Zwiedzanie Nicei to obowiązkowy punkt odkrywania Lazurowego Wybrzeża – ta nieformalna stolica regionu zachwyca urokliwą starówką, widokami, piękną promenadą, plażą i klimatycznym portem.
Jak dostać się do Nicei?
Nicea to jedno z głównych miast Francuskiej Riwiery i można dostać się do niej na kilka sposobów. Jednym z nich jest samolot – z kilku względów najwygodniejsza z opcji. Po pierwsze port lotniczy w Nicei to jedno z największych lotnisk we Francji. Z Polski bezpośrednie połączenia oferuje między innymi LOT i WizzAir, a ceny bywają bardzo przystępne. Po drugie położenie obiektu zachwyca, gdyż odnosi się wrażenie, że start i lądowanie odbywa się na wodzie, a nie na betonowym pasie. Inna opcja to podróż samochodem, w tym przypadku warto kierować się na autostradę A8.
Nicea – dojazd z lotniska
Istnieje kilka sposobów, aby dotrzeć z lotniska do centrum miasta. Jednym z nich są autobusy miejskie, które odjeżdżają sprzed Terminala 1, z przystanku Aeroport Promenade.
Zobacz także: Planowanie podróży >>
Zobacz także: Mapy tras autobusowych >>
Inną opcją są lotniskowe, trochę droższe autobusy ekspresowe mające swoje przystanki przy obydwóch terminalach. Kursują dwie linie – 98 (do centrum miasta) i 99 (do dworca kolejowego).
Zobacz także: Autobus ekspresowy – rozkład jazdy >>
Mając w planach zwiedzanie okolicznych miejscowości warto już na lotnisku wypożyczyć auto. Pomimo tego, że sporo jest punktów wynajmu to w trakcie sezonu bywają problemy z wypożyczeniem samochodu. Najłatwiej zarezerwować go jeszcze przed wyjazdem, a szczegółowych informacji o warunkach wynajmu szukać można na rentalcars.com.
Hotele w Nicei
Hotele w Nicei nie są tanie, ale ich standard jest z reguły wysoki. Koszty noclegu najczęściej rozpoczynają się od 150 – 300 złotych. Oczywiście w tej cenie oferowane są pokoje o niskim standardzie, daleko od centrum lub w pokoju wieloosobowym. Sporo jest droższych hoteli, oferujący szereg udogodnień i nierzadko przepiękne widoki na miasto. Najwięcej miejsc noclegowych znajduje się w centrum miasta i w okolicach portu, ale najfajniejsze pokoje rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem, szczególnie w szczycie sezonu. Na szczęście baza noclegowa jest różnorodna, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Poszukując hotelu w Nicei warto zapoznać się z bieżącymi ofertami na stronach tj.: booking.com, gdzie pojawiają są tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój z dużą zniżką. Sporo osób szuka też noclegu w okolicznych miejscowościach i dojeżdża do miasta.
Zobacz także: Hotele w Nicei >>
Zobacz także: Hotele na Lazurowym Wybrzeżu >>
Jak poruszać się po Nicei?
Nicea jest dobrze rozwinięta pod względem komunikacyjnym. Łatwo poruszać się nie tylko po mieście, ale również po całym wybrzeżu. Mając do dyspozycji samochód warto wiedzieć, że nie każda uliczka dostępna jest dla ruchu kołowego. Dodatkowo, jak to często bywa w tego typu miejscach parkowanie na ulicy bywa trudne. Można jednak zostawić auto na jednym z dużych parkingów. Chyba najfajniejszym jest parking ulokowanych tuż przy porcie – Parking Port Lympia przy Quai de la Douane. Jego fenomen polega na tym, że wybudowano go … pod wodą. Łatwo go znaleźć, bo na górze cumują duże jachty. Dodatkową atrakcją są szklane podłogi będące jednocześnie sufitem głębokiego parkingu – ale uwaga atrakcja tylko dla ludzi o mocnych nerwach 😉
Inne parkingi w okolicy to: Indigo Park przy Cours Saleya, Parking du Phare przy Place Guynemer oraz Parking Sulzer przy Quai des Etats-Unis 103.
