Malmo – miniprzewodnik po ekologicznym mieście

Malmo to trzecie co do wielkości miasto w Szwecji, które zdaniem wielu ma … wszystko. Ma piaszczyste plaże, piękne parki, dzielnice handlowe, historyczne zabytki i nowoczesną architekturę, restauracje, bary, puby, atrakcje kulturalne, pełne przepychu muzea oraz szkoły i znane instytuty badawcze.

Mimo ponad 1000-letniej historii trudno znaleźć typowe symbole przeszłości. Próżno szukać tu charakterystycznej dla wielu miast starówki, skupiającej najważniejsze zabytki.  Zobaczenie najfajniejszych miejsc wymaga całodziennego spaceru.

Malmo zabytki i atrakcje

Ciekawym miejscem jest Kościół św. Piotra – jest to kościół parafialny kościoła ewangelicko – luterańskiego. W XIX wieku przeszedł widoczną renowację, podczas której zmieniono prawie całe średniowieczne wyposażenie.

Tuż obok zobaczyć można chyba najbardziej znane miejsce w całym Malmo. Jest nim Ratusz zbudowany w XV wieku, a następnie wielokrotnie przerabiany. Stoi on przy jednym z największych skandynawskich placów, przy placu Stortorget. W ratuszu odbywają się oficjalne przyjęcia i inne uroczystości. Tuż obok zobaczyć można m.in. pomnik króla Karola X.


Kierując się na południowy – zachód dotrzeć można do Lilla Torg, czyli pewnego rodzaju małego rynku, w skład którego wchodzą przede wszystkim XVI wieczne kamienice. Jest to dość specyficzne miejsce, w które warto wybrać się zarówno w dzień, jak i w nocy. W dzień zobaczyć można drewniane, kolorowe domy ulokowane tuż obok brukowanych uliczek. Warto odwiedzić liczne bary rybne i lokalne sklepy spożywcze. Wieczorem te kameralne uliczki zmieniają się z w pełne gwaru ulice oferujące kolorowe drinki, dobre jedzenie i głośną muzykę.

Opuszczając Lilla Torg i udając się na zachód dojść można do parku Slottsparken. Park ten przedzielony jest siecią drobnych kanałów, po których można poruszać się łodzią, statkiem spacerowym albo rowerkiem wodnym. Dodatkowo w parku można zrelaksować się podczas pikniku na zielonej trawie, czy sportu uprawianego na świeżym powietrzu. Wśród zieleni wypada wypić kawę serwowaną w lokalnej kawiarni. Ogólnie w Malmo znaleźć można kilkanaście parków. Oprócz Slottsparken najbardziej znane parki to Kungsparken, Pildammsparken (uwielbiany przez biegaczy) oraz Beijers Park.

Slottsparken

Slottsparken

W północnej części parku Slottsparken znajduje się Malmo Museer, czyli muzeum mieszczące się w renesansowym zamku Malmohus, wzniesionym z inicjatywy króla duńskiego Chrystiana III. W skład zamku wchodzą zbiory związane z historią miasta, techniką i nauką, żeglugą, akwarystyką oraz przyrodą.

zamek Malmohus

zamek Malmohus

Opuszczając rejon parku warto skierować się w stronę cieśniny i wybrzeża. Odnaleźć tam można przede wszystkim przepiękny widok na most Oresund i całą cieśninę oraz wiele interesujących miejsc.

Most Oesund powstał przy współpracy szwedzko – duńskiej i łączy Malmo z Kopenhagą. Jest to bardzo ciekawa konstrukcja o długości prawie 8km. Most został oficjalnie otworzony w połowie 2000 roku. Most nad Sundem jest najdłuższym mostem na świecie, który łączy dwa państwa. Mając chwilę wolnego czasu warto wsiąść do pociągu, aby po krótkiej podróży znaleźć się w Kopenhadze.

