Wyspa Naksos – plaże i atrakcje marmurowej wyspy

Wyspa Naksos to dziewiczy teren pełen atrakcji, piaszczystych plaż, klimatycznych zatoczek, śladów historii i zapierających dech w piersiach widoków. 

Naksos nie jest tak popularna, jak Santorini czy Mykonos. Próżno szukać tu wielkich kurortów, głośnych hoteli i wszechobecnych tłumów. Wygrywa ciszą i spokojem. Można fajnie spędzić czas odkrywając cykladzkie wioski, zwiedzając kolorowe wąwozy porośnięte oleandrami, podziwiając górzysty krajobraz czy poszukując lokalnych restauracji rozrzuconych po wyspie, by spróbować tradycyjnych wyrobów.

Wyspa Naksos znana jest z mitologii greckiej jako miejsce zaślubin Ariadny i Dionizosa.

Jak dotrzeć na wyspę Naksos?

Chcąc spędzić czas na wyspie można rozejrzeć się za zorganizowaną wycieczką. Sporo biur podróży ma Naksos w swoich prospektach, ale chyba Grecos i Itaka mają najbardziej rozbudowaną ofertę.

Można też dotrzeć na własną rękę. Mając taki plan najlepiej jest kupić bilet do Aten, a następnie przesiąść się i polecieć dalej na wyspę Naksos. Lot jest bardzo krótki i trwa zaledwie 20 minut. Najczęściej kierunek ten obsługują linie Olympic Airlines. Lotnisko na wyspie jest urocze 😉 Jest tak malutkie, że da się je w całości objąć wzrokiem.

Przed lotniskiem znajduje się niewielki postój taksówek, więc nie ma problemu, by dostać się w głąb wyspy. Bardzo popularną formą transportu jest też transfer zapewniany przez hotel, warto zwrócić na to uwagę przy rezerwacji pokoju. Skorzystać można również z komunikacji miejskiej, przystanek znajduje tuż obok wyjścia.

Zobacz więcej: Rozkład jazdy lokalnych autobusów >>

Inną opcją dotarcia na wyspę jest pokonanie trasy drogą morską. Z portu w Pireusie, do którego da się dojechać bezpośrednio z lotniska w Atenach, odpływają promy. W zależności od wybranej opcji podróż trwa zazwyczaj od 3 do 5 godzin i kosztuje  w granicach 30 – 50 euro.

Zobacz więcej: Rozkład promów >>

Hotele na wyspie Naksos

Wyspa Naksos nie jest najpopularniejszą destynacją, ale jest dość dobrze przygotowana na przyjecie turystów. Posiada bardzo różnorodne zaplecze hotelowe, a ceny za nocleg nie są wygórowane. Pokój wynająć można już od 120 zł za dobę. Oczywiście te o wysokim standardzie i położone w fajnej lokalizacji, z udogodnieniami typu basen są sporo droższe. Wybierając się na wyspę w szczycie sezonu warto ze sporym wyprzedzeniem rezerwować pokój, gdyż najlepsze szybko stają się niedostępne. Ofert szukać można np. na booking.com.


Jak poruszać się po wyspie Naksos?

Chcąc odkryć całą wyspę najlepiej jest wynająć samochód – drogi są w dobrym stanie i raczej nie ma problemów z parkowaniem. W większych miasteczkach znajdują się punkty wynajmu, również w recepcji hotelu znaleźć można niezbędne informacje, jednak w trakcie sezonu bywają problemy z wypożyczeniem samochodu. Najłatwiej zarezerwować auto jeszcze przed wyjazdem, a szczegółowych informacji można szukać na przykład na rentalcars.com. Ciekawą opcją jest również skuter, ale należy mieć odpowiednie prawo jazdy.

Inną opcją jest komunikacja publiczna, która pozwala na tanie poruszanie się po wyspie, ale wiąże się z kilkoma niedogodnościami. Autobusy kursują tylko na nielicznych trasach w związku z czym dojazd do plaż, wąwozów i przepięknych punktów widokowych jest mocno utrudniony. Jeżdżą rzadko i przeważnie tylko między większymi miejscowościami. Niestety często nie ma rozkładów jazdy na przystankach, co oznacza, że trzeba się przygotować do tej formy poruszania się po Naksos, aby nie tracić czasu stojąc godzinami na przystankach.

Zobacz więcej: Rozkład jazdy lokalnych autobusów >>
Zobacz więcej: Wynajem samochodów na Naksos >>
Zobacz więcej: Hotele na Naxos >>

Wyspa Naksos – atrakcje

Chora – miasto i port

Chora to największe miasto i główny port na wyspie. Nadbrzeże otacza przyjemna promenada, od której odchodzą małe, podobne do siebie uliczki. Prowadzą one między białymi domkami z kolorowymi okiennicami, w których odkryć można niewielkie sklepiki z lokalnym rękodziełem i klimatyczne knajpki. Będąc w mieście warto zajrzeć w okolice XIII-wiecznego weneckiego zamku. Na jednym z tarasów mieści się kawiarnia założona w 1739 roku.

Z portu wypływają statki w kierunku sąsiednich wysp i jachty na pokładzie których organizowane są wycieczki wokół Naksos.

Wyspa Naksos | Chora

Wyspa Naksos | Chora

Najbardziej znanym punktem Chory jest starożytna Portara – masywna marmurowa brama, stanowiąca pozostałość po antycznej świątyni Apollina z VI w p.n.e., której budowy nigdy nie ukończono.

Portara – największa atrakcja wyspy Naksos

Wspomniana Portara to pewnego rodzaju symbol Naksos i miejsce, które trzeba zobaczyć. Brama usytuowana jest na niewielkim cyplu, mitologicznym miejscu narodzin Apolla i jego siostry Artemidy. Wspinaczka na Portarę wcale nie jest taka prosta, należy zabrać wygodne obuwie i nastawić się na spacer po wydeptanej, krętej ścieżce, pełnej wystających kamieni. Ze względu na położenie warto zajrzeć tu o wschodzie lub o zachodzie słońca. Przemieszczające się słońce wchodzi w środek bramy, by w naturalny sposób potęgować niesamowity widok.

Zobacz więcej: Hotele na Naxos >>

Wyspa Naksos | Portara

Wyspa Naksos | Portara

W głąb wyspy Naksos

Chcąc odpocząć od plażowania warto wybrać się w głąb wyspy, a konkretnie w region zwany Tragarea. W okolicy zobaczyć można tradycyjne wioski otoczone zielonym krajobrazem. W większości składają się one tylko z kilku wybrukowanych uliczek, przy których stoją białe domy ozdobione kolorowymi kwiatami. Najfajniejsze to:

 • Apiranthos – tradycyjna wioska, charakteryzująca się tym, że praktycznie wszędzie dostrzec można marmurowe elementy – na domach, schodach, chodnikach. Miasteczko nosi wyraźne ślady wpływów kreteńskich, gdyż rdzenni mieszkańcy to głównie przybysze z Krety. Będąc w pobliżu warto spojrzeć na dwie weneckie budowle oraz kościół z charakterystyczną dzwonnicą. To jednak nie koniec atrakcji, gdyż w Apiranthos mieści się słynna tawerna Leftheri, która serwuje pyszne, lokalne dania. Osoby lubiące piesze wycieczki zainteresuje fakt, że w Apiranthos rozpoczyna się malownicza trasa, prowadząca przez górskie tereny;
 • Filoti – malutka mieścina, w której czas zatrzymał się dawno temu. Brukowane uliczki, stare domy otulone girlandami z kwiatów to typowy widok w tej okolicy. Na obrzeżach produkuje się słynne sery, ale próżno szukać ich standardowych sklepach;
 • Melanes – wioska ulokowana na zboczu góry, charakteryzująca się niezliczoną ilością schodów – przyda się trochę kondycji 😉 Odpocząć można w słynnej restauracji O Vasilis, która podaje gościom tylko to, co właściciele znajdą w swoim ogrodzie;
 • Halki – dawna stolica, która skrywa w sobie ślady dawnej potęgi.

Zobacz więcej: Hotele na Naxos >>

Wyspa Naksos

Wyspa Naksos

Jaskinia i Góra Zeusa

Na Naksos znajduje się najwyższy szczyt Cyklad, góra Zeusa, zwana też Zas. Może nie imponuje wysokością, ale kryje w swoim zboczu coś fajnego – jaskinię Zeusa. Według mitologii w tej skale ukrywał się mały Zeus przed gniewem swego ojca Kronosa, który chciał go zjeść. Trzeba się trochę wysilić, aby dotrzeć na miejsce, ale widoki rekompensują podjęty trud.

Kouros – marmurowe olbrzymy

Naksos często nazywane jest marmurową wyspą, gdyż na niektórych wzgórzach dostrzec można wielkie marmurowe płaty wydobywane z miejscowych kopalni. Marmur łączy się z wyspą już od starożytności, o czym świadczą kouros, czyli wielkie marmurowe posągi. Na wyspie zobaczyć można dwa – jeden we Flerio, a drugi w Apollonas.

Kopalnie szmaragdów

Nie tylko marmurem wyspa stoi 😉 Naksos słynie też z kopalni szmaragdów, które wydobywane są tu do dziś od niemal dwóch tysięcy lat. Rocznie pozyskuje się prawie 10 tysięcy ton kamienia.

Świątynia Demeter – ciekawostka archeologiczna

Miłośnicy starożytności znajdą coś dla siebie w okolicach wioski Sangri. Znajduje się tam archaiczna świątynia Demeter. Historycy są zdania, że wspomniana budowla została wzniesiona przez tych samych budowniczych, co słynny ateński Partenon na Akropolu.


Wyspa Naksos | Świątynia Demeter

Wyspa Naksos | Świątynia Demeter

Najładniejsze plaże Naksos

Wyspa Naksos to raj dla wszystkich miłośników plażowania. Plaże są zazwyczaj mało oblegane, szerokie i piaszczyste. Najładniejsze plaże na Naksos to:

 • Agios Prokopios – bardzo ładna plaża ukryta wśród klimatycznych tawern i knajpek. Długa na 1,5 km, piaszczysta, otoczona turkusową, przejrzystą wodą. Spokojne miejsce, które trzeba odwiedzić choć raz;
 • Agia Anna – położona tuż obok Agios Prokopios. Przyjemna, dobrze zorganizowana i wyposażona. Bez problemu wypożyczyć można leżak, czy zjeść obiad w jednej z okolicznych tawern;
 • Mikri Vigla – ukochana przez surferów. Idealny wiatr przyciąga miłośników sportów wodnych;
 • Glyfada – szeroka, piaszczysta i pusta plaża. Nie ma tu rozbudowanego zaplecza, jest za to przyjemny klimat;
 • Moutsuona Beach – malutka i pusta, wokół tylko parę klimatycznych knajpek;
 • Plaka Beach – „filmowa” plaża pokryta eleganckimi łóżkami z baldachimem. Prawdziwa perełka wśród okolicznych plaż;
 • Grotta – fajne miejsce dla osób lubiących pływać w masce. W wodzie dostrzec można zatopione jaskinie i budowle;
 • Pyrgaki – mało popularna i wyludniona plaża. Tuż obok znajduje się bardzo dobra restauracja.

Zobacz więcej: Hotele na Naxos >>

Wyspa Naksos | Plaża Mikri Vigla

Wyspa Naksos | Plaża Mikri Vigla

Całodniowe rejsy z Naksos

Będąc na Naksos warto zobaczyć również wyspę od strony morza. Organizowanych jest sporo rejsów, podczas których można zarówno popływać, jak i zobaczyć kilka perełek niedostępnych od strony lądu. Do najpopularniejszych należą:

 • Rina Cave – uznawana za najpiękniejszą morską jaskinię na wyspie. W lokalnych biurach bez problemu znaleźć można odpowiednią ofertę. Uwaga, jeżeli ktoś się boi nietoperzy to warto dobrze przemyśleć ten wybór 😉
 • Miejscowość Iraklia – pełna antycznych kapliczek, domków z niebieskimi okiennicami oraz dzikich kaktusów;
 • Wyspa Shinoussa – malutka, ale urocza.

Czasami organizowane są całodzienne rejsy, które obejmują wszystkie te miejsca.

Gdy głód dopadnie …

Naksos słynie z serów, które znaleźć można szczególnie w przystawkach. Będąc na wyspie warto spróbować: smażonego sera graviera, podawanego z pomarańczową marmoladą, ryb i owoców morza oraz słynnych pulpecików z cukinii.

W wolnej chwili:

Mając chwilę wolnego czasu warto wybrać się w rejs na sąsiednie wyspy tj. Santorini, Mykonos, czy Milos.

Zobacz więcej: Wyspa Santorini >>
Zobacz więcej: Wyspa Mykonos >>
Zobacz więcej: Wyspa Milos >>

Greckie wyspy

Oia SantoriniSpodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.