Samo miasto można zwiedzić pieszo lub korzystając z wygodnego systemu rowerów miejskich – Velo Bleu. Stacje rowerowe rozlokowane są w całym mieście i jest ich prawie 200. Aby wypożyczyć jednoślad trzeba się zarejestrować i wykupić abonament, który dostępny jest w kilku wersjach czasowych. Fajne jest to, że pierwsze 30 minut jazdy jest darmowe.
Zobacz także: Velo Bleu – rejestracja online >>
Zobacz także: Velo Bleu – mapka stacji >>
W Nicei funkcjonuje też komunikacja publiczna, na którą składa się ponad 100 linii autobusowych (również nocnych) i linia tramwajowa. Jednorazowy bilet kosztuje 1,5 euro, umożliwia przejazd z przesiadkami w ograniczonym do 74 minut czasie i można go kupić u kierowcy. Dostępne są też karty uprawniające do 10 przejazdów i w tej opcji pojedynczy przejazd kosztuje 1 euro. Jedną kartą może posługiwać się kilka osób. Kupić można również bilet 24-godzinny i 7-dniowy.
Zobacz także: Planowanie podróży >>
Zobacz także: Mapy tras autobusowych >>
Nicea ma sporo połączeń autobusowych z innymi miastami tj. Cannes, Monako, czy Mentony. Ważne, aby pamiętać, że po przekroczeniu granicy miasta nie obowiązują karnety, czy bilety czasowe.
Zobacz także: Monako – zwiedzanie krainy hazardu, luksusu i Formuły 1 >>
Zobacz także: Cannes – atrakcje europejskiej stolicy filmu >>
Zwiedzanie Nicei – zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca
Stare Miasto
Stare Miasto w Nicei to jedna z większych atrakcji miasta. Położone jest tuż przy Wzgórzu Zamkowym oraz graniczy z Promenadą Anglików i Promenadą Paillon. Pełne jest wąskich brukowanych uliczek, zabytkowych kamienic, kościołów i placów, sklepów z pamiątkami, galerii lokalnych artystów, restauracji i innych perełek architektury. Zwiedzanie Nicei zacząć można od Placu Massena, centralnego punktu współczesnej Nicei i popularnego miejsca spotkań. Bardzo fajny plac przypominający wielką szachownicę. W oczy od razu rzuca się fontanna z nagim Apollem na środku oraz siedem postaci umieszczonych na wysokich kolumnach, symbolizujących 7 kontynentów. Warto wybrać się tu zarówno w dzień, jak i po zachodzie słońca, gdyż plac jest przepięknie oświetlony i żyje do późnych godzin nocnych.
Niedaleko, przy Cours Saleya znajduje się lokalny targ, na którym w zależności od dnia sprzedawane są starocie, kwiaty, owoce i warzywa. Fajne miejsce na wieczorną kolację, gdyż okolice przeobrażają się w ogromną restaurację pod gołym niebem.
Stare miasto pełne jest pięknych miejsc. Będąc w pobliżu warto zwrócić szczególną uwagę na:
- Genueński Pałac Lascaris – pełniący funcję miejskiego muzeum;
- Operę Niecejską – zaprojektowaną m.in. przez Charlesa Garniera, autora Opery Paryskiej i Opery w Monte Carlo. Przed budynkiem Opery stoi miniatura Statuy Wolności;
- Pałac Książąt Sabaudii – miejsce, w którym podpisano Traktat Nicejski;
- Kaplicę Miłosierdzia – jej barokowe wnętrza uznawane są za najładniejsze na świecie;
- Katedrę św. Reparaty – patronki Nicei.
Na Starym Mieście warto rozejrzeć się za miejscem, które serwuje Socca, czyli tradycyjny nicejski chleb z ciecierzycy. Nie jest to chyba najsmaczniejsze danie, ale dobrze spróbować tego lokalnego specjału.