Jednym ze znanych punktów jest rozpoznawany w całej Europie skatepark Stapelbaddsparken. Stanowi on punkt docelowy dla wszystkich, którzy kochają deskorolkę.

Tuż obok znajduje się również najwyższy budynek w Szwecji – wieżowiec Turning Torso. Ten nowoczesny budynek ulokowany w  dzielnicy Vastra Hamnenma ma 190m wysokości i zaprojektowany został przez architekta Santiago Calatrava. Budowla składa się z 9 skręconych sześcianów oraz 54 pięter. Obecnie w Turning Torso mieści się prawie 150 mieszkań o bardzo różnym metrażu.

wieżowiec Turning Torso

wieżowiec Turning Torso

Wybrzeże to to przede wszystkim Ribersborg, czyli piaszczysta plaża zwana europejską Copacabaną. Jest to plaża z wieloletnią tradycją, uwielbiana również przez fanów sportów wodnych.

Generalnie Malmo posiada pięć, dość ciekawych plaż – wszystkie ulokowane są na brzegu cieśniny Oresund. Oprócz Ribersborg warto zobaczyć również:

  • Sibbarp – plaża trawiasta
  • Scaniabadet – ze względu na głęboką wodę polecana jest tylko doświadczonym pływakom
  • Djuphavsbadet
  • Klagshamn

Ciekawym miejscem jest również molo Kallbadhuset. W budynku mieści się łaźnia parowa i kawiarnia z bardzo interesującym widokiem.


Komunikacja w Malmo

Malmo zwiedzać można na wiele sposobów. Aby zobaczyć miasto z perspektywy miejskich kanałów, można skorzystać z oferty Stromma Sightseeing. Wycieczka prowadzi przez parki i kanały, podczas której przewodnik opowiada najciekawsze historie związane z miastem. Malmo to miasto przyjazne dla rowerzystów, miasto posiada ścieżki rowerowe o łącznej długości ponad czterystu kilometrów, tworzące niezwykle spójny i stale rozbudowywany system tras. Oczywiście nie wszyscy muszą przemieszczać się na rowerze. Korzystając z komunikacji miejskiej należy pamiętać, że:

  • transport jest bardzo rozbudowany
  • informacje o rozkładach można znaleźć na: www.skanetrafiken.se
  • w zielonych autobusach nie można płacić gotówką
  • bilet można kupić za pomocą specjalnej aplikacji – szczegóły na: www.skanetrafiken.se
  • można kupić bilet kilkudniowy (1 lub 3 dni)
  • bilet jednorazowy można kupić w tzw. Tourist Office

Zobacz także: Komunikacja w Malmo, czyli jak poruszać się po mieście.

Inna forma przemieszczania się to zamówienie taksówki, ale przejazd jest stosunkowo drogi. Rekomendowane korporacje to:

Komunikacja w Malmo

Komunikacja w Malmo | eprzewodnik.com

Wynajem samochodu

Inna opcja to wynajem samochodu. Szczegółowych informacji o opłatach i warunkach wynajmu można szukać między innymi na stronie Rentalcars.com.

Hotele w Malmo

Malmo słynie z zrównoważonej turystyki. Wiele hoteli ma certyfikaty ekologiczne. Ceny noclegów są niższe niż w innych skandynawskich miastach. W hostelach lub prywatnych mieszkaniach nocleg zarezerwować można już od 200 zł za dobę. Od 350 – 400 zł rozpoczynają się noclegi w hotelach, często ze śniadaniem w cenie. Najczęściej śniadania są w formie bogatego bufetu, obejmującego m.in. produkty ekologiczne. Warto zauważyć, że również restauracje i kawiarnie oferują szeroki wybór ekologicznej żywności. Najwięcej hosteli i hoteli znaleźć można w ścisłym centrum miasta oraz w dzielnicy Norr. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na stronach tj.: Booking.com. Często znaleźć można tam tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój nawet z 60% zniżką.


Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.