Strasburg – atrakcje i zabytki stolicy Alzacji

Strasburg to zabytkowa stolica Alzacji i jedna ze stolic Europy, w której historia miesza się ze współczesnością – szkieletowe domy i kolorowe mosty kontrastują z nowoczesną architekturą.

Miasto kojarzy się głównie z siedzibą najważniejszych instytucji i słusznie, bo na ulicach co rusz spotkać można polityków w eleganckich garniturach, a ponad głowami wznosi się gmach europejskiego Parlamentu. Na szczęście to nie jedyne atrakcje Strasburga. Ta historyczna, wielokulturowa metropolia skrywa w sobie wiele ciekawych zakamarków. Najbardziej znane jest zabytkowe centrum – Grande Ile – w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, skupiające najważniejsze zabytki stolicy Alzacji.

Hotele w Strasburgu

W Strasburgu bez trudu znaleźć można zarówno dobre hotele, jak i tańsze hostele, pensjonaty, czy małe apartamenty. Mając na uwadze popularność, jaką cieszy się Strasburg nocleg warto rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Ceny rozpoczynają się już od 200 zł za dobę, ale standard w tym przypadku będzie raczej niski. Poszukując hotelu warto spojrzeć na ofertą Booking.com, gdzie znaleźć można ciekawe zniżki.

Zobacz więcej: Hotele w Strasburgu – ceny i lokalizacje >>

Komunikacja w Strasburgu

Najpopularniejszą formą poruszania się po mieście jest korzystanie z ogólnodostępnej komunikacji miejskiej. Najlepiej wybrać tramwaj – nowoczesny, z rozbudowanymi liniami. Uzupełnienie tras zapewniają autobusy, jednak przemieszczanie się w ten sposób jest zdecydowanie wolniejsze. Bilety zakupić można w specjalnych automatach na przystankach lub u kierowcy. Przy częstym korzystaniu warto rozważyć zakup biletu 24-godzinnego.

Zobacz więcej: Rozkłady jazdy >>
Zobacz więcej: Rodzaje i ceny biletów >>
Zobacz więcej: Mapy tras >>

Strasbourg - Straßenbahn - Netzplan

Tramwaje w Strasburgu | Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Strasbourg_-_Straßenbahn_-_Netzplan.png


Jedną z wygodniejszych form poruszania się po mieście jest rower, można go wypożyczyć korzystając z Velhop. Mapka ścieżek dostępna jest w punkcie informacji turystycznej znajdującym się tuż obok katedry.

Planując przy okazji zwiedzanie również innych zakątków Alzacji należy rozważyć wypożyczenie auta. W mieście działa kilka wypożyczalni, ale w szczycie sezonu bywa problem z dostępnością. Najłatwiej zarezerwować auto jeszcze przed wyjazdem, a szczegółowych informacji można szukać na przykład na rentalcars.com.

Trochę historii …

Strasburg to zabytkowe miasto przyklejone do niemieckiej granicy. Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to na wyspie Grand Ile Celtowie założyli jedną ze swoich osad i nazwali ją Wodną Twierdzą. Położenie miasta przy trasie łączącej ważne szlaki handlowe wpłynęło na rozkwit Strasburga. To właśnie od skrzyżowania dróg pochodzi obecna nazwa miasta – Strateburgen, która oznacza Twierdzę Dróg. W przeszłości Strasburg przechodził z rąk do rąk, ale nie zaszkodziło to jego silnej pozycji ekonomicznej i politycznej. Miasto podniosło się nawet po ogromnych zniszczeniach, które były działem aliantów. Odbudowano je, by w 1949 roku stało się siedzibą Rady Europy, której głównym zadaniem miało być połączenie poróżnionego wojną starego kontynentu. Obecnie Strasburg jest jedną z trzech stolic zjednoczonej Europy oraz głównym ośrodkiem gospodarczym i politycznym nie tylko Alzacji, ale także całego kontynentu. Swoje siedziby mają tu m.in. Parlament Europejski, Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka czy Eurokorpus.

Strasburg – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca

Parlament Europejski

W związku z tym, że metropolia kojarzy się głównie z Parlamentem, to właśnie jego gmach stanowi jedną z najważniejszych atrakcji Strasburga. Ten elegancki obiekt udostępniono zwiedzającym, a wstęp jest bezpłatny. Zobaczyć można salę obrad i parlamentarium, dodatkowo dla zorganizowanych grup realizowane są prelekcje na temat codziennej pracy Parlamentu, jej uprawnień i bieżących działań.

Strasburg | Petit France

Strasburg | Petit France

Stare Miasto

Będąc w Strasburgu nie można pominąć Starego Miasta zwanego Grand Ile. To położone na wyspie miejsce wypełnione jest wąskimi uliczkami i klimatycznymi budynkami, będącymi największymi skarbami alzackiej architektury. Wysepka oblana jest z jednej strony odnogą rzeki Ill, z drugiej rowem wypełnionym wodą, zwanym kanałem lub fosą du Faux-Rempart. To właśnie w tej okolicy znajdują się najciekawsze punkty miasta, skupione przy głównych placach miasta tj. Place de la Cathedrale i Place du Caâteau oraz Place Gutenberg i Place du Marche Gayot. Nie sposób ominąć oczywiście Place Kleber – największego placu, który na przestrzeni lat wymieszał dawną tradycję ze współczesną komercją. Bez problemu znaleźć można nie tylko sklepy z tradycyjnymi wyrobami, ale również ekskluzywne butiki znanych marek. Placu strzeże zaprojektowany przez Philppe’a Grassa pomnik Klebera, zasłużonego generała, którego szczątki spoczywają pod posągiem. Całość dopełnia osiemnastowieczny Pałac Aubette, pełniący w przeszłości funkcję wojskową. Na uwagę zasługuje też Place Broglie, na którym każdego roku organizowany jest obchodzony od XVI wieku jarmark bożonarodzeniowy. Na wyspie jest też kilka innych kościołów, zaliczanych do ważniejszych zabytków Strasburga. Warto skierować swe kroki w kierunku Saint Pierre le Jeune, Saint Pierre le Vieux, Saint Thomas, Saint Etienne i Temple Neuf.

Kolejnym ciekawym punktem jest osiemnastowieczny Pałac Rohan. Obecnie w budynku mieszczą się trzy muzea: Muzeum Archeologiczne ukazujące najwcześniejsze dzieje miasta, Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Muzeum Sztuk Pięknych z bogatą kolekcją dzieł datowanych na XIV – XIX wiek.


Katedra Notre Dame

Dominującą budowlą jest monumentalna, gotycka katedra Notre-Dame. Budowę ukończono w połowie XV wieku, wykańczając bogatymi zdobieniami w postaci niezliczonej ilości rzeźbionych figur oraz asymetryczną fasadą z wieżą sięgającą 142 m. Początkowo projektowano ją w stylu romańskim, z czasem stała się budowlą gotycką, by finalnie zachwycać mieszanką wielu stylów. W miejsce to warto udać się więcej niż jeden raz, gdyż piaskowiec, z którego jest zbudowana, zmienia swoją kolorystykę w zależności od pory dnia i pogody. Na uwagę zasługuje też renesansowy zegar astronomiczny – pokazuje nie tylko dokładną godzinę z dniami tygodnia, ale też fazy księżyca i znaki zodiaku, misternie zaprojektowana ambona i filar anielski – przedstawiający w nietypowy sposób scenę sądu ostatecznego, romańska krypta, zdobiony prospekt organowy oraz wypełniające okna witraże. Wśród wielu portretów dostrzec można m.in. wizerunek Mikołaja Kopernika.

Ponts Couverts Strasburg

Strasburg | Ponts Couverts

Dzielnica Petite France

Nieopodal znajduje się dzielnica Petite France – przepiękne serce miasta. Trudno uwierzyć, że to niesamowite miejsce było całkowicie zniszczone w czasie II wojny światowej. Na szczęście po latach odbudowy odzyskało dawny klimat i wciąż zachwyca. Charakteryzuje się rzadko spotykaną zabudową, wykonaną na bazie białych i kolorowych konstrukcji szkieletowych, otoczoną kanałami. Wielobarwne domy odbijają się w tafli wody tworząc przyjemny obrazek.

Koniecznie zobaczyć trzeba okolice Maison des Tanneurs, czyli dawnej siedziby cechu garbarzy, stojącej przy placu znanym jako Place Benjamin Zix. Ciekawą pamiątką będzie również zdjęcie wykonane na tle Pont Couverts charakteryzującego się zadaszeniem i masywnymi wieżami z XIII wieku.Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.