Zobacz także: Hotele w Nicei >>
Zobacz także: Hotele na Lazurowym Wybrzeżu >>
Zobacz także: Wynajem samochodu w Nicei >>
Promenada Anglików
Przepiękna, kilometrowa promenada ciągnąca się wzdłuż plaży. Promenada Anglików zawdzięcza swą nazwę … Anglikom Tamtejsi arystokraci pokochali Niceę już w XVIII wieku, gdy linia brzegowa nie była tak rozbudowana, jak ta współczesna. Dla własnego komfortu sfinansowali i wybudowali nadmorską promenadę, z której korzystać można do dziś. Można po niej spacerować, biegać, jeździć na rolkach, czy rowerze. Promenada ma kilka charakterystycznych fragmentów. Gdzieś między Portem, a Starym Miastem znajduje się przyjemny taras widokowy. Od strony Wzgórza Zamkowego z kolei wyłania się ogromny napis „I love Nice”, zdobiący wiele pamiątkowych zdjęć. Wzdłuż promenady zobaczyć można również kopie obrazów ukazujących Promenadę Anglików w pracach francuskich malarzy oraz pomnik przedstawiający wielkie, przekrzywione, niebieskie krzesło, symbolizujące dawne nicejskie ławeczki. Promenada jest także miejscem organizacji licznych imprez i wydarzeń. Na pewno jest jednym z bardziej charakterystycznych miejsc na mapie miasta. W okolicach znajdują się okazałe parki, muzea, plaże i oczywiście drogie hotele i luksusowe kasyna. Jednym z fajniejszych miejsc są Ogrody Alberta I – spory park z fontannami, niewielkim amfiteatrem i charakterystyczną karuzelą.
Wzgórze Zamkowe
Wzgórze Zamkowe to na pewno obowiązkowy punkt każdego wyjazdu – rozpościera się z niego genialny widok na miasto. Na czubek można się wdrapać pokonując wąską ścieżkę, wejść po stromych schodach lub skorzystać z darmowej windy poruszającej się w skale, zbudowanej w miejscu dawnej studni zaopatrującej zamek w wodę – wejście znajduje się przy Promenadzie od strony Quai des Etats-Unis. Na górze znaleźć można pozostałości po dawnych fortyfikacjach, ruiny katedry i cmentarza, taras widokowy, sztuczny wodospad zbudowany pod koniec XIX w., liczne ścieżki spacerowe i niewielki plac zabaw. Każdy kto lubi wakacyjne pikniki będzie zachwycony tym miejscem.
Okolice Starego Portu
Schodząc ze Wzgórza Zamkowego warto udać się w okolice Starego Portu, którego właściwa nazwa to Port Lympia. Dawno temu była tu dolina, którą w 1748 r. król Sardynii, Karol Emanuel III kazał przemienić w port. Dziś pełni on kilka funkcji – gwarantuje przyjemne widoki, jest przystanią dla lokalnych rybaków oraz przyjmuje statki wycieczkowe i promy, szczególnie te przybywające z Sardynii lub Korsyki. To tu położony jest wspomniany wcześniej podwodny parking. W okolicy znajduje się niebywałe skupisko antykwariatów i klimatycznych kawiarenek.
W okolicach Starego Portu odnaleźć można również polski akcent tj. bulwar Lecha Wałęsy. Nazwano go tak tuż po wręczeniu byłemu prezydentowi pokojowej nagrody Nobla. Kawałek dalej wyłania się ulica Napoleona Bonaparte i kamienica, w której przez chwilę mieszkał.
