Werona – zwiedzanie miasta Romea i Julii

Werona jest niewielkim, romantycznym miastem, pełnym krętych uliczek, pięknych placów, mostów i zabytków. Swoją popularność zawdzięcza sztuce Williama Szekspira – Romeo i Julia.

Werona to miasto leżące w północno-wschodniej części Włoch, niedaleko jeziora Garda. Znajduje się na liście światowego Dziedzictwa UNESCO i przez wielu uważane jest za jedno z ładniejszych włoskich miast. Zakochane pary uwielbiają spacer wśród malowniczych uliczek.

Werona zwiedzanie

Zwiedzanie Werony najczęściej rozpoczyna się od głównego placu, jakim jest Piazza delle Erbe (Plac Ziół) – jednego z najładniejszych i najbardziej klimatycznych miejsc w Weronie. Piazza delle Erbe jest najstarszym placem w mieście, położonym w miejscu dawnego Forum Romanum. Plac zdobi barokowy Palazzo Maffei z posągami greckich bogów, datowany na XVI wiek. Obok wznosi się wysoka wieża zegarowa, na którą można się dostać zarówno schodami, jak i windą. Z góry rozciąga się niesamowity widok na miasto. W centralnym placu punkcie znajduje się fontanna Madonna Verona, zbudowana z fragmentów term pamiętających czasy Cesarstwa Rzymskiego. Do Piazza delle Erbe przyklejone są piękne XIV wieczne i renesansowe budowle, u podnóża których odbywa się targ, gdzie sprzedają lokalne wyroby, owoce i przekąski, które można zabrać w dalszą podróż. Tuż obok znajduje się słynny dom Julii – należy iść za strzałkami w kierunku via Capelli 23 i Casa di Giuletta.

Pod domem Julii ustawiają się długie kolejki chętnych do zrobienia zdjęcia i dotknięcia posągu, który stoi przed budynkiem. Wchodząc na dziedziniec mija się ścianę zapisaną miłosnymi wyznaniami ludzi z całego świata. W centralnym punkcie dziedzińca stoi posąg Julii wykonany z brązu. Nie powinna dziwić długa kolejka, gdyż podobno dotknięcie prawej piersi Julii zapewnia szczęście w miłości lub przynajmniej gorący romans. Powyżej ukazuje się słynny balkon, który oprócz historii nie wyróżnia się niczym szczególnym. Bardziej wytrwali mogą wejść do środka. Zwiedzając dom można wejść na balkon, który według książki był punktem spotkań Romeo i Julii. Jest to niestety tylko literacka fikcja, gdyż balkon został dobudowany dopiero w 1935 roku, a konkretnie przeniesiono go z innej kamienicy. :) Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, ale wejście do domu kosztuje kilka euro. W środku zobaczyć można oryginalnie zachowane kominki, ręcznie malowane ściany i oczywiście balkon. Warto przyjechać tu 17 września, aby wziąć udział w hucznie obchodzonych urodzinach Julii.

Zobacz także: Hotele w Weronie – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Udając się dalej na północny-wschód od Piazza delle Erbe, dotrzeć można do kościoła św. Anastazji. Jest to najważniejszy gotycki zabytek sakralny w mieście. Z zewnątrz nie prezentuje się wyjątkowo okazale, ale wnętrza skrywają wyjątkowe dekoracje.

Jednym z ładniejszych miejsc jest Piazza Bra – największy plac w mieście. Aby na niego wejść należy minąć wielką bramę I Portoni della Bra, która w przeszłości była częścią miejskich murów. Tuż obok, po prawej stronie, wznosi się pięciokątna wieża – Torre Pentagona i neoklasycystyczny Palazzo Barbieri. Przy placu znajduje się wiele kawiarni, które kuszą prawdziwym włoskim espresso.

Będąc na Piazza Bra nie sposób przegapić Arena di Verona, jednego z największych rzymskich amfiteatrów – nie tylko we Włoszech, ale również na świecie – które przetrwały do dzisiejszych czasów. W starożytności w amfiteatrze odbywały się walki zwierząt, zapasy i pokazy walk gladiatorów. Budowlę wzniesiono ok. 40 r. n.e., kiedy cesarzem został Klaudiusz, czyli jest starsza od Koloseum. Ten imponujący budynek został lekko zniszczony przez trzęsienie ziemi w XII wieku, które uszkodziło jego trzecie piętro. Arena zachwyca nie tylko swoją wielkością, ale także dobrze zachowanymi galeriami o strzelistych łukach i marmurowymi rzędami schodów pełniących rolę siedzisk. Samo zwiedzanie zajmuje trochę czasu. Obecnie w arenie odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Bardzo znanym wydarzeniem jest coroczny, liryczny festiwal operowy, podczas którego wystąpiły już takie sławy, jak Maria Callas, L. Pavarotti czy J. Carreras. Bilety można kupić od kilkunastu euro.

Werona amfiteatr

Werona amfiteatr

W okolicy znajduje się także jeden z najstarszych, kamiennych mostów – Ponte Pietra.

Ciekawym miejscem jest również góra św. Piotra. Na wzgórze prowadzą między innymi strome schody, które warto pokonać, aby spojrzeń na piękną panoramę miasta. Na szczycie znajduje się restauracja.

Kolejnym ważnym punktem do zwiedzenia w Weronie jest Castelvecchio – pięknie zachowany zamek, który w średniowieczu był siedzibą rodu Scaglierich. Do zamku przynależy most o tej samej nazwie (Ponte Castelvecchio) położony nad rzeką Adygą. Dziś mieści się tu Civico Museo d’Arte, czyli Muzeum Sztuki skrywające eksponaty sztuki włoskiej i europejskiej. W kilkudziesięciu salach wystawowych zobaczyć można dzieła malarstwa, rzeźby, broń antyczną, ceramikę, wystawę dzwonów miejskich, piękne mozaiki, rzeźby z brązu oraz znaleziska archeologiczne z Werony i okolic.

Mając chwilę czasu warto wybrać się w kierunki pobliskiego jeziora Garda, otoczonego pięknymi, klimatycznymi miasteczkami.

Zobacz także: Jezioro Garda >>
Zobacz także: Hotele w Weronie – ceny i najlepsze lokalizacje >>

Kilka faktów o Weronie:

  • prawdziwa akcja Romea i Julii nie ma niczego wspólnego z Weroną, a Szekspir nigdy nie odwiedził tego miasta;
  • wszystkie romantyczne akcenty pochodzą z XX wieku;
  • słynny balkon dobudowano dopiero w 1935 roku;
  • zwaśnione rody Capuletich i Motecchich istniały naprawdę;
  • Werona była inspiracją do nakręcenia komedii romantycznej „Listy do Julii”.


Komunikacja miejska w Weronie

W Weronie dostępne są bilety uprawniające do jednorazowego przejazdu oraz takie, które pozwalają na przesiadkę w ramach określonego czasu. Bilety można kupić zarówno w wyznaczonych punktach, jak i w autobusie. Informacji o dostępnych trasach i godzinach odjazdu szukać należy na stronach operatora – ATV.

Planując poruszanie się po Weronie należy wziąć pod uwagę, że nie jest to duże miasto, czyli w wiele miejsc można dojść pieszo.

Verona Card

Osoby, które chcą zwiedzić Weronę powinny rozważyć zakup Verona Card – karty typy city pass – która daje realne oszczędności. Karta gwarantuje zniżki lub bezpłatne wejścia do wybranych miejsc. Jest ona również biletem pozwalającym korzystać z komunikacji miejskiej. Miasto przygotowało dwa rodzaje kart, różniących się czasem, w którym można korzystać z zalet tego rozwiązania. Kartę można kupić w kasach zabytków, które ją honorują, w sklepach typu tabaccheria oraz w punkcie informacji turystycznej – Piazza Bra 1. Więcej praktycznych informacji można znaleźć na: http://www.veronacard.it

Hotele w Weronie

W Weronie i najbliższej okolicy znaleźć można sporo hosteli i hoteli, które oferują różny standard. Planując wyjazd należy pamiętać, że są okresy, w których Werona cieszy cię zwiększoną popularnością. W trakcie festiwalu operowego do miasta zjeżdża większa liczba osób, więc miejsca noclegowe znacząco się kurczą. Również w okresie letnim przybywa do miasta sporo osób, które często traktują Weronę, jako bazę wypadową nad jezioro Garda. Warto wtedy rezerwować nocleg z wyprzedzeniem. Poszukując noclegu warto przeglądać serwisy takie jak Booking.com, gdzie często znaleźć można tzw. oferty dnia, które pozwalają zarezerwować pokój ze sporą zniżką.

Zobacz także: Hotele w Weronie – ceny i najlepsze lokalizacje >>
Zobacz także: Jezioro Garda >>
Zobacz także: Hotele nad Jeziorem Garda – ceny i najlepsze lokalizacje >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.