Ruzomberok – pomysł na weekend na Słowacji

Ruzomberok położony jest na zboczach Wielkiej Fatry – ze względu na dobry dojazd, świetne stoki oraz bliskość basenów termalnych, jeziora i licznych atrakcji z roku na rok zyskuje na popularności.

Ruzomberok

Dojazd z Polski jest dość wygodny. Od przejścia granicznego w Chyżnem do pokonania zostaje około 60 km. Trasę tę przejechać można zarówno płatną autostradą, jak i węższą, ale darmową drogą. Ruzomberok dysponuje dość sporą ilością miejsc noclegowych. Na szczególne polecenie (ze względu na lokalizację i jakość pokoi) zasługuje Fatrapark 2 ApartmentsFatrapark Apartments House 2Studio Helena 5 czy Vila Helena. Dodatkowo w cenę pobytu często wliczona jest karta Liptov Region Card, która uprawnia do zniżek na karnety narciarskie i wstęp do łaźni termalnych, jak również do innych zniżek w regionie. Cena za noc dla dwóch osób to najczęściej 180 – 250 zł. Nocleg dobrze jest zarezerwować z wyprzedzeniem szczególnie w okresie ferii zimowych.


Ruzomberok – Malino Brdo

Ruzomberok – Malino Brdo to bardzo nowoczesny ośrodek narciarski Ski Park, który położony jest około 1 km od centrum miasta. Ośrodek oferuje 8-osobową kolejkę linową, wyciąg krzesełkowy,  2 wyciągi dla mocno zaawansowanych wielbicieli białego szaleństwa i 4 wyciągi orczykowe dla osób początkujących.  Na stoku tym przygotowano kilkanaście tras narciarskich i snowboardowych, a więc każdy znajdzie dogodną dla siebie trasę, również Ci, którzy preferują sporty adrelinowe.  Miłośnicy stylu wolnego na nartach i na snowboardzie mogą się wyszaleć w Snow Parku o długości 200 m z wieloma przeszkodami. Dużą popularnością cieszy się również snowtubing, czyli jazda z górki na dmuchanych gumowych kołach po specjalnie przygotowanej trasie. Ośrodek uzyskał certyfikat FIS, dzięki czemu często organizowane są tu zawody. Malino Brdo to także trasy biegowe i atrakcje dla osób nie jeżdżących. Na terenie kompleksu bez problemu znaleźć można restaurację czy bar. Ciekawą ideą jest Snow Taxi, czyli nocne przejażdżki ratrakiem. Po zakończeniu sezonu zimowego miejsce to jest bardzo popularne wśród osób lubiących ekstremalne zjazdy na rowerze.

Cennik i szczegółowe informacje >>

Baseny termialne

Gino Paradise Besenova Aquapark

Niezależnie od pory roku udać można się do oddalonej o około 10 km miejscowości Beszeniowa. Głównym jej puntem jest Gino Paradise Besenova Aquapark. Kompleks ten położony się na złożach źródeł termalnych, które wypływają z głębin przy temperaturze ponad 60° C. Kąpiel w tej rudo-brązowej wodzie dobrze wpływa na układ oddechowy i ruchowy ruchowy. Stanowi też doskonały relaks po dniu spędzonym na stoku lub po prostu idealną kurację kosmetyczną. Odpocząć można zarówno w basenach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dla dzieci i bardziej aktywnych klientów przygotowano także strefę adrenaliny, rury i zjeżdżalnie. Przed wyjazdem warto sprawdzić bieżącą ofertę ponieważ często dostępne są dodatkowe zniżki czy promocje (np. przy zakupie skipassów).

Szczegóły >>

Jezioro Liptowskie

Będąc w okolicy szczególnie wiosną lub latem, warto zatrzymać się choć na chwilę przy jeziorze liptowskim. Jezioro Liptowskie jest sztucznym zbiornikiem przepływowym, położonym w górnym biegu Runicy. Zbiornik ten ma ciekawą historię, gdyż powstał on poprzez zalanie niewielkiej wioski. Tylko niewielki kościół, a dokładniej jego ruiny zachowały się nad powierzchnią wody w miejscu Havranok. Obecnie akwen został zagospodarowany na potrzeby rekreacyjno-turystyczne. Po zachodniej części zbiornika znajdują się pensjonaty oraz pole namiotowe. Bez problemu poszaleć można na skuterze wodnym, bananie czy rowerku wodnym. Zachodnie brzegi jeziora przechodzą w zbocza o znacznym spadku z licznymi kładkami umożliwiającymi zejście do wody. Wokół jeziora ciągnie się ponad 40 km trasa rowerowa.

Jezioro Liptowskie

Jezioro Liptowskie | eprzewodnik.com

Tatralandia

Tuż obok jeziora znajduje się bardzo znana Tatralandia. Ten bardzo duży i całoroczny park wodny składa się z dwóch części: odkrytej otwartej tylko w sezonie letnim oraz zadaszonej, która funkcjonuje przez cały rok. Miejsce to jest popularne ze względu na wody termalnej, wypływające z głębokości ponad 2500m, o temperaturze prawie 61°C. Woda ta działa leczniczo na układ ruchowy i oddechowy. Jest też świetnym sposobem na relaks. Przed wizytą warto sprawdzić bieżące promocje i aktualny program imprez dodatkowych.

Szczegóły >>

Uzdrowisko Lucky

Uzdrowisko Lucky należy do najstarszych tego typu uzdrowisk na Słowacji, znajduje się 14 km od Ruzomberku – na granicy Orawy i Liptowa. Miejsce to słynie z naturalnych, mineralnych wód leczniczych zalecanych przy leczeniu wielu dolegliwości.

Szczegóły >>


Ruzomberok – atrakcje i ciekawe miejsca

W mieście warto zobaczyć starówkę z licznymi zabytkami takimi jak na przykład Kościoł św. Andrzeja.

Tarzania

Wśród najmłodszych turystów dużą popularnością cieszy się Tarzania, czyli park liniowy. Odważniejsi mogą zjechać na linie nad niewielkim zbiornikiem wodnym.

Spływy kajakowe

W Ruzomberoku, nad rzeką Wag organizowane są spływy kajakowe lub pontonowe. W ciepłe dni cieszą się one bardzo dużą popularnością, gdyż w prosty i niedrogi sposób pozwalają odkryć uroki okolicy z innej niż lądowej perspektywy.

Aquaskipper

W wolnej chwili odkryć można aquaskipper, czyli urządzenie napędzane siłą mięśni, które pozwala na poruszanie się po wodzie. To rzadko spotykane urządzenie o dziwnej konstrukcji potrafi dostarczyć naprawdę dużo zabawy. Wprawione osoby potrafią poruszać się z prędkością nawet 30 km na godzinę. Pół godzinna zabawa poprzedzona rozmową z instruktorem to koszt około 15 euro.

Demianowskie jaskinie

Około 25 km od Ruzomberoka znajdują się domianowskie jaskinie. Jaskinie otwarte są przez cały rok. Wewnątrz znajdują się podziemne jeziora, stalaktyty i stalagmity. Dla zwiedzających udostępniono aż 12 jaskiń, wpisanych na listę dziedzictwa narodowego UNESCO i uznawanych za prawdziwy skarb Słowacji.

Szczegółowy cennik i rozkład wejść >>

Vlkoliniec

Około 5 km od Ruzomberoka znajduje się niewielka wioska Vlkoliniec. Obecnie jest ona rezerwatem architektury drewnianej, wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO. Pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą z 1376 roku. Na terenie rezerwatu zobaczyć można pierwotne wyposażenie drewnianego domu. To co przyciąga turystów w to miejsce to 40 zachowanych w dobrym stanie drewnianych domów, które ulokowane są wzdłuż potoku. Spora część jest wciąż zamieszkała. Do wioski prowadzi wąska i kręta droga, która zapewnia ciekawe widoki. W okolicy nie ma nic typowo komercyjnego. Jest to idealne miejsce na spacer, piknik i niczym nie zakłócony kontakt z przyrodą.

Vlkoliniec

Vlkoliniec | eprzewodnik.com

Salas Krajinka

Salas Krajinka to bardzo ciekawe miejsce nie tylko dla miłośników dobrego jedzenia. Salas Kajinka to założona ponad 30 lat temu hodowla owiec, która obecnie kojarzy się przede wszystkim z pięknymi widokami i dobrym jedzeniem. Na terenie owczarni znajduje się bardzo dobra restauracja, serwująca tradycyjne dania. Atrakcją tej restauracji jest gigantyczne okno z bezpośrednim widokiem na owczarnie z młodymi owieczkami. Rozwiązanie to robi szczególne wrażenie na małych dzieciach. Bardzo często wszystkie stoliki są zajęte, jednak warto chwilę poczekać na wolne miejsce. Tuż obok restauracji znaleźć można szałasy sprzedające wyśmienite sery i dobre pieczywo produkowane w tradycyjny sposób, bez polepszaczy i konserwantów. Obok szałasu znajduje się spory parking.

Szczegółowa oferta >>

Salas Krajinka

Salas Krajinka | eprzewodnik.comSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.