Plac Garibaldiego
Zwiedzając Niceę nie można ominąć Placu Garibaldiego, otoczonego kamienicami z charakterystycznymi malowanymi fasadami – przykład rzadko spotykanego malarstwa iluzjonistycznego. Do placu prowadzi wiele dróg, więc łatwo do niego dotrzeć. Fajne miejsce na chwilę odpoczynku, gdyż pobliskie, niezwykle klimatyczne kawiarnie zachęcają do odwiedzenia – m.in. wiekowa Cafe de Turin. Wśród restauracyjek skrywa się przyjemna fontanna i XVIII-wieczny kościół Chapelle du Saint-Sepulcre. Co ciekawe w sobotni wieczór odbywa się msza prowadzona w języku polskim. Pod płytą placu znajdują się pozostałości po XIV-wiecznej fortyfikacji. Odkryto je przez przypadek podczas niedawnych prac remontowych. Podziemną trasę można przejść wraz z przewodnikiem. Tuż obok znajduje się też Muzeum Sztuki Współczesnej MAMAC.
Promenada Paillon
Promenada Paillon swoją nazwę zawdzięcza rzece, która pod nią przepływa. Klimatyczne miejsce, idealne na nieśpieszny spacer. W pobliżu, na wysokiej kolumnie stoi posąg greckiej bogini Nike.
Nicea – zwiedzanie miasta
Dzielnica Cimiez
Jednym z fajniejszych miejsc jest położona na wzgórzu dzielnica Cimiez. Z centrum można tu dojść w pół godziny, kursują również autobusy. Jej głównym punktem jest Park Areny powstały w miejscu dawnego gaju oliwnego. Dziś popularne miejsce wypoczynku i rodzinnych pikników. Na jego terenie znajdują się m.in. ruiny rzymskiej areny, stanowisko archeologiczne z ruinami, czy Muzeum Henri’ego Matisse.
Najciekawszą z atrakcji jest znajdujący się tu Klasztor Franciszkanów. Kompleks klasztorny składa się głównie z kościoła z barokowym, drewnianym ołtarzem i pięknymi freskami, Muzeum Franciszkanów oraz cmentarza, na którym pochowano wielu znanych mieszkańców, m.in. malarzy Henri Matisse’a z żoną, Raoula Dufy, a także noblistę Rogera Martina du Gard. Z pobliskiego ogrodu roztacza się niesamowity widok na miasto.
Zobacz także: Hotele w Nicei >>
Zobacz także: Hotele na Lazurowym Wybrzeżu >>
Zobacz także: Wynajem samochodu w Nicei >>
Park Phoenix
Zwiedzając Niceę warto skierować swe kroki w kierunku Parku Phoenix – szczególnie, gdy podróżuje się z dziećmi. Na terenie kompleksu znajduje się zoo, jezioro, mostki, fontanny, szklana piramida, tropikalny ogród botaniczny, niewielkie oceanarium z rafą koralową i plac zabaw. Za kilka euro można spędzić w parku prawie cały dzień.
Zobacz także: Park Phoenix – szczegóły i praktyczne informacje >>
Wzgórze Mont Boron
Nad miastem góruje też wzgórze Mont Boron. Na czubku znajduje się park i XVI-wieczny fort. Niestety, nie da się wejść do środka, ale i tak warto przybyć w to miejsce, gdyż tuż obok znajduje się punkt widokowy gwarantujący fajny widok na miasto i półwysep Cap Ferrat. Z ciekawostek … właścicielem jednej z okolicznych willi jest Elton John. Na wzgórze dostać można się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską – z Placu Garibaldi odjeżdża autobus nr 14.
Plaże w Nicei
Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje 😉 Nicea to także, albo przede wszystkim kilka kilometrów plaż. Niestety te położone najbliżej miasta są kamieniste. Przedzielone są jednak prywatnymi plażami, pięknie zagospodarowanymi – tanio jednak nie będzie. Chcąc zażyć kąpieli morskiej dobrze jest zabrać specjalne obuwie, ponieważ dno jest dość ostre. Wszelkie niedogodności rekompensuje kolor wody … taki lazurowy 😉 Znacznie ładniejsze plaże leżą poza Niceą. Chyba najfajniejsze są w kierunku Monaco, na przykład w Villefranche-sur-Mer.
Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!
WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.