Zwiedzanie Sztokholmu – kilka powodów, by się wybrać

Sztokholm – miasto położone na 14 wyspach i otoczone archipelagiem sztokholmskim składającym się z ponad 20 tysięcy wysp, wysepek i skał. Czasami nazywany jest „Wenecją Północy”.

Zwiedzenie Sztokholmu to tak naprawdę spacer po niewielkich wyspach połączonych ze sobą mostami. Najważniejsze punkty nie są za bardzo oddalone od siebie, jednak ze względu na wyspiarski charakter miasta czasami trzeba się nachodzić. Dobrym pomysłem jest wypożyczenie roweru i przemieszczanie się wzdłuż świetnych ścieżek rowerowych. To bardzo popularny sposób poruszania się po stolicy Szwecji. Aby zwiedzić okolice lub inne miasta warto wypożyczyć samochód. Najłatwiej wypożyczyć samochód na lotnisku lub jeszcze przed wyjazdem. Szczegółowych informacji o warunkach wynajmu można szukać na przykład na Rentalcars.com.

Sztokholm jest drogim miastem. Ceny w sklepach i restauracjach mocno odbiegają od polskich. Również noclegi nie należą do najtańszych. Ceny rozpoczynają się najczęściej od 150 zł za noc w wieloosobowych pokojach hostelowych, ale z reguły trzeba zapłacić dużo więcej, szczególnie za pokój w centrum miasta. Poszukując noclegu warto zapoznać się z ofertą hotelową na przykład na Booking.com, gdzie znaleźć można pokój ze zniżką.


Sztokholm – zwiedzanie miasta

Gamla Stan

Najczęściej zwiedzanie Sztokholmu rozpoczyna się od Gamla Stan, czyli Starego Miasta założonego w XIII wieku przez jarla Birgera na czterech wyspach: Helgeandsholmen, Riddarholmen, Strömsborg, Stadsholmen.

Wyspa Helgeandsholmen

Wyspa Helgeandsholmen leży w środku Sztokholmu, na północ od Stadsholmen i na wschód od Strömsborg. Na tej niewielkiej wysepce znajduje się kilka ważnych miejsc. Jednym z nich jest Riksdaghuset – siedziba parlamentu szwedzkiego i Szwedzkiego Banku Narodowego. Budynek został oddany do użytku w 1905 na bazie projektu Arona Johanssona. Na uwagę zasługuje kunszt w wykonaniu elewacji. Zwiedzanie jest darmowe, ale jednorazowo dostępnych jest niewiele wejściówek. Konieczne jest więc wczesne przybycie i ustawienie się w kolejce. Parlament zajmuje znaczną część wyspy, pozostałą zajmują między innymi parki: Riksplan i Strömparterren. Fajne miejsca, aby urządzić sobie piknik.

Innym ważnym punktem na wyspie jest Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu, w którym zgromadzono zbiory obrazujące dawne miasto. Muzeum znajduje się w podziemiach, w miejscu wykopalisk archeologicznych. Przygotowało kilka wystaw ukazujących życie mieszkańców poczynając od czasów założenia miasta. Największym zainteresowaniem cieszy się 55 metrowy odciek muru miejskiego datowany na 1530 roku. Zobaczyć można także fragment statku wojennego Riddarholmsskeppet z początku XVI wieku oraz wystawę przedstawiającą średniowieczny rynek i kościół.

Z Helgeandsholmen podziwiać można również piękną architekturę Sztokholmu, gdyż w zasięgu wzroku znajduje się budynek Opery Królewskiej, bryła Grand Hotelu czy Nationalmuseum.

Wyspa Riddarholmen

Wyspa Riddarholmen to północno-zachodnia część Gamla Stan bogata w oryginalną zabudowę, obiekty sakralne i przyjemne dla oka widoki. Charakterystycznym punktem tej części miasta jest kościół Riddarholmskyrkan, znany jako miejsce pochówku szwedzkich królów. To datowane na XIII wiek miejsce jest nie lada gratką dla każdego fana średniowiecza.

Będąc na wyspie warto wybrać się na nadbrzeże Everta Taube, które ozdobiono pomnikiem tego szwedzkiego artysty. Z miejsca rozpościera się też całkiem niezły widok na pobliski ratusz. Interesującym punktem wyspy jest także wieża jarla Birgera. Warto pamiętać, że nie jest to wieża, która pamięta czasy legendarnego założyciela miasta, gdyż wybudowano ją dopiero w 1525 roku.

Sztokholm | Stare miasto | Gamla Stan

Sztokholm | Stare miasto | Gamla Stan

Wyspa Strömsborg

Malutka wysepka położona w centralnym Sztokholmie. Nie kryje wielu istotnych dla miasta punktów, ale warto przez nią przejść, bo charakteryzuje się fajnym klimatem.

Wyspa Stadsholmen

Dzielnica Gamla Stan zajmuje cały obszar wyspy Stadsholmen, ogólnie gdy ktoś myśli o Starym Mieście to ma w głowie z reguły właśnie tę wyspę. Najczęściej tu stawiane są pierwsze kroki rozpoczynające zwiedzanie Sztokholmu. Bardzo klimatyczne miejsce, zadbane i przepełnione wąskimi, brukowanymi uliczkami. Jedynym minusem tego miejsca są tłumy, dlatego warto zboczyć z głównego traktu i zgubić się wśród okolicznym kamienic.

Głównym punktem jest Rynek, na którym w czasach średniowiecza organizowano targ, odbywały się tu również zebrania rajców miejskich i wiece dawnych mieszkańców.

Innym obowiązkowym punktem zwiedzania jest wzgórze zamkowe Slottsbacken i Pałac Królewski będący oficjalną rezydencją Króla Szwecji. Kompleks jest ogromny, jeden z większych w Europie. Podczas zwiedzania zobaczyć można królewskie apartamenty, kaplicę, skarbiec i zbrojownię. Dobrze jest wiedzieć, że Szwedzka Rodzina Królewska mieszka jednak na stałe w Pałacu Drottningholm, położonym za miastem.

Przy Pałacu znajduje się Livrustkammaren – najstarsze szwedzkie muzeum, w którym zgromadzono m.in. przedmioty codziennego użytku należące do rodziny królewskiej od pięciu stuleci. Najstarszym eksponatem jest hełm z pióropuszem Gustawa Wazy z 1548 roku.

Obok zamku wznosi się Kościół św. Mikołaja, czyli luterańska katedra, licząca blisko 700 lat. Katedra ta dla Szwedów ma ogromnie znaczenie, gdyż to właśnie w niej odbywają się ceremonie zaślubin oraz koronacji rodziny królewskiej.

Opuszczając Stare Miasto i udając się w stronę Södermalm należy przejść przez Mårten Trotzigs Gränd – najwęższą uliczkę w mieście mającą tylko 90 cm szerokości i rozłożoną na 36 stopniach schodów. Dziś da się nią przejść, ale nie zawsze tak było, gdyż do 1945 uliczka była zagrodzona z obydwu końców i niedostępna dla pieszych.

Södermalm

Opuszczając Gamla Stan można kierować się w stronę dzielnicy Södermalm, zwanej też po prostu Söder, dość modnej wśród Szwedów. Dobre miejsce na posiłek lub wieczorne wyjście, gdyż bez problemu znaleźć można fajną knajpkę, czy restaurację oferującą nie tylko szwedzką kuchnię, ale również tajską, czy włoską. Jest to również dobre miejsce, gdy dostępny budżet nie powala na posiłek w drogiej restauracji, gdyż sporo tu fast foodów i innych tańszych opcji.

Söder to nie tylko restauracje i kawiarnie, ale także zielone parki, eleganckie kamienice i drewniane domki. Kiedyś była to dzielnica robotnicza, dziś to jedna z bardziej klimatycznych części Sztokholmu.

Do Söder dostać można się mostem Centralbron. Zaraz po przekroczeniu, znajduje się wręcz kultowe miejsce do podziwiania panoramy Sztokholmu, czyli ścieżka Monteliusvägen. Niedaleko mostu znajduje się Gondolen – fajny punkt widokowy ulokowany na dachu jednego z budynków przy stacji Slussen. Mieści się tam również restauracja. Idąc dalej dotrzeć można do Cornelisparken, malutkiego parku ozdobionego rzeźbami. W związku z tym, że park znajduje się na wzgórzu to gwarantuje ciekawy widok na wyspę Djurgården. Obok parku znajduje się miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy pasjonujący się fotografią. Mowa tu o Fotografiska, trochę muzeum, trochę wystawie współczesnej fotografii. Warto wcześniej sprawdzić bieżącą ofertę, gdyż wystawy są czasowe. W środku czeka też niewielka kawiarnia z przyjemnym widokiem na wesołe miasteczko Tivoli Gröna Lund.

Ratusz miejski

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest wyspa Kungsholmen, gdzie znajduje się ratusz miejski. Budowę ratusza zakończono w 1923 roku i oddano go 23 czerwca, dokładnie w 400 rocznicę przybycia Gustawa Wazy do Sztokholmu. Warto zobaczyć go przynajmniej z zewnątrz, wejść na dziedziniec i spojrzeć z tej perspektywy na Gamla Stan. Można oczywiście wejść do środka i zerknąć dla przykładu na:

  • Salę Niebieską, w której po zakończeniu ceremonii wręczenia nagród Nobla organizowane są oficjalne bankiety;
  • Salę zgromadzeń ozdobioną sufitem wzorowanym namiotem wikingów;
  • Złotą Halę wzbogaconą mozaikami zrobionymi z prawie dwudziestu milionów elementów nawiązujących do historii Szwecji.

Nad ratuszem góruje wysoka na 106 metrów wieża, na którą można wejść.

Sztokholm | Ratusz miejski

Sztokholm | Ratusz miejski

Na przeciwko budynku znajduje się przyjemne nabrzeże z widokiem na Gamla Stan oraz kawałek ogrodu Stadshusparken. Jest tu również symboliczny grób jarla Birgera Magnussona, uważanego za założyciela miasta.

Zwiedzanie Sztokholmu to nie tylko zabytki, ale także natura. Odetchnąć można w Rålambshovsparken, parku położonym obok mostu Västerbron. To popularne wśród mieszkańców miejsce jest świetnym pomysłem na krótki odpoczynek.

Norrmalm

Na wschód od Kungsholmen i na północ od Starego Miasta znajduje się dzielnica Norrmalm, uważana za centrum miasta. Nie zawsze tak było, bo latach 1602-1635 Norrmalm było niezależnym miastem z własnymi władzami. W tej części znajduje się główny dworzec kolejowy oraz największy dworzec autobusowy.

Znajduje się tu wiele godnych uwagi miejsc. Jednym z nich jest Muzeum Antyczne Morza Śródziemnego – Medelhavsmuseet, gdzie zobaczyć można m.in. mumie egipskie i kolekcję antyków ze starożytnej Grecji oraz Rzymu.

Fajnym miejscem jest także Sergels Torg, czyli plac centralny, na środku którego stoi wielka instalacja utworzona ze stali i szkła. Nazwany jest na cześć Johana Tobiasa Sergela, XVIII-wiecznego szwedzkiego rzeźbiarza. Przy placu znajduje się Kulturhuset – ośrodek kultury w Sztokholmie. Konstrukcja budynku jest dziełem architekta Petera Celsinga i jest pomnikiem szwedzkiego modernizmu.

Potrzebując chwili odpoczynku warto skierować swe kroki w kierunku Kungsträdgården – publicznego parku zaliczanego do najstarszych w mieście. Przyjemne miejsce otoczone kawiarniami, z oczkiem wodnym, które zimą zamienia się w małe lodowisko oraz fontanną autorstwa Johana Petera Molina. Przy parku znajduje się słynna stacja metra Kungsträdgården, na której organizowane są wystawy sztuki.

Powyżej parku wznosi się Muzeum Hallwyl, czyli historyczny pałac, w którym mieszkali hrabia i hrabina von Hallwyl. Jest to typowa rezydencja bogatej, szwedzkiej arystokracji. W środku znajdują się m.in. drogocenne, artystyczne przedmioty, oryginalnie urządzone pokoje, palarnia, czy pokój relaksu przeznaczony do gry w bilarda.

Nieopodal znajdują się Królewskie stajnie – Kungliga Hovstallet, które zapewniają dach nad głową około 20 koniom. Spojrzeć można również na piękne powozy oraz zabytkowe samochody należące do rodziny królewskiej.

Będąc w okolicy Strandvägen, warto przejść się promenadą ciągnącą się od placu Nybroplan, aż do mostu prowadzącego na wyspę Djurgården. Na trasie zobaczyć można to co w Sztokholmie najładniejsze … mosty łączące wyspy, wąskie uliczki, monumentalne budynki, zacumowane łodzie. Przy nabrzeżu cumują też statki zabierające turystów w wycieczkowe rejsy.

Przy Nybroplan jest Dramaten – XIX wieczny teatr dramatyczny. Można podejść i zobaczyć fantastyczną fasadę budynku. Trochę niżej stoi Grand Hôtel – historyczny budynek zwrócony „twarzą” w stronę nabrzeża. Zbudowany został w 1872 roku i znany jest z tego, że każdorazowo zatrzymują się w nim laureaci nagrody Nobla. Na dowód tego na dachu hotelu powiewają flagi reprezentujące narodowość tych znamienitych gości.

W okolicy, poniżej Kungsträdgården, znajduje się Opera Królewska. Twórcą sztokholmskiej opery był król Gustaw III, który zasłynął jako władca w pełni oddany kulturze. Dzisiejszy budynek opery to jednak inna konstrukcja niż ta za czasów władcy, gdyż pod koniec XIX wieku zdecydowano się zastąpić starą siedzibę nowszą i bezpieczniejszą konstrukcją. Nowy gmach jest w stanie pomieścić ponad tysiąc osób. Można wybrać się na jedno z przedstawień lub zwiedzić operę w trakcie zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem. W budynku znajduje się klimatyczna kawiarnia, oferująca nie tylko dobra kawę, ale także niezły widok.


Sztokholm | Stare Miasto | Gamla Stan

Sztokholm | Stare Miasto | Gamla Stan

Skeppsholmen – Wyspa Statków

Zwiedzanie Sztokholmu można kontynuować kierując się w stronę Wyspy Statków, przy której cumuje sporo jachtów i pięknych łodzi. Skrywa również całkiem sporą liczbę nietypowych rzeźb i instalacji oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. W Muzeum oprócz dzieł szwedzkich artystów znajdują się prace takich sław, jak Salvador Dali czy Pablo Picasso. Ogólnie Wyspa Statków to chyba najromantyczniejsze miejsce w całym Sztokholmie.

Wyspa Djurgården

Trochę dalej od centrum znajduje się wyspa Djurgården, dawne królewskie tereny łowieckie. Obecnie wyspa kojarzy się głównie z muzeami i parkiem rozrywki Gröna Lund. Ogólnie idealne miejsce do leniwego odpoczynku na trawie. Odbywa się tu również targ, gdzie nabyć można lokalne wyroby oraz spróbować szwedzkich przysmaków czy napić się tamtejszego wina.

Na terenie Djurgården znajduje się między innymi Muzeum Vasa skrywające oryginalny okręt wojenny z XVII wieku. Zdania co do atrakcyjności tego miejsca są podzielone, ale więcej osób twierdzi, że jest to jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Co prawda całe muzeum poświęcone jest tylko jednemu eksponatowi, ale za to wyjątkowemu, bo sztandarowemu statkowi zbudowanemu na cześć króla Gustawa II Adolfa – Vasie. Fajne miejsce dla dzieci, gdyż da się okrążyć cały okręt, wejść pod kadłub, przecisnąć przez rekonstrukcję pokładu artyleryjskiego i stanąć za historycznym sterem.

Fani muzyki znajdą coś dla siebie w ABBA The Museum, miejscu poświęconym najbardziej znanemu szwedzkiemu zespołowi muzyki pop. Za murami znajduje się wszystko, co ich dotyczy: historia bandu, ciekawostki z życia i oryginalne stroje członków legendarnego zespołu.

Kolejne punkt to Skansen – najstarsze otwarte muzeum na świecie. Do zwiedzenia zachęca ponad 100 historycznych budynków. Niedaleko znajduje się też Muzeum Nordyckie utworzone w celu upamiętnienia historii Szwecji od 1520 do teraz. Powstało z inicjatywy Artura Hazeliusa, czyli tej samej osoby, która założyła Skansen.

Dzieciaki polubią Junibacken, czyli miejsce poświęcone postaciom szwedzkiej literatury dziecięcej, przede wszystkim tym znanym z książek Astrid Lindgren.

Zwiedzanie Sztokholmu

Sztokholm zwiedzenie

Zwiedzanie Sztokholmu – dodatkowe atrakcje

Mając chwilę czasu można wybrać się na Ostremalm, gdzie znajduje się między innymi Muzeum Armii – Armémuseum. Muzeum powstało w byłych budynkach wojskowych, w których przez kilkaset lat znajdował się magazyn artylerii. W muzeum w specjalnych pomieszczeniach wystawiono zdobycze wojenne m.in. eksponaty wywiezione z Polski: namiot turecki zdobyty przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, chorągwie i sztandary królewskie, klucze do Torunia, działa i armaty.

Niedaleko znajduje się również Szwedzkie Muzeum Historyczne poświęcone historii państwa poczynając już od czasów antycznych. We wnętrzu znajduje się  wiele wystaw oraz eksponatów związanych z wykopaliskami archeologicznymi, takimi jak kamienie runiczne, biżuteria czy fragmenty zbroi i broni wikingów. Dzieci zainteresują się największą na świecie „wikingową kolekcją”.

Trochę dalej znajduje się Muzeum Morskie. W środku oprócz 10-metrowej gondoli, którą Gustaw III rozkazał zbudować po swojej wizycie w Wenecji, znajduje się również bardzo ciekawa kolekcja globusów, map oraz modeli statków.

Idąc dalej dotrzeć można do wieży telewizyjnej  – Kaknästornet. Ta wybudowana w 1967 roku na wysokość 155 metrów była najwyższym budynkiem Skandynawii do roku 2000, kiedy to wybudowano, również w stolicy Szwecji, budynek Kista Science Tower o 1 metr wyższy. Istnieje możliwość wjechania na górę wieży i zatrzymania się przy punkcie widokowym lub odpoczynku w restauracji.

Fajnym miejscem, ale znacznie oddalonym od centum jest Sky View, czyli kula wjeżdżająca na dach hali Ericsson Globe. Z góry niestety nie widać historycznej część Sztokholmu.

Poszukując zieleni można udać się do Hagaparken, miejsca zlokalizowanego na obrzeżach miasta, w dzielnicy Solna. W parku znajduje się m.in. pałac Haga, świątynia Echo oraz charakterystyczny niebieski namiot służący kiedyś jako stajnia, a dziś pełniący funkcję muzeum. Na terenie parku znajduje się też motylarnia oraz akwarium.

Skogskyrkogården – leśny cmentarz

Na obrzeżach Sztokholmu znajduje się monumentalny cmentarz, zachwycający piękną architekturą i wieloma pomnikami przypominającymi pewnego rodzaju galerię sztuki. Cmentarz Skogskyrkogården uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł skandynawskiego modernizmu. W 1994 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na cmentarzu pochowana została między innymi Greta Garbo.

Rejsy wycieczkowe

Ciekawym sposobem na zwiedzenie Sztokholmu są rejsy wycieczkowe. Najpopularniejszy jest rejs po kanałach królewskich Royal Canal Tour, w trakcie którego statek przepływa wokół wyspy Djurgården. Łódź wyrusza z przystani Strömkajen. Atrakcja kosztuje około 100 zł i można ją zakupić na miejscu lub zarezerwować na stronie internetowej. W ofercie znaleźć można również inne rejsy w podobnej cenie: przeprawę historycznymi kanałami lub pod mostami Sztokholmu.

Zobacz więcej: Royal Canal Tour – szczegóły >>

Uwaga :) mając kartę Stockholm Pass można skorzystać z rejsu za darmo. Ogólnie planując odwiedzenie znanych miejsc warto rozważyć jej zakup. Dzięki niej można wejść za darmo do największych atrakcji i skorzystać ze wspomnianej oferty rejsów. Nie jest tania, więc przed zakupem warto indywidualnie przekalkulować czy to się opłaca.

Zobacz więcej: Karta Stockholm Pass – szczegóły >>

Archipelag sztokholmski

Planując dłuższy wypoczynek w Sztokholmie warto rozważyć wybranie się na jedną z wysp archipelagu sztokholmskiego. Na części z nich znajdują się posiadłości królewskie i historyczne szwedzkie miasteczka. Szczególnie warto odwiedzić dwa miejsca:

  • Wyspę Lovön – na której znajduje się Pałac Drottningholm, oficjalna rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej. Można wejść do niego, by zobaczyć na przykład obrazy przedstawiających oblężenie Warszawy przez wojska szwedzkie. Wrażenie robi również barokowy ogród, drewniany teatr z oryginalnym sprzętem z czasów Gustawa III oraz kompleks chińskich pawilonów. Pałac wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z przystani znajdującej się tuż przy Pałacu realizowane są rejsy.

Zobacz więcej: Rejsy do Pałacu Drottningholm – szczegóły >>

  • Wyspę Björkö – słynącą z najstarszego szwedzkiego miasta o nazwie Birka, założonego w VIII wieku i będącego jednym z kluczowych portów w trakcie panowania wikingów. Miasto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Całodniowe rejsy do Birki oferuje firma Strömma.

Zobacz więcej: Rejsy do Birki – szczegóły >>Spodobał Ci się wpis? Pamiętaj proszę o stronie, polub, podziel się :) Dziękuję!


WYNAJEM SAMOCHODÓW - tanie i sprawdzone oferty: Rentalcars.com
Wykorzystane w artykułach zdjęcia pochodzą z zasobów własnych lub z serwisu Depositphotos.com.