Wenecja zabytki, widoki i ciekawe miejsca

Wenecja zabytki? Tak, gdyż Wenecja to nie tylko Kanał Grande, ale także szereg wartych zobaczenia miejsc, w szczególności takich jak: Bazylika Św. Marka, Pałac Dożów, Most Westchnień, Dzwonnica św. Marka czy Most Rialto.

Wenecja zabytki

Plac Św. Marka

Plac Św. Marka to najbardziej znany punkt Wenecji, znajdujący się w najstarszej części miasta. Wiele osób twierdzi, że jest najładniejszym placem Europy, szczególnie letnim wieczorem, gdy otaczające plac zabytki w połączeniu z oświetleniem, koncertami na żywo i kawiarnianym charakterem tworzą niepowtarzalny klimat. Plac ten często zalewa woda, ale dzięki ustawionym ścieżkom nie przeszkadza to w zwiedzaniu. Historia Placu Św. Marka sięga IX wieku, gdy w pobliżu placu zbudowano Bazylikę Św. Marka. Pierwotnie był to mały obszar, otaczający Bazyliką. Plac został powiększony do dzisiejszych rozmiarów dopiero trzysta lat później na skutek spotkania papieża Aleksandra III i cesarza Fryderyka I Barbarossy. Obecnie na placu tym znajduje się Pałac Dożów, wspomniana Bazylika Św. Marka, wieża zegarowa, dzwonnica św. Marka oraz tzw. skrzydła Napoleona.

Bazylika Św. Marka

Bazylika św. Marka, wybudowana została około 1000 lat temu i od tego czasu zarówno fasada, jak i bryła Bazyliki była wielokrotnie przebudowywana. Znajdują się w niej szczątki patrona miasta św. Marka Ewangelisty, złożone w Bazylice przez kupców weneckich w 828 roku z Aleksandrii w Egipcie. W Bazylice mieszczą się dzieła sztuki wschodniej, które kolekcjonowane były w tym miejscu przez setki lat. Jego wnętrze zachwyca turystów, a znajdujące się w środku elementy Bazyliki zachwycają pięknem i szczegółami wykonania. Najbardziej znany jest Złoty Ołtarz wykonany w 976 roku w Konstantynopolu, którego każda część zawiera 1300 pereł, 300 szmaragdów, 300 szafirów, 400 granatów i 15 rubinów. Kolejne elementy to krucyfiks Capitello del Crocifisso, marmurowe kolumny ze złotymi wykończeniami oraz mozaiki położone na posadzce, kopułach i sklepieniu. Finalnie mozaiką pokryto ponad 4000 m2 powierzchni Bazyliki.






Pałac Dożów

Jednym z zabytków Wenecji jest Pałac Dożów, często nazywany perłą architektury Wenecji. Pełnił w przeszłości bardzo ważne role w mieście. To właśnie to miejsce było rezydencją dożów, siedzibą kolejnych władców, rządów i sądu. Pałac zbudowany w stylu weneckiego gotyku, z licznymi łukami. Największą atrakcją są Złote Schody, Sala Wielkiej Rady i Schody Gigantów. Obecnie Pałac Dożów to trzypiętrowy pałac z renesansowym dziedzińcem, arkadowymi loggiami i ścianami pokrytymi płytami z dwukolorowego kamienia. Jedna strona Pałacu połączona jest z Mostem Westchnień.

Most Westchnień

Most Westchnień to most łączący Pałac Dożów, a konkretnie jego I piętro, z drogą prowadzącą do więzienia, które funkcjonowało do drugiej połowy XVI wieku. Most ten znajduje się nad Kanałem Pałacowym i jest to jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych mostów w świecie. Zaprojektowany został przez Antoniego Contino, a jego budowę zakończono na początku 1614 roku. Wewnątrz mostu znajdują się dwa oddzielone od siebie korytarze. Most wziął swoją nazwę od westchnień skazańców, którzy drogą tą prowadzeni byli do swoich celi, które znajdowały się w zimnych i wąskich podziemnych tunelach. Obecnie most ma inną symbolikę. Romantyczna legenda głosi, że zakochane pary całujące się na moście, wkrótce zawrą związek małżeński.

Wieża zegarowa

Wieża ta znajduje się na Placu św. Marka, z lewej strony placu, w pobliżu Bazyliki. Zaprojektował ją Mauro Codussi. Środkowa część wieży wybudowana została w latach 1496-1499, natomiast dwie boczne wzniesiono w 1506 roku. Na szczycie wieży umieszczono dwa wykonane z brązu posągi Maurów uderzających w dzwon, wybijających pełną godzinę. Pokazuje ona nie tylko godziny, ale także pory roku oraz fazy księżyca i znaki zodiaku, składające się na kalendarz słoneczny.

Dzwonnica św. Marka

Z punktów niesakralnych, których ominąć nie można, należy wymienić Dzwonnicę św. Marka. Dzwonnica ta to najwyższa budowla w mieście i ma 98,6 m. W przeszłości była nie tylko dzwonnicą, ale także latarnią morską, wiatrowskazem oraz wieżą strzelniczą. Obecnie służy jako atrakcja turystyczna. W związku z pożarami, trzęsieniem ziemi i uderzeniem pioruna, dzwonnica przeszła wiele remontów, pozostając jednak w niezmienionej formie. Z dzwonnicy roztacza się wspaniały widok na cały plac św. Marka, Bazylikę św. Marka i pałac Dożów. Ciekawe jest to, że z dzwonnicy nie widać licznych w Wenecji kanałów, a jedynie najpiękniejsze budynki.

Most Rialto

Most Rialto to najstarszy most wenecki wznoszący się nad Kanałem Grande i jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Wenecji. Obecna kamienna wersja mostu pochodzi z 1592 i powstała jako dzieło Antonia da Ponte. Niejednego turystę zachwyca jego wielkość: długość – 48m, szerokość – 22m, dodatkowo most opiera się na jednym luku, który wznosi się ponad 7 m. nad poziom wody. Na moście tym dobudowano podwyższenie, które dziś stanowi miejsce pod sklepiki z pamiątkami, kramy i inne. W przeszłości również most był centrum weneckiego handlu, gdzie zakupić można było złoto, jedwabne tkaniny czy przyprawy, pełnił także funkcję finansowego centrum Wenecji. Z mostu roztacza się bardzo ładny widok na obie strony Kanału Grande.






Bazylika Santa Maria della Salute

Santa Maria della Salute, usytuowana nad Kanałem Grande tuż obok morskiej komory celnej Dogana di Mare, zaprojektowana przez Baldassare Longhena, została wybudowana jako budowla dziękczynna po zakończeniu epidemii dżumy. Budowa Bazyliki trwała kilkadziesiąt lat, od 1631 roku do 1681 roku. Do budowy Bazyliki wykorzystano biały marmur, nadając jej tym samym typowy barokowy styl. Fasada kościoła ułożona jest w kształcie łuku, a po bokach ośmiokąta umieszczone są kaplice. W Bazylice Santa Maria della Salute odnaleźć można bardzo wartościowe obrazy, wykonane przez Tycjana czy Jacopo Tintoretto. Na uwagę zasługują również schody główne, piękne wejście do budynku, a także biała kopuła Bazyliki.

Kościół San Giorgio Maggiore

Miejsce to powstawało na wyspie San Giorgio w latach 1597 – 1610, pod nadzorem projektanta Andrea Palladio. Kościół wybudowano w formie typowej dla bazyliki, zwrócić uwagę należy na idealne proporcje wnętrza. W Kościele tym znajduje się kilka naw, które zamyka kopuła ulokowana na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu. Na zewnątrz kościoła stoją posągi św. Jerzego, św. Stefana oraz dożów weneckich. W środku kościoła zobaczyć można renesansowe obrazy m.in. Jacopo Tintoretto.

Zabytki w Wenecji to także kościoły, pałace, muzea i liczne galerie.

Kościoły

  • San Moise’ – jeden z najstarszych w Wenecji,
  • Santa Maria Gloriosa dei Frari – znajduje się przy Calle del Magazzen. Ten duży kompleks klasztorny uznaje się za najładniejszy gotycki obiekt sakralny w mieście.
  • San Zaccarías – ten znajdujący się w dzielnicy de Castello kościół łączy ze sobą cechy stylu gotycki z elementami renesansowymi,
  • Del Carmine – położony dzielnicy Dorsoduro. Jego mury zawierają cechy gotyckie i bizantyjskie,
  • Del Redentore – wybudowano go chcąc uczcić koniec zarazy z XVI wieku,
  • Madonna dell’Orto – miejsce pochówku Tintoretto,
  • San Giovanni in Bragora – miejsce, w którym organistą był Vivaldi,
  • San Giovanni e Paolo – najstarszy kościół w Wenecji,
  • San Sebastiano – zrujnowany i rzadko otwierany z bogatym wnętrzem,
  • Santo Stefano – bogato zdobiony kościół,

Pałace

  • Ca’ Pesaro – bardzo ciekawy pałac należący do rodziny Pesaro,
  • Ca’ d’Oro – położony w dzielnicy Cannaregio, nad Kanałem Grande prezentuje płótna, ferski i rzeźby,
  • Ca’ Rezzonico – stworzony w stylu barokowym, według projektu Baldessarre Longhena. Dziś w pałacu znajduje się Muzeum Sztuki Weneckiej XVIII wieku,
  • Pałac Grassi – duży, okazały, zorganizowano w nim kasyno,
  • Pałac Venier dei Leoni – w pałacu znajduje się muzeum Fundacji Solomona Guggenheima,
  • Pałac Mocenigo – bogate złocenia, obrazy, meble, żyrandole ze szkła,

Muzea i galerie

  • Accademia – największa galeria ze zbiorami sztuki weneckiej,
  • Muzeum Guggenheim – położone przy Palazzo Venier dei Leoni, skupiające dzieła współczesnych artystów,
  • Muzeum Correr – znajduje się w skrzydle napoleońskim na Placu Św. Marka i prezentuje kolekcję obrazów, broni, monet i starodruków,
  • Muzeum morskie – bardzo duże zbiory o tematyce morskiej.

Do wszystkich tych miejsc dotrzeć można tramwajem wodnym lub pieszo.

Tramwaje wodne >>
Tramwaje wodne >>
Przewóz motorówkami >>

Komunikacja miejska (ATVO) >>
Komunikacja miejska (ACTV) >>



Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com




